4/07/2021

3 niezwykłe książki o zwierzętach dla 3-, 5- i 7-latka

Dziś mam dla was 3 wyjątkowe książki o zwierzętach dla dzieci w wieku przedszkolnym. Co w nich wyjątkowego? Zaraz się przekonacie. Pochłonęliśmy je z moimi przedszkolakami w kilka wieczorów - to prawdziwa kopalnia wiedzy, ale podanej w niezwykły sposób :)"Hotel dla owadów"


Niecodzienny hotel, bo pełen owadów. Bardzo ciekawy pomysł przedstawienia młodszym przedszkolakom świata owadów i to tak, że na pewno nie będą wydawać się im przerażające. Wręcz przeciwnie! Pokazane są tu jako goście pewnego hotelu, który każdy może zbudować we własnym ogrodzie. Tu owady żyją niczym ludzie, mają swoje sprawy, przyjaźnie, problemy, wykonują codzienne czynności. Przy okazji odkrywania ich tajemnic, maluchy dowiadują się różnych ciekawostek i poznają nowe gatunki. Bardzo podoba mi się to, że ilość faktów jest odpowiednia dla 3-latka. Takie maluchy nie potrafią się skupić, gdy książka jest przeładowana informacjami. Tu ich ilość jest znakomicie dostosowana do percepcji dziecka w tym wieku. Może więc analizować świat przedstawiony na ilustracjach i przy okazji dowiadywać się nowych rzeczy. Wielka rozkładówka pokazująca hotel w całej okazałości będzie dodatkową atrakcją.

"Puk, puk! Kto tu mieszka?"


Kolejna książka to już nieco więcej ciekawostek i najlepiej sprawdzi się u starszych przedszkolaków lub uczniów klas początkowych. 
Nie są to encyklopedycznie przedstawione sylwetki przypadkowo dobranych gatunków zwierząt, lecz  bardzo dobrze przemyślane opisy zwierzęcych domków, ich zwyczajów i upodobań.
Możemy zgłębiać wraz z dzieckiem tajemnice tuneli, norek i zakamarków, a tym samym poznawać życie wybranych zwierząt. Gwarantuję wam, że po tej lekturze spojrzycie na kreta, pszczoły czy mrówki zupełnie inaczej. To niesamowite, jak mądre są zwierzęta! Jak ciekawie funkcjonują w naszym świecie. Wiedza na ich temat uczy też szacunku do nich, to pełnoprawni mieszkańcy lasów, łąk czy podziemnych korytarzy - nie mamy prawa ich przeganiać i niszczyć ich dobytku. Co więcej, są często bardzo pożyteczne. Książka jest bogato zilustrowana, ma wiele dodatkowych rozkładanych kart, dzięki czemu tajemnicze domy studiuje się w ogromną przyjemnością.


"Zwierzęta nocą. Nocne safari z latarką w ręku"


I na koniec wyjątkowa książka z latarką, która pozwoli nam obserwować zwierzęta nocą!
Ta książka zachwyciła całą moją trójkę, bo jej forma jest naprawdę niecodzienna. Kartonowa latarka sprawia, że naszym oczom ukazuje się zupełnie inny świat. A które dzieci nie lubią wyszukiwanek? 
To prawdziwa gratka dla małych odkrywców. Ta książka to jednak nie tylko wyszukiwanie, ale i solidna porcja wiedzy. Kolejne strony opowiadają o życiu zwierząt różnych środowisk, ich zwyczajach i cechach szczególnych.
Zabawa za sprawą świetnego pomysłu na dołączenie do tej książki tekturowej latarki jest niesamowita. Latarka, która w niezwykle widowiskowy sposób rozjaśnia ciemność "nocnych stron" i odsłania przebywające tam zwierzęta. Dzieci prześcigają się w wyszukiwaniu kolejnych zwierząt z listy. Jestem pod niesamowitym wrażeniem połączenia w tej książce przyjemnego z pożytecznym :)
 Każda z tych trzech książek będzie świetnym pomysłem dla ciekawych świata dzieci :)

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe propozycje książkowe dla dzieci w różnych grupach wiekowych :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie ilustrowane książki. Tematyka zwierząt zawsze budzi zainteresowanie dzieci, tym bardziej w takiej oprawie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wartość edukacyjna jest bezsprzecznie, ale... jejku, jak to jest ślicznie wydane! Nawet dorosły człowiek przegląda z zainteresowaniem, no cudo <3

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger