6/12/2021

Atrakcje dla dzieci w Krakowie i okolicach: Coniraya - spacer z alpakami i lamami

 Ależ byliśmy już spragnieni naszych rodzinnych wycieczek! Uwielbiamy podróżować i planowanie wspólnych wyjazdów to dla nas ogromna frajda. Tym razem wybraliśmy się na niezwykły spacer z alpakami niedaleko Krakowa, w ramach świętowania Dnia Dziecka. Na czym polega taki spacer? Ile trwa, jak wygląda? O wszystkim dowiecie się z dzisiejszego wpisu. Zapraszam!


Z lamami i alpakami jest tak, że można zakochać się w nich od pierwszego wejrzenia - i to na amen! U nas miało to miejsce podczas wycieczki do Peru, gdy jeszcze nie mieliśmy dzieci. Zawsze chcieliśmy pokazać dzieciom te urocze zwierzaki, ale nie w zoo, obserwowane w oddali, przez metalowe pręty. Chcieliśmy, żeby dzieci mogły je naprawdę poznać. Taką możliwość dają spacery z alpakami organizowane w niektórych hodowlach w Polsce. 

Nasz wybór padł na podkrakowskie Sieborowice, gdzie znajduje się hodowla lam i alpak Coniraya. Miejsce jest absolutnie cudowne, ogromny teren, mnóstwo możliwości i ludzie z pasją, którzy naprawdę kochają swoją pracę i mają ogromną wiedzę.

Istnieje tu możliwość umówienia się na spacer z alpakami. Termin należy zarezerwować z wyprzedzeniem, bo jest to czas przeznaczony dla was, dla małej grupki osób, żebyście jak najlepiej mogli poznać te niezwykłe zwierzęta i spędzić z nimi czas.

Zanim udaliśmy się na spacer mieliśmy możliwość zapoznania się ze stadem alpak i lam. Mogliśmy je głaskać, przytulać, a następnie też karmić. Wszystko to odbywa się w towarzystwie osoby prowadzącej, która szczegółowo objaśniała nam zachowanie zwierząt w różnych sytuacjach, ich zwyczaje i ciekawostki na ich temat.  

Następnie instruktorka nałożyła kantary i smycze i wszyscy razem wyszliśmy na spacer. Jedna rodzina otrzymuje do prowadzenia jedną alpakę, z którą wybieramy się na wspólny spacer po okolicznych łąkach. Całość trwa około godziny. 

Emocje są niesamowite! Dzieci wróciły do domu pełne wrażeń i dzieliły się nimi do późnego wieczora. Taki spacer to ogromna porcja wiedzy na temat poznanych zwierząt, ale też wzrost endorfin, niesamowite wyciszenie i zrelaksowanie. 

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest możliwość wykupienia voucherów na spacery z alpakami, co na pewno będzie wyjątkowym prezentem dla obdarowanego.


Dlaczego kontakt z alpakami jest dobry dla dzieci?


Wprawdzie alpaki hoduje się je ze względu na wyjątkowo miękką wełnę, to warto wiedzieć również, że kontakt z nimi ma istotne właściwości terapeutyczne. To zwierzęta o bardzo łagodnym charakterze i bardzo towarzyskie. Są wykorzystywane podczas pracy z dziećmi cierpiącymi na zaburzenia psychoruchowe, pomagają przy ADHD, autyzmie czy mózgowym porażeniu dziecięcym. Spokój i łagodne usposobienie tych zwierząt, a także wyjątkowa atmosfera, jaka towarzyszy tym spotkaniom potrafią zdziałać naprawdę wiele. Dzieci rozluźniają się, relaksują, stopniowo nabywają odwagi do wykonywania różnych ćwiczeń, a ich samopoczucie ulega znacznej poprawie.

Zresztą nie tylko na dzieci alpaki mają tak dobry wpływ - również dorośli potrafią się przy nich znakomicie zrelaksować, co widziałam po sobie po intensywnym ostatnio czasie w pracy :)
Zapewniam was, że wrażenia z takiego spotkania będą niezapomniane i bardzo polecam spacer z alpakami w Coniraya. 

Po więcej szczegółów odsyłam was na stronę Coniraya, gdzie znajdziecie wszystkie niezbędne informacje, żeby umówić się na teki spacer: CONIRAYA

1 komentarz:

  1. Moj syn byl na zajęciach z alpakami. Bardzo mu sie spodobały, i od tamtej pory sa to jego ulubione zwierzęta.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger