1/04/2023

Nowości i zapowiedzi książkowe dla przedszkolaków pod patronatem Maluszkowych Inspiracji

Nowy rok - nowe propozycje książkowe dla dzieci pod patronatem Maluszkowych Inspiracji :) 
Dziś chcę wam przedstawić 5 tytułów, które już teraz chcę wam polecić. Znajdziecie wśród nich nowy tytuł znanej i lubianej serii "(Nie) tacy sami", zupełnie nowa seria z bohaterami znanymi z hitu "Tata Oli" oraz 3 książki z gotowymi scenariuszami zabaw z dziećmi dla nauczycieli przedszkolnych i nie tylko.
Tosia i Julek sprzątają/ (Nie) tacy sami

Wydawca: Dwukropek
Autor: Magdalena Boćko-Mysiorska
Ilustrator: Dorota Prończuk
Premiera: 25.01.2023 r.

Opis wydawcy:

Rodzice proszą Tosię i Julka o sprzątniecie pokoju. Tosia z chęcią zabiera się do pracy, ale Julek się buntuje. W jaki sposób tacie uda się nakłonić Julka do posprzątania zabawek? Jak wyegzekwować określone zachowania bezprzemocowo i w duchu rodzicielstwa bliskości? Kolejna książka z niezwykle popularnej serii (Nie) tacy sami autorstwa znanej pedagożki i autorki bloga dla rodziców, Magdaleny Boćko-Mysiorskiej.
Edek idzie do zoo

Wydawca: Dwukropek
Autor: Thomas Brunstrøm
Ilustrator: Thorbjørn Christoffersen
Premiera 15.02.2023 r.

Opis wydawcy:

EDEK to nowa seria napisana przez Thomasa Brunstrøma i zilustrowana przez Thorbjørna Christoffersena przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Jej bohaterem jest Edek – młodszy brat Oli, którą znamy z książek o jej zwariowanym tacie.
Edek z tatą i Olą wybierają się do zoo. Chłopiec czekał na to cały tydzień, więc jest ogromnie podekscytowany. Sprawdźcie, jakie pomysły przyjdą Edkowi do głowy i które zwierzę spodoba mu się najbardziej!Jeszcze większe poruszenie na małej scenie

Wydawca: Bliżej przedszkola
Autor: Anna Bomba
Nowość


Opis wydawcy:


Zbiór scenariuszy przedstawień przedszkolnych na różne okazje. Inscenizacje pozwolą przekazać przedszkolakom takie wartości, jak życzliwość i sympatia w stosunku do kolegów, miłość i przywiązanie do bliskich i do swojego kraju, szacunek do przyrody. Dzięki prostym tekstom dzieci dowiedzą się między innymi, jak wspólnie celebrować święta, dbać o więzi rodzinne i koleżeńskie, poznają ciekawostki na temat świata przyrody, utrwalą zasady zdrowego stylu życia, przypomną sobie, jak dbać o naszą planetę, dowiedzą się, dlaczego obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości i dlaczego jest tak ważne dla naszego kraju.
 
W skład publikacji wchodzą:
- książka z 15 scenariuszami przedstawień i uroczystości oraz zapisem nutowym piosenek;
- 2 płyty CD z 25 piosenkami i podkładami muzycznymi do nich (w tym nowe kompozycje w znakomitych aranżacjach Mateusza Hrynkiewicza i w wykonaniu Krakowskiego Chóru Dziecięcego).


W książce zamieszczono scenariusze publikowane w miesięczniku w latach 2018–2021 (większość z nich po modyfikacjach) oraz całkiem nowe propozycje powstałe na potrzeby niniejszej publikacji. Teksty te mogą być doskonałą inspiracją do przedstawień w ciągu całego roku (przed)szkolnego. Zostały tak zaplanowane, aby nauczyciel mógł z nich skorzystać podczas różnych okazji towarzyszących dzieciom w przedszkolu (m.in. Święto Niepodległości, Dzień Nauczyciela, Dzień Kropki, Dzień Pluszowego Misia, spotkanie z Mikołajem, walentynki, pasowanie na przedszkolaka czy uroczystość zakończenia roku).
Każdy scenariusz zawiera propozycje strojów, dekoracji i rekwizytów, co ułatwi nauczycielowi planowanie i organizację całego występu. Propozycje przedstawień zostały opracowane w taki sposób, by można je było wykorzystać w każdej grupie wiekowej – po odpowiednich modyfikacjach ze strony reżysera (np. rozdzielenie ról na większą liczbę aktorów).
Dodatkowym atutem książki są towarzyszące jej płyty, na których znajdują się wszystkie utwory pojawiające się w scenariuszach (oraz podkłady do nich). Niektóre piosenki ukazały się już wcześniej na płytach dołączonych do miesięcznika „Bliżej Przedszkola”, a pozostałe skomponowano i nagrano specjalnie na potrzeby tej publikacji. Utwory mają uniwersalne treści, można je zatem wykorzystać nie tylko podczas inscenizacji, lecz także w trakcie realizacji zajęć tematycznych czy zabaw muzyczno-ruchowych.
Tuptaj, przedszkolaku z Panem Miłoszem

Wydawca: Bliżej przedszkola
Autor: Miłosz Konarski
Nowość


Opis wydawcy:

Publikacja ta jest kontynuacją serii albumów z cyklu Tuptaj... (Tuptaj, maluszku; Tuptaj, średniaczku i Tuptaj, starszaku), które wśród nauczycieli (a zarazem i dzieci) cieszyły się tak dużą popularnością, że gdyby w regulaminie przyznawania tytułu Złota płyta przewidziano kategorię „edukacja”, to dwa z trzech tych albumów zasłużyłyby już dawno na tę nagrodę.
Spośród utworów prezentowanych w tamtych publikacjach, największą popularnością cieszyły się piosenki zawierające konkretną fabułę, wraz z towarzyszącymi im zadaniami, przy których dzieci miały okazję odpowiednio się „wybawić”. Dlatego też w publikacji Tuptaj, przedszkolaku z Panem Miłoszem każda z zaproponowanych zabaw towarzyszy tematycznej piosence, a założone cele dydaktyczne zostały wplecione w jej treść. Ponadto tematyka piosenek jest nieco inna niż we wcześniejszych częściach – doświadczenie zdobyte podczas przeprowadzania zajęć z wykorzystaniem utworów pochodzących z poprzednich płyt pokazało, że współczesne przedszkolaki chcą bawić się nie tylko w zwierzątka, pociągi czy tańce w parach, ale także w rycerzy, tajnych agentów, duchy, superbohaterów, czy... jednorożce.

Na publikację składają się:
- płyta CD 1 z kompletnymi, przeprowadzonymi zajęciami, ujętymi w formę audio; 
- płyta CD 2 zawierająca poszczególne zabawy z każdego poziomu, bez instrukcji słownej dotyczącej sposobu ich wykonania (ewentualnie z pojedynczymi komentarzami – tam, gdzie to absolutnie konieczne);
- książeczka, w której zamieszczono konspekty zajęć nagranych na płytę.

Publikacja ta wzorem poprzednich składa się z kompletnych zajęć – wystarczy więc puścić płytę (CD 1)... i dzieci zaczną bawić się przy niej same, animowane głosem Pana Miłosza zarejestrowanym na nagraniu. A kiedy przedszkolaki już dobrze poznają proponowane treści, należy sięgnąć po CD 2, gdzie te same zabawy zostały nagrane z poleceniami ułatwiającymi ich przebieg. Zabawy zostały podzielone na trzy poziomy trudności – od najłatwiejszych (poziom I), do najtrudniejszych (poziom III).Z dobrym wychowaniem mi do twarzy

Wydawca: Bliżej przedszkola
Autor: Renata Midura


Opis wydawcy:

Propozycje piosenek i wierszowanych zabaw z obszaru savoir-vivre’u.
Emocje i uczucia to bardzo ważny temat. Nauczyciel spotyka się z nimi w swojej pracy na co dzień, pojawiają się jednak pytania: Jak sobie z nimi radzić? Jak pomóc dzieciom dobrze je przeżywać? A przede wszystkim – jak mądrze wprowadzać dzieci w ich świat?
Kiedy przedszkolaka dopadną smuteczki, kiedy rozpierać go będzie radosna energia, gdy w grupie pojawi się konflikt lub padną słowa, których nie można cofnąć – warto sięgnąć po tę książkę. Zawarte w niej krótkie wierszowane formy, połączone z wykonywaniem gestów oraz ruchów, są świetną formą nauki przez zabawę – sprawiają, że przedstawiane treści łatwo zapadają dzieciom w pamięć. Zaproponowane tu wierszyki-zabawy są wsparciem dla nauczycieli, którzy będą mogli korzystać z nich nie tylko w trakcie realizowania zajęć tematycznych o emocjach, lecz
także na co dzień.

W książce zamieszczonych zostało ponad 60 propozycji, które podzielone są na cztery części:
- Powitania na dobry dzień – ponieważ to ważne, by już z samego rana przywitać się z dziećmi z radością i by dobrze zacząć nowy dzień.
- Czuję emocje – znajdują się tu wierszyki, które wprowadzą grupę w świat emocji oraz takie, które dotyczą przeżywania poszczególnych uczuć.
- Wierszyki motywujące – zamieszczono tu wierszyki o pozytywnym przesłaniu do powtarzania z dziećmi – takie, które pozwolą im uwierzyć w siebie i swoje możliwości.
- Na poprawę humoru – ruszaj się! – w tej części nauczyciel odkryje propozycje wierszyków na dobry humor, które opierają się na ruchu.

Jesteśmy pewni, że książka ta będzie pomocna w organizowaniu przestrzeni sprzyjającej lepszemu rozumieniu uczuć i emocji oraz w radzeniu sobie z nimi.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger