1/06/2023

"Czytamy sylabami" - najlepsza seria książek do nauki czytania (10 części)

Jeśli wasze dziecko właśnie uczy się czytać, to koniecznie musicie poznać tą serię. Jest genialna i to pod każdym względem. Ułatwia samodzielne czytanie pierwszych książek, dzięki zastosowaniu systemu sylabowego - czcionka jest dwukolorowa, sylaby są zaznaczone na przemian na czarno lub czerwono. Dzieci nawet nie zdają sobie sprawy, że w taki sposób potrafią przeczytać samodzielnie książkę, nawet jeśli mają kłopoty z czytaniem tradycyjnym.
Poza ciekawą formą, książki te także przekazują wartościową i ciekawą dla dzieci treść - poruszają problemy bliskie kilkulatkom. Każda książeczka to inny temat - uzależnienie od telefonu, agresja w szkole, niedbanie o higienę, ciągłe domaganie się nowych zabawek czy lęk przed rozstaniem z rodzicami. Co istotne, tematy te są przedstawione z punktu widzenia dzieci, a przygody bohaterów pokazują do czego te sytuacje mogą prowadzić i jak sobie z nimi poradzić. 

Książki są niewielkich rozmiarów i liczą ok. 50 stron.

Książki są idealne do wspólnego czytania z rodzicami i mogą być inspirującym wstępem do poważnych, wychowawczych rozmów.

Do tej pory w serii ukazało się 10 tytułów.


Oto najnowszy:

"Strach ma wielkie oczy"


Historyjka, która uczy, jak oswoić lęk przed ciemnością. Krzyś ma problemy  zasypianiem z powodu obawy przed nocnymi potworami. Na szczęście z pomocą przybywa babcia, która wpada na genialny pomysł zabawy w oswajanie się z domem w kompletnej ciemności. Początkowo nie jest łatwo, bo każdy kształt budzi lęk, ale chłopiec bardzo szybko się przyzwyczaja i dostrzega, że to tylko znajome przedmioty, a nasza wyobraźnia po prostu płata nam figle. Zabawa coraz bardziej mu się podoba, a ciemność nie wydaje mu się już ani trochę straszna.Wcześniejsze tytuły:

"Proszę, dziękuję, przepraszam"


Książka opowiada o znaczeniu tak zwanych "magicznych słów w naszym życiu. Dwójka przyjaciół, Julka i Marcin za nimi nie przepadają i nie widzą potrzeby ich używania. Pewnego dnia, dzieje się coś niecodziennego, bo nasi bohaterowie stają się ... niewidzialni.
 


"Tak się nie mówi!"

Ta historia z kolei pokazuje, że nie należy mówić brzydkich słów. Dzieci nas naśladują, dlatego powinniśmy uważać, jaki dajemy im przykład.


"Prawda czy fałsz?"

Książka porusza temat kłamstwa, opowiada do czego może doprowadzić ciągłe mówienie nieprawdy - w końcu nikt nie będzie wierzył takiej osobie, nawet, gdy nie będzie kłamać.
"To moje!"


To opowieść o Olku, który nie potrafi się dzielić i bawić z innymi. Jego historia pokaże, że takie zachowanie nie zjedna nam przyjaciół i będziemy się czuć bardzo samotni.
"Nigdzie nie jadę"


Dwójka drugoklasistów - Antek i Ania ma po raz pierwszy wyjechać na kilkudniową wycieczkę klasową. Perspektywa wyjazdu bez rodziców napawa ich strachem. Dzielą się swoimi obawami z rodzicami, ale wcale im to nie pomaga. Nadal boją się, że wydarzy się coś nieoczekiwanego albo nieprzyjemnego. Ostatecznie decydują się na wyjazd i jak można się spodziewać - świetnie się bawią. Bardzo dobra historia inspirująca do rozmowy o swoich lękach i ich opanowywaniu.

"Bo ci przyłożę!"


Tym razem książka porusza temat agresji w szkole. Historia uczy jak należy się ze sobą komunikować. Paweł idzie do nowej szkoły i od razu koledzy przestrzegają go przed Erykiem i Martą. Gdy próbuje się przedstawić, zostaje zaatakowany. Nie rozumie przyczyny takiego zachowania. Ostatecznie okazuje się, że agresywni koledzy chcieli w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Na szczęście uświadamiają sobie, że to nie jest właściwa droga do znalezienia przyjaciół.

"ON-OFF"


To historia trójki przyjaciół: Agaty, Tomka, i Mateusza. Dzieciaki za sobą przepadają i zawsze mają mnóstwo pomysłów na wspólne zabawy. Wszystko zmienia się w dniu urodzin Tomka, gdy chłopiec dostaje w prezencie od taty telefon komórkowyOd tej pory to właśnie on staje się jego najwierniejszym towarzyszem. Rezygnuje ze wspólnych spotkań z przyjaciółmi, zaszywa się w domu i całymi dniami gra na telefonie. Na szczęście historia kończy się dobrze i Tomek zrozumie, że telefon to nie wszystko.
"Kupisz mi?"


Franek, Maks i Zuzia to rodzeństwo, które bardzo lubi książki. Chętnie spędzają ze sobą czas i uwielbiają przygody. Pewnego dnia coś jednak się zmienia i Maks przy każdej okazji wymusza na rodzicach kupno nowej zabawki. Gdy nie udaje się z rodzicami, chłopiec przerzuca się na innych członków rodziny. Gdy jego prośby nie odnoszą skutku chłopiec bardzo się frustruje i czuje się nieszczęśliwy. Tu również mamy szczęśliwe zakończenie i Maks uświadamia sobie, że warto doceniać to, co się ma, bo inaczej zawsze będzie mu mało.
"Ale smrodek!”


Tu głównym tematem jest higiena osobista. Ula, Janek i Staś nie przepadają za czystością. Nie lubią się kąpać ani sprzątać. Wszechobecny bałagan zupełnie im nie przeszkadza, a ich zapach z czasem sprawia, że koledzy zaczynają od nich stronić. Z pomocą przychodzi tu dyrektor szkoły, który urządza pogadankę o tym, jak ważna jest czystość i że to również znak szacunku wobec nas samych, ale również innych ludzi.

Seria bardzo dobrze, na konkretnych przykładach promuje pozytywne wzorce zachowania. Pomaga dzieciom radzić sobie z problemami, pokonywać przeszkody, szanować siebie i innych. 

Do tego jest w świetnej cenie :) Z przyjemnością objęłam całą serię patronatem medialnym Maluszkowych Inspiracji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger