2/20/2021

Wyjątkowo ważne książki dla dzieci - o uprzedzeniach, nietolerancji i narzucaniu innym własnego zdania

Niedawno odkryliśmy 3 niesamowite pozycje książkowe, które są ostatnio wyjątkowo aktualne. Bardzo się cieszę, że takie książki są wydawane, bo wspierają rodzica w omawianiu z dziećmi bardzo istotnych tematów. Postanowiłam poświęcić im oddzielny wpis, żeby nie umknęły w morzu kolorowych książkowych inspiracji dla dzieci. Tu grafika nie skrzy się od barw, nie musi, bo treść broni się sama."Król, który zakazał ciemności" 


to opowieść o władzy i rewolucji. To także historia o tym,  że aby docenić światło, potrzebujemy również ciemności. 
Pewien chłopiec bał się ciemności. I pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego - dzieci często boją się ciemności - ten chłopiec jednak pewnego dnia został królem. Ponieważ ciemność stanowiła jego największą fobię, postanowił wykorzystać swoją władzę i wprowadzić prawo, które jej zakazuje. Z dnia na dzień w jego królestwie ciemność przestała istnieć. Zawsze było jasno, a fobie króla zniknęły. Stworzono ogromne sztuczne słońce, żeby już nigdy nie było ciemno. Początkowo poddani byli zachwyceni, dzień trwał całą dobę i mogli w końcu załatwić sprawy, na które nie starczało im czasu. Z czasem jednak wszyscy zaczęli mieć tego dość. Wszyscy z wyjątkiem króla. Ale prawo było prawem, ciemność przestała istnieć i wszyscy musieli to akceptować. Król narzucił innym, jak mają żyć, swoją własną potrzebę postawił ponad dobro ogółu, bo w końcu był królem i wiedział, co jest właściwe. 
Na szczęście mieszkańcy królestwa postanowili działać. Nie zgadzali się na to, żeby król dyktował im, jak mają żyć i odebrał im prawo do ciemności. Zbuntowali się i dzięki rewolucji udało się przywrócić odpowiedni porządek światu, a król zrozumiał, że władza nie polega na narzucaniu wszystkim swojej woli.

"Kobieta i chłopiec"


to z kolei opowieść o pokonywaniu uprzedzeń i narodzinach niezwykłej przyjaźni.
Mur uprzedzeń, który ludzie budują odgradza ich od wspaniałych przygód i uczuć. Na szczęście czasami potrzeba odkrycia czegoś wyjątkowego i wewnętrzny głos sprawiają, że udaje nam się zburzyć ten mur i przeżyć coś niezwykłego. 
Pewien mały chłopiec panicznie boi się pewnej starszej sąsiadki, która porywa dzieci i robi z nimi straszne rzeczy.  A przynajmniej tak mu się wydaje. Samotna kobieta, która codziennie wykonuje swoje rutynowe zajęcia jawi mu się niczym najstraszniejsza czarownica. Wszystko, co robi, wygląda podejrzanie, a  wyobraźnia chłopca podpowiada mu najstraszniejsze scenariusze.
Pewnego dnia starsza pani zagaduje do chłopca i ku jego zdziwieniu, nic strasznego się nie dzieje. Ciekawość bierze górę i chłopiec coraz bardziej przekonuje się do kobiety. Zaczyna dostrzegać w niej to, co do tej pory pozostawało w ukryciu pod grubą warstwą uprzedzeń. 
Książka jest niesamowicie zilustrowana. Surowe kolory, oszczędna kreska i gra cieniem doskonale oddają klimat dystansu, strachu i samotności pozostawiając wyobraźni pole do popisu. Wyjątkowa i bardzo ważna książka.

"Czarno - białe" 


to również opowieść o uprzedzeniach i o tym, jak bardzo nas ograniczają. To historia o czarno-białym świecie, który ma wielką potrzebę kolorów, ale nie może jej ulec ze względu na głęboko zakorzenione uprzedzenia. 
W białym mieście wszystko jest białe. Białe jest dobre, jest wszechobecne i właściwe.  Wszystko, co jest inne niż białe budzi obawy.  Pewnego dnia w białym świecie pojawia się czarny kot. Ten kot to coś nowego, to zmiana w dotychczasowym postrzeganiu świata. To z jednej strony lęk przed nieznanym, a z drugiej tęsknota za czymś, czego nie znaliśmy i nie rozumieliśmy. Czarny kot jest niewielki, ale stanowczo manifestuje swoją osobowość. Jego wdzięk sprawia, że mur dzielący białą społeczność od reszty świata powoli się kruszy...
 

Jestem pod ogromnym wrażeniem tych trzech pozycji. Każda z nich jest niezwykle wartościowa i inspirująca. Na podstawie tych książek można przeprowadzić wiele ciekawych rozmów, omówić istotne tematy. Przepiękne historie, niezwykle sugestywne i ważne dla czytelnika w każdym wieku.

Książki zostały wydane w ramach projektu Kreatywna Europa przez Wydawnictwo RM.

1 komentarz:

  1. Warto, żeby dziecko wiedzę na ten temat czerpało właśnie z książek, a nie z internetu czy innych mediów

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger