4/16/2021

Co robić z dzieckiem w domu? Niebanalne zabawki i zestawy kreatywne dla dzieci do 100 zł

Od ponad roku większość czasu spędzamy w domu. Pewnie wszyscy mamy już tego serdecznie dość, ale taką mamy obecnie rzeczywistość i nic nie możemy na to poradzić. 

Zarówno my, jak i nasze dzieci kilka godzin dziennie spędzamy przy komputerze. Lekcje zdalne bardzo często polegają na włączaniu dzieciom filmików na youtube, co z pewnością nie podnosi atrakcyjności tych zajęć. Zamiast jednak narzekać, wolę brać sprawy w swoje ręce i organizować dzieciom czas popołudniami i w weekendy. 

Oto 12 propozycji zabawek i zestawów kreatywnych, które mieszczą się w 100 zł, wiele z nich to wydatek rzędu 30 kilku złotych.W obecnej sytuacji dzieci nie mają możliwości uczęszczania na zajęcia dodatkowe, które bardzo lubiły. Ja po ponad 8 godzinach pracy zdalnej również nie mam siły, żeby samodzielnie organizować im inspirujące i ciekawe zajęcia. Na szczęście istnieją gotowe zestawy kreatywne, po które ostatnio sięgamy jeszcze chętniej niż kiedykolwiek wcześniej. Tym bardziej, że są w rozsądnych cenach -  często niższych niż zajęcia z animatorem. Takie zestawy urozmaicają dzieciom czas spędzany w domu i rozwijają wiele cennych umiejętności. 

Poza zestawami kreatywnymi bardzo lubimy gry i puzzle, wymyślamy też różne zabawy - często takie, które pamiętam z własnego dzieciństwa. Ponieważ mamy w domu 4-, 7- i 9-latkę, staramy się wybierać zestawy i zabawki, które angażują dzieci w różnym wieku - i najlepiej, żeby mogły bawić się jednocześnie. 

Starałam się też wybrać zabawki i zestawy, które odprężają i relaksują. Nasze dzieci są obecnie w tak trudnej sytuacji, że istotne jest znalezienie równowagi pomiędzy obowiązkami szkolnymi i odpoczynkiem. Za chwilę dzieci wrócą do szkół i pewnie zacznie się karkołomne nadrabianie materiału z czasu nauki zdalnej, za wszelką cenę będziemy pędzić z materiałem, żeby wyrobić się na czas z jego realizacją. Poziom stresu dzieci przez ciągłe zmiany systemu nauki, zamknięcie w domach i ograniczenie kontaktów z rówieśnikami to niezwykle ważny aspekt, o którym nie możemy zapominać.

Często pytacie mnie, co polecam na prezent dla dziecka w różnych grupach cenowych - do 50 czy 100 zł. Zrobiłam więc zestawienie takich upominków, każdy z nich bardzo polecam, bo są naprawdę świetne. Nie tylko pięknie wydane, ale też rozwijające zdolności manualne, a także wiedzę o świecie.


Rozwój umiejętności manualnych


Łapacz znów - zastaw kreatywny origami - Janod (od lat 10)


Tym razem zacznę od propozycji dla starszaków, te zestawy wybrała sobie moja 9-latka i są naprawdę piękne. Szukała czegoś, co poza kreatywną zabawą będzie mogła wykorzystać w swoim pokoju i znalazła. Zarówno łapacz snów, jak i obrazki do zdrapywania mogą z powodzeniem zdobić dziecięcy pokój. Zestawy zapewnią zajęcie na dłuższy czas, bo wcale nie są takie proste do wykonania. 

Zestaw zawiera 70 kwadratowych arkuszy o różnych wzorach i fakturze wraz z instrukcjami składania brył, cekiny, dwa motki muliny oraz plastikową igłę. Gdy już uda nam się złożyć poszczególne elementy, łączymy je ze sobą i tworzymy cudowne łapacze snów. 

Zestaw przeznaczony jest dla dzieci 10+, moim zdaniem to dobra grupa wiekowa, ewentualnie 8- czy 9-latek też mógłby spróbować, przy niektórych konstrukcjach pomóc może rodzic. Układanie origami, przeplatanie i ozdabianie to naprawdę długie godziny rozwijającej i jednocześnie uspokajającej zabawy. Gotowa praca może być wspaniałą dekoracją dziecięcego pokoju.any jest w stylowe kartonowe pudełko. Idealnie nadaje się na prezent.

Zestaw rozwija:
 • umiejętność budowania i projektowania,
 • wyobraźnię, 
 • pomysłowość, 
 • kreatywność,
 • zmysł estetyczny.

Zestaw znajdziecie tu: KLIK


Animetrics - zestaw kreatywny do zdrapywania - Janod (od lat 8)


Zestaw kreatywny do zdrapywania Animetrics okazał się u nas prawdziwym hitem. Wprawdzie kierowany jest do 8-latków, ale u nas bawią się nim 7- latka, a nawet 4-latek. Oczywiście w zależności od wieku i umiejętności manualnych poziom staranności będzie różny, ale to znakomity sposób do kształtowania precyzji i zręczności u dzieci. Zdrapywanie to również zabawa wyciszająca i ucząca cierpliwości. Żeby stworzyć obrazek, trzeba się sporo napracować. 
W zestawie są obrazki o dwóch różnych stopniach trudności - kolorowe (sprawdzą się u najmłodszych, bo nawet nieprecyzyjne ruchy nie mają wpływu na ostateczny kształt obrazka, zdrapanie całości również nie wpłynie negatywnie na efekt końcowy. 
Wyższy stopień trudności mają obrazki z połyskiem, tu musimy zdrapywać wyłącznie oznaczone pola. 

10 kwadratowych plansz-obrazków z kartonu przedstawia lisa, wilka, słonia, zebrę, pandę, niedźwiedzia, papugę, lwa, tygrysa i jelenia.  Postacie pod wierzchnią warstwą są kolorowe lub błyszczące. Do zestawu dołączony jest drewniany patyczek do zdrapywania. Gotowe obrazki staną się wspaniałym elementem dekoracyjnym dziecięcego pokoju.

Zestaw rozwija:
 • precyzję ruchów,
 • małą motorykę,
 • umiejętności grafomotoryczne,
 • umiejętność koncentracji,
 • odpręża i relaksuje.

Do kupienia tu: KLIKZestaw kreatywny Cudowne kryształki Dekoracje zwierzątka (od lat 7)


Ten zestaw kreatywny zawiera 3 niewielkie obrazki w kształcie pawia, motyla i żółwia. 
Dzieci mają za zadanie ozdobienie ich maleńkimi kryształkami i połówkami koralików - jest ich aż 450 w pięciu kolorach: białym, jasnym i ciemnym różowym, jasnoniebieskim i żółtym. Są one tak niewielkie, że bardzo przydaje się dołączony "długopis" do ich nakładania. W zestawie znajduje się też 9 większych kryształków oraz 3 tasiemki do ich zawieszenia. Gotowe ozdoby będą mogły ozdobić dziecięcy pokój. 

Zestaw rozwija:
 • precyzję ruchów,
 • małą motorykę,
 • umiejętność koncentracji,
 • odpręża i relaksuje.

Do kupienia tu: KLIK

Zestaw Kreatywny Perłowe Plakatówki 4 Pory Roku (od 7 lat)Zestaw zawiera 4 plansze-obrazki, różne pory roku - rośliny i zwierzęta. Ilustracje trzeba pomalować dołączonymi do zestawu farbami z połyskiem. Można malować według wzoru lub dać się ponieść wyobraźni.  Paleta z farbami zawiera pięć kolorów: srebrny, złoty, czerwony, zielony i niebieski. Nie zapomniano również o pędzelku. Bardzo ciekawym pomysłem jest dodanie do zestawu szablonu z niewielkimi elementami, które pozwolą ozdobić pracę naszej pociechy. Są tu muszle, liście, płatki śniegu, ptaki, motyle i wiele innych. Ten zestaw świetnie sprawdzi się też u młodszych dzieci, które często bardzo lubią malować farbami i przy okazji robią dużo bałagany. Tu bałagan jest kontrolowany, a wspólnie spędzony czas podczas takiej kreatywnej zabawy jest niezastąpiony. Gotowe obrazki są tak piękne, że mogą być nawet ozdobą dziecięcego pokoju.

Zestaw rozwija:
 • precyzję ruchów,
 • małą motorykę,
 • kreatywność,
 • umiejętność koncentracji,
 • odpręża i relaksuje.

Zestaw kreatywny Mozaika księżniczki i wróżki - Janod (od 4 lat)Ten zestaw doskonale sprawdzi się już u 4-latka. Znajduje się w nim 8 obrazków i mnóstwo piankowych elementów mozaiki, którymi należy je ozdobić. Naklejki są matowe, błyszczące, okrągłe i kwadratowe. Dołączono też zeszyt z szablonami i instrukcjami. Zestaw bardzo dobrze ćwiczy koncentrację, zręczność i precyzję ruchów. Na obrazkach poszczególne kształty są narysowane, zadaniem dziecka jest nalepianie w tych miejscach odpowiednich elementów zgodnie z kształtem i własnym gustem.

Zabawka rozwija:

 • precyzję ruchów,
 • umiejętność projektowania,
 • wyobraźnię, 
 • kreatywność.
Zestaw do kupienia tu: KLIK

Zestawy kreatywne Janod: Les ateliers du calme 

w kartonowych teczkachTe niewielkie zestawy zapakowane w płaskie, kartonowe saszetki to nasze odkrycie sezonu. Każdy z nich kosztuje 37 zł, a zapewnia dzieciom zajęcie na długie godziny. Co więcej, może nim bawić się całą rodzina, bo w zestawie jest bardzo dużo elementów. 
Wszystkie te zestawy doskonale rozwijają umiejętności manualne dzieci i skierowane są raczej do dzieci szkolnych, choć z pomocą rodzica poradzą sobie z nimi też przedszkolaki. U nas przetestowane w składzie 4-, 7- i 9-latki, masa świetnej zabawy i nauka nowych umiejętności. 

Do kupienia tu: KLIK


Papierowe samoloty z wyrzutnią Janod (od 6 lat)Zestaw zawiera aż 20 kolorowych arkuszy z pomocniczymi liniami, wzdłuż których należy je składać, tak, by powstały różnorodne samoloty. Ilustracje świetnie wyglądają na późniejszych samolotach, są tu nawet piloci i pasażerowie.
W zestawie jest także kartonowy arkusz i gumka do stworzenia wyrzutni samolotów. Potem idzie już bardzo prosto - na wyrzutni umieszczamy samolot, naciągamy gumkę, puszczamy ją i nasz samolot wzbija się w powietrze. Składanie samolotów to zabawa, jaką pamiętam z własnego dzieciństwa. Wtedy nie było takich fajnych materiałów i składaliśmy je ze zwykłych kartek. Tu również można użyć zwykłych kartek, gdy te kolorowe się skończą. Instrukcja z szablonami może nam służyć przez długi czas. 

Zabawka rozwija:

 • precyzję ruchów,
 • umiejętność projektowania,
 • wyobraźnię, 
 • kreatywność.

Papierowe wróżby Piekło-niebo Janod (od lat 7)Zestaw zawiera 24 kolorowe arkusze oraz instrukcję składania popularnej zabawki manualnej, zwanej piekło - niebo.  Trzeba manipulować palcami, żeby konstrukcja przepowiedziała przyszłość.
Dodatkowe w zestawie znajdują się dwa arkusze -około 100 naklejkami, dzięki którym możemy dowolnie ozdabiać nasze projekty. Nawet nie sądziłam, jak bardzo dzieci wkręcą się w tą zabawę. Składanie konstrukcji jest na tyle proste, że nauczył się tego nawet mój 4-latek, więc myślę, że nie trzeba się tak sztywno trzymać sugerowanego przez producenta wieku. Co więcej, zabawy związane z wróżeniem, to bardzo wciągająca rozrywka. 
Zestaw do tworzenia origami Janod (od lat 8)Zestaw zawiera aż 24 kwadratowe arkusze papieru z różnymi wzorkami oraz arkusz z naklejkami, są tu oczy, uszy, skrzydła i inne dodatki. Dzięki załączonej instrukcji możemy stworzyć różne zwierzaki - myszkę zająca, kota, ptaka, motyla i inne. Złożone papierowe figurki mogą być prezentem dla bliskich lub mogą stać się bohaterami domowych teatrzyków czy innych zabaw.

Origami to świetna zabawa nawet dla dorosłych.
 


Logiczne myślenie, spostrzegawczość


Seria: Niezwykłe kobiety - karty do gry - Mudpuppy (od 4 lat)


Gry karciane poprawiają nie tylko naszą pamięć krótkotrwałą, lecz również pamięć długoterminową oraz pozostałe funkcje poznawcze. Karty uczą skupienia i uwagi, ćwiczą koncentrację, strategiczne myślenie i pamięć wzrokową.
Karty, które dziś chcę wam pokazać, to klasyczny zestaw 54 kart, w którym figury zastąpione są portretami słynnych kobiet, m.in.: Lucille Ball, Frida Kahlo, Amelia Earhart, Billie Jean King, Ella Fitzgerald, Indira Gandhi i Marie Curie-Skłodowska. Autorką portretów jest filipińska artystka Lydia Ortiz.

Gra ćwiczy:

- myślenie strategiczne,
- planowanie, 
- pamięć,
- koncentrację,
- uwagę.Sprawność manualna i wyobraźnia


Niezwykłe kobiety - magnetyczne postacie - Mudpuppy (od 4 lat)


Bardzo praktyczna zabawka w metalowym pudełku. Postacie 4 znanych kobiet, do tego odzież i akcesoria. Każda z kobiet ma do wyboru dwa stroje, dzięki którym można wymyślać całe historie z ich udziałem. Nic również nie stoi na przeszkodzie, żeby zamieniać stroje między bohaterkami. Autorką grafiki jest designerka, Mara Penny. Zestaw zawiera 2 karty i 30 magnesów.

Zabawka sprawdzi się nawet u najmłodszych przedszkolaków, którym możemy opowiadać o osiągnięciach słynnych dam. 


Zabawka rozwija:


- wyobraźnię,
- kreatywność,
- sprawność manualną.


Do kupienia tu - KLIK


Spostrzegawczość i koncentracja


Kotoartyści: Vincat van Gogh - puzzle w puszce 100 elementów (od 6 lat)


Puzzle z serii Kotoartyści nawiązują do dzieł znanych na całym świecie twórców, z tą różnicą, że przedstawiają… koty. Po ułożeniu powstaje obraz  (30 x 30 cm) - w tym zestawie przedstawia on kota z opatrunkiem na uchu, ze słonecznikami i nocnym niebem w tle. To znakomita okazja, żeby wprowadzić nasze pociechy w świat malarstwa i przedstawić mu jednego z najsłynniejszych malarzy i tajemniczą historię jego... ucha. Charakterystyczne dla Vincenta Van Gogha motywy na pewno szybko zapadną im w pamięć.
Puzzle zapakowane są w bardzo oryginalną puszkę, stylizowaną na puszkę z farbą – dzięki temu takie puzzle stanowią również niebanalną ozdobę dziecięcego pokoju pokoju. Świetny pomysł na prezent.

Do kupienia tu: KLIK


Refleks, zręczność, mała motoryka, rozwój sensoryczny


Zestaw 3 sportowych piłek sensorycznych - Rubbabu (od 1 roku)


Trudno wymagać od maluszków, żeby zainteresowały się zestawami kreatywnymi, ale i dla nich znalazłam coś fenomenalnego z atrakcyjnej półki cenowej. To piłki sensoryczne Rubbabu, któe sprawdzą się nawet u niemowlaków. Piłki są miękkie i miłe w dotyku, mają jaskrawe kolory (ja wybrałam zestaw z żółtym, czerwonym i pomarańczowym), a przede wszystkim mają zróżnicowane faktury, co stymuluje rozwój sensoryczny. Wzory i wypustki sprawiają, że dzieci chcą sięnimi bawić, miętosić, turlać i rzucać. Kulki są lekkie i niewielkie, przez co doskonale dopasowują się do dziecięcej rączki (mają ok. 5 cm średnicy). Można wykorzystać je do wielu zabaw, a przez to ćwiczyć umiejętność chwytania, toczenia, odbijania, ugniatania i rzucania do celu. 
Materiał, z jakiego są wykonane (naturalna pianka kauczukowa) jest bezpieczny, również dla niemowląt. Do jego barwienia używane są wyłącznie atestowane barwniki spożywcze. W przypadku starszych dzieci, piłki można wykorzystać do różnego rodzaju gier (choćby najprostsza gra w kolory). Kulki nadają się także do celów terapeutycznych, pomagają w stymulacji polisensorycznej.

Do kupienia tu: KLIK


To na pewno nie ostatni wpis o tej tematyce, bo co pewien czas sięgamy po takie "czasoumilacze", które rozwijają całą masę umiejętności i sprawiają przyjemność.

Więcej zestawów Janod znajdziecie tu: KLIK

5 komentarzy:

 1. Kredki, flamastry, wycinanki czy nawet klocki lego - staram się bawić w taki sposób aby kreatywnie rozwijać wyobraźnie dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jednak wiele dzieci teraz chciałoby przebywać przed ekranami.. Najlepszy okres to letni i wyjścia na trawę i plac zabaw.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe pomysły na niebanalne zabawy i nietypowy czas spędzony z dziećmi w domu :) Takie zabawy pobudzają wyobraźnie dziecka i wpływają na jego kreatywność - super!

  OdpowiedzUsuń
 4. Z takimi zestawami nie da się nudzić. Moja córka uwielbia taką kreatywną zabawę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe pomysły, ale moje dzieci najbardziej lubią pomagać w kuchni. Szukam nowych przepisów na różne ciasta, ciasteczka i inne desery i wspólnie je przygotowujemy. Moje dzieci najbardziej lubią dekorować te smakołyki. Podsuwają potem mężowi do spróbowania, więc i on jest bardzo zadowolony :-)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger