7/30/2021

"Czytamy sylabami" - najlepsza seria książek do nauki czytania

Jeśli wasze dziecko właśnie uczy się czytać, to koniecznie musicie poznać tą serię. Jest genialna i to pod każdym względem. Ułatwia samodzielne czytanie pierwszych książek, dzięki zastosowaniu systemu sylabowego - czcionka jest dwukolorowa, sylaby są zaznaczone na przemian na czarno lub czerwono. Dzieci nawet nie zdają sobie sprawy, że w taki sposób potrafią przeczytać samodzielnie książkę, nawet jeśli mają kłopoty z czytaniem tradycyjnym.


Poza ciekawą formą, książki te także przekazują wartościową i ciekawą dla dzieci treść - poruszają problemy bliskie kilkulatkom. Każda książeczka to inny temat - uzależnienie od telefonu, agresja w szkole, niedbanie o higienę, ciągłe domaganie się nowych zabawek czy lęk przed rozstaniem z rodzicami. Co istotne, tematy te są przedstawione z punktu widzenia dzieci, a przygody bohaterów pokazują do czego te sytuacje mogą prowadzić i jak sobie z nimi poradzić. 

Książki są niewielkich rozmiarów i liczą ok. 50 stron.

Książki są idealne do wspólnego czytania z rodzicami i mogą być inspirującym wstępem do poważnych, wychowawczych rozmów.

Do tej pory w serii ukazało się 9 tytułów.

Oto dwa najnowsze:


"Proszę, dziękuję, przepraszam"


Książka opowiada o znaczeniu tak zwanych "magicznych słów w naszym życiu. Dwójka przyjaciół, Julka i Marcin za nimi nie przepadają i nie widzą potrzeby ich używania. Pewnego dnia, dzieje się coś niecodziennego, bo nasi bohaterowie stają się ... niewidzialni.
 


"Tak się nie mówi!"

Ta historia z kolei pokazuje, że nie należy mówić brzydkich słów. Dzieci nas naśladują, dlatego powinniśmy uważać, jaki dajemy im przykład.


Wcześniejsze tytuły:

"Prawda czy fałsz?"

Książka porusza temat kłamstwa, opowiada do czego może doprowadzić ciągłe mówienie nieprawdy - w końcu nikt nie będzie wierzył takiej osobie, nawet, gdy nie będzie kłamać.
"To moje!"


To opowieść o Olku, który nie potrafi się dzielić i bawić z innymi. Jego historia pokaże, że takie zachowanie nie zjedna nam przyjaciół i będziemy się czuć bardzo samotni.
"Nigdzie nie jadę"


Dwójka drugoklasistów - Antek i Ania ma po raz pierwszy wyjechać na kilkudniową wycieczkę klasową. Perspektywa wyjazdu bez rodziców napawa ich strachem. Dzielą się swoimi obawami z rodzicami, ale wcale im to nie pomaga. Nadal boją się, że wydarzy się coś nieoczekiwanego albo nieprzyjemnego. Ostatecznie decydują się na wyjazd i jak można się spodziewać - świetnie się bawią. Bardzo dobra historia inspirująca do rozmowy o swoich lękach i ich opanowywaniu.

"Bo ci przyłożę!"


Tym razem książka porusza temat agresji w szkole. Historia uczy jak należy się ze sobą komunikować. Paweł idzie do nowej szkoły i od razu koledzy przestrzegają go przed Erykiem i Martą. Gdy próbuje się przedstawić, zostaje zaatakowany. Nie rozumie przyczyny takiego zachowania. Ostatecznie okazuje się, że agresywni koledzy chcieli w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Na szczęście uświadamiają sobie, że to nie jest właściwa droga do znalezienia przyjaciół.

"ON-OFF"


To historia trójki przyjaciół: Agaty, Tomka, i Mateusza. Dzieciaki za sobą przepadają i zawsze mają mnóstwo pomysłów na wspólne zabawy. Wszystko zmienia się w dniu urodzin Tomka, gdy chłopiec dostaje w prezencie od taty telefon komórkowyOd tej pory to właśnie on staje się jego najwierniejszym towarzyszem. Rezygnuje ze wspólnych spotkań z przyjaciółmi, zaszywa się w domu i całymi dniami gra na telefonie. Na szczęście historia kończy się dobrze i Tomek zrozumie, że telefon to nie wszystko.
"Kupisz mi?"


Franek, Maks i Zuzia to rodzeństwo, które bardzo lubi książki. Chętnie spędzają ze sobą czas i uwielbiają przygody. Pewnego dnia coś jednak się zmienia i Maks przy każdej okazji wymusza na rodzicach kupno nowej zabawki. Gdy nie udaje się z rodzicami, chłopiec przerzuca się na innych członków rodziny. Gdy jego prośby nie odnoszą skutku chłopiec bardzo się frustruje i czuje się nieszczęśliwy. Tu również mamy szczęśliwe zakończenie i Maks uświadamia sobie, że warto doceniać to, co się ma, bo inaczej zawsze będzie mu mało.
"Ale smrodek!”


Tu głównym tematem jest higiena osobista. Ula, Janek i Staś nie przepadają za czystością. Nie lubią się kąpać ani sprzątać. Wszechobecny bałagan zupełnie im nie przeszkadza, a ich zapach z czasem sprawia, że koledzy zaczynają od nich stronić. Z pomocą przychodzi tu dyrektor szkoły, który urządza pogadankę o tym, jak ważna jest czystość i że to również znak szacunku wobec nas samych, ale również innych ludzi.

Seria bardzo dobrze, na konkretnych przykładach promuje pozytywne wzorce zachowania. Pomaga dzieciom radzić sobie z problemami, pokonywać przeszkody, szanować siebie i innych. 

Do tego jest w świetnej cenie :) Z przyjemnością objęłam całą serię patronatem medialnym Maluszkowych Inspiracji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger