10/17/2021

Albert Albertson - najlepsza seria książek nie tylko dla przedszkolaków - wszystkie części!

Książki o Albercie Albertsonie to zdecydowanie jedna z najlepszych serii książek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Choć przyznam się wam od razu, że i mnie ich lektura sprawia ogromną frajdę.

Dziś pokażę wam wszystkie części tej wyjątkowej serii, włącznie z najnowszą z najnowszych, pachnącą drukiem nowością - "Niech żyje tata Alberta":)


Ta seria jest fenomenalna. Pod każdym względem dopracowana –  uwielbiamy tekst, poczucie humoru i przekaz, charakterystyczne ilustracje. To książki, do których dzieci uwielbiają wracać wiele razy.
Tego bohatera naprawdę można pokochać i nawet starsze dzieci z przyjemnością co pewien czas lubią sobie przypomnieć te zabawne i mądre historie.


KIM JEST ALBERT ALBERTSON?


To kilkulatek mieszkający w Szwecji z tatą i kotem Puzzlem. Przygody Alberta rozgrywają się na przestrzeni kilku lat, dlatego też mogą towarzyszyć przedszkolakom w różnym wieku. Albert to bohater, który rośnie wraz z dzieckiem.
Zerknijcie na tę ściągę, znalezioną na FB profilu Wydawnictwa Zakamarki - bardzo pomaga, jeśli chcecie dobrać odpowiednią część dla swojej pociechy:


Książki o Albercie są tłumaczone na kilkadziesiąt języków i sprzedają się w milionach egzemplarzy. W Szwecji seria ta liczy ponad trzydzieści tytułów - ogromnie się cieszę, że dzięki Zakamarkom mogą poznać ją też dzieci w Polsce. Niedawno ogromnie zasmuciła nas informacja o śmierci twórczyni Alberta, Gunilli Bergström - ta wyjątkowa pisarka i ilustratorka stworzyła około 40 części o tym sympatycznym bohaterze.

Albert (i jego tata) równie dobrze mógłby mieszkać tuż obok, chodzić do przedszkola z moimi dziećmi i bawić się z nimi w chowanego na osiedlu. Albert jest po prostu normalny, nie sztucznie przejaskrawiony, jak wielu bohaterów dziecięcych książeczek. Jego perypetie znamy doskonale z własnej domowej rzeczywistości, dlatego mamy wrażenie, że to nasz dobry znajomy :)
Szczególnym uwielbieniem darzę tatę Alberta - za jego ... normalność. Nie wygląda jak wystylizowany amant filmowy, nie chodzi stale z przyklejonym uśmiechem i ze 100% poziomem energii. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że kocha swojego syna i stara się mu pokazywać świat najlepiej jak potrafi, nawet, gdy czasami opada z sił, a niektóre zachowania potrafią go szczerze zirytować. 

"Niech żyje tata Alberta!" - najnowsza część przygód naszego bohatera


Najnowsza część od razu stała się u nas hitem, a życzenie sobie na urodziny "grzecznego dziecka" na dobre znalazło się w naszym rodzinnym słowniku. W tej części Albert ma 6 lat. Jego tata niedługo ma urodziny, a on zastanawia się nad prezentem. To zadanie wcale nie będzie proste, bo tata nie zamierza mu nic podpowiadać. A może jednak? Kreatywność Alberta jest tak wielka, że uda mu się wpaść na niebanalny pomysł, który zachwyci tatę i ... rozbawi czytelników :)
Cudowna, ciepła i zabawna historia, dokładnie taka, jakie kochamy.
Żeby ułatwić wam wybór, przygotowałam krótkie opisy wszystkich części, jakie do tej pory zostały wydane w Polsce, wraz z podaniem wieku Alberta. Do każdej możecie zajrzeć :)


Albert ma 4 lata:

"Kto obroni Alberta?"


To historia o trudnościach w odnajdywaniu się w nowym otoczeniu, a także przezwyciężaniu swojej nieśmiałości. To także opowiadanie o przyjaźni - tej prawdziwej i tej wyimaginowanej, która całkowicie zmienia spojrzenie na codzienność. 

Książka w świetnej cenie tu - KLIK
"Albert i tajemniczy Molgan"


Tu również spotykamy Molgana - wyimaginowanego przyjaciela Alberta. Jego obecność pomaga Albertowi poradzić sobie z samotnością, ale nie zawsze ich zabawy kończą się dobrze :) Ciepła i zabawna historia o bystrym i kreatywnym trzylatku.

Książka w świetnej cenie tu - KLIK"Dobranoc Albercie Albertsonie"


To nasza ukochana część tej serii, towarzyszy nam niemal codziennie. Sposoby Alberta na opóźnienie momentu pójścia spać wydają nam się dość znajome - nagłe pragnienie, konieczność pójścia do toalety, brak przytulanki czy nocne strachy. Tata Alberta jak zwykle ze stoickim spokojem i cierpliwością radzi sobie z codziennością, a relacja tej dwójki bohaterów i ich zabawne dialogi czynią lekturę książeczki naprawdę przyjemną.

Książka w świetnej cenie tu - KLIK"Pospiesz się, Albercie"


Tu z kolei mamy popis dziecięcej kreatywności o poranku. Albert ma tyle ważnych spraw do zrobienia rano, że nie może się zebrać do przedszkola - co stresuje jego tatę. Skąd my to znamy :)
I tu znowu, luz i dystans pomagają poradzić sobie z organizacją poranka, do tego szczypta humoru i wszystko na pewno się uda.

Książka w świetnej cenie tu - KLIKAlbert ma 5 lat:

"Nieźle to sobie wymyśliłeś, Albercie"


W tej części dowiadujemy się, jak kreatywny jest Albert. I co są w stanie zrobić rodzice, żeby znaleźć choć chwilę dla siebie :) Przezabawne dialogi i humor sytuacyjny, świetna relacja ojca z synem i przypomnienie, jak świetnie możemy bawić się dzięki swojej kreatywności. Naprawdę świetna zabawa.

Książka w świetnej cenie tu - KLIK
"Sprytnie, Albercie"


Nasza ukochana historia o ciasteczkach i kuzynach. I o tym, jak pięciolatek może być sprytny i przebiegły :) Starsi kuzynowie, którzy uważają, że Albert "jest mały i nic nie rozumie", szybko się przekonają, że wcale tak nie jest :)

Książka w świetnej cenie tu - KLIK
"Wiąż, ile chcesz Albercie"


W tej części Albert spędza całe dnie na wiązaniu - ćwiczeniu nowo nabytej umiejętności. Tata chwali syna a postępy i zachęca do praktykowania. Albert wiąże i wiąże - i choć pozornie wygląda to na aktywność chaotyczną, na koniec okazuje się, że wcale tak nie jest.

Książka w świetnej cenie tu - KLIK"Kto straszy, Albercie?"


Dzieci w tym wieku często zmagają się z demonami własnej wyobraźni. I choć rozsądek podpowiada, że duchy i potwory nie istnieję, czasami zdarza im się o tym zapomnieć. Ciekawa pozycja pomagająca oswoić swoje lęki, jak zawsze z uśmiechem, jaki towarzyszy całej serii.

Książka w świetnej cenie tu - KLIKAlbert ma 6 lat:

"Albercie, ty złodzieju!"


Tym razem temat dość ciężki, bo chodzi o niesłuszne oskarżenie o kradzież. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że osoba oskarżająca to najlepsza przyjaciółka Alberta. Poczucie niesprawiedliwości jest bardzo trudnym uczuciem - może nas całkowicie przygnębić, albo pobudzić do działania, żeby udowodnić wszystkim swoją niewinność.  

Książka w świetnej cenie tu - KLIK
"Urodziny Alberta"


Tajemnica udanych urodzin to wcale nie wielkie przyjęcie dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, z tłumem rówieśników, z góry zaplanowanymi aktywnościami i pełną oprawą. Warto posłuchać jubilata i poznać jego punkt widzenia - w końcu to jego święto. Ten tytuł doskonale pokazuje to zjawisko i na pewno zostaje w pamięci na długo :)

Książka w świetnej cenie tu - KLIK
"Albert i potwór"

Bardzo ważny temat. Czyn i jego konsekwencje. Wyrzuty sumienia, które dzieci widzą w postaci potwora czającego się pod łóżkiem. W wyniku bezsensownej bójki, Albert uderza młodszego kolegę. Uderzenie jest na tyle poważne, że chłopiec krwawi. Strach, poczucie winy, przygnębienie to bardzo trudne uczucia. Ta historia może być wstępem do ważnej rozmowy z rodzicem.

Książka w świetnej cenie tu - KLIK"Czy jesteś tchórzem, Albercie?"


Albert nie lubi przemocy. Uważa, że swoją odwagę można pokazać w inny sposób - robiąc coś pożytecznego. Nie łatwo przeciwstawić się presji rówieśników, a jednak Albertowi się to udaje - konsekwentnie unika wdawania się w przedszkolne bójki. Na szczęście zachowanie chłopca zostaje zrozumiane i docenione nawet przez kolegów. Okazuje się, że asertywna postawa jest wyrazem nie lada odwagi.

Książka w świetnej cenie tu - KLIKCo cieszy Alberta?


Najlepsza książka na poświąteczny czas. Kiedy jest nam smutno, że skończyło się coś bardzo przyjemnego i nic nas nie cieszy, kiedy wspominamy miły świąteczny czas, który jest już jest za nami. Alberta doskonale rozumie tata, ale babcia przez cały czas drażni się z nimi mówiąc, że to wspaniale, że ten miły czas przeminął. Okazuje się, że babci chodzi o to, że teraz można wyczekiwać kolejnych przyjemności i że na pewno niebawem zdarzy się coś, co znowu napełni nas radością - i Albert szybko przekona się, że babcia ma rację.

Książka w świetnej cenie tu - KLIK"Hokus - pokus, Albercie"


Ta książka jest w nieco innym formacie. Ma sporo więcej treści, niż pozostałe części o Albercie. Mieliśmy też przyjemność obejrzeć jej ekranizację. Piękna opowieść o przyjaźni, o przemijaniu i magii. Albert i Wiktor poznają prawdziwego czarodzieja, który potrafi wyczarować niemal wszystko. Do tego ma swoją Muzę i cudownego psa. Och, od tej pory chłopcy chcą u niego spędzać każde popołudnie. To będą niezapomniane przygody i początek prawdziwej przyjaźni.

Książka w świetnej cenie tu - KLIKAlbert Albertson ma 7 lat:


"Co mówi tata Alberta?"W tej części to właśnie tata Alberta gra pierwsze skrzypce. Ta część jest mi szczególnie bliska, bo z wieloma przedstawionymi w niej sytuacjami mocno się identyfikuję (choćby sobotnia motywacja, żeby szybko i sprawnie ogarnąć domowe obowiązki i oddać się popołudniowemu RELAKSOWI). Niestety, podobnie jak u Alberta nie zawsze wszystko udaje się zaplanować i zrealizować "bez wpadek". W takich sytuacjach warto wziąć przykład z taty Alberta i zachować spokój. Aż się prosi uzupełnić listę złotych myśli taty Alberta o słynne "nie warto płakać nad rozlanym mlekiem" czy ... lodami :)


Książkę w świetnej cenie znajdziecie tu: KLIK"Albert i Mika"


Mika to najlepsza przyjaciółka Alberta. Wcale nie przeszkadza mu, że Mika jest dziewczynką. Nawet, jeśli inni koledzy się z niego śmieją. Ich zdaniem dziewczyny płaczą z byle powodu, podlizują do pani i ciągle przeglądają w lustrze. Ale nikt nie jest taki jak Mika i wszyscy szybko to zrozumieją. 

Książka w świetnej cenie tu - KLIK
"Co się stało z Albertem?"

Książka pokazuje jak wielki może być strach przed czymś nowym, nieznanym. Albert boi się pierwszego dnia w szkole - ani się obejrzeliśmy, a nasz mały bohater stał się całkiem duży. Książka wyjaśnia dzieciom, że każdy ma prawo się bać, nawet dorośli… i jest to zupełnie normalne.

Bardzo dobra pozycja dla wszystkich dzieci, które mierzą się z czymś nowym.


Książka w świetnej cenie tu - KLIK"Opowiedz coś strasznego, Albercie"


W najnowszej części przygód Alberta poznajemy go w zupełnie nowej roli - mianowicie opiekuna małego chłopca. Albert ma pierwszą pracę! I szybko okazuje się, że opieka nad maluchem wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. To, co Albert sobie zaplanował zostaje wywrócone do góry nogami, a jego podopieczny domaga się innych wrażeń, niż te grzeczne i miłe. Chłopczyk chce słuchać strasznych opowieści o potworach. Ale czy na pewno okaże się to dobrym pomysłem? Sami zobaczcie.
Jeśli lubicie mądre książki przyprawione dobrym humorem, to serię o Albercie musicie poznać koniecznie :) To szwedzka literatura dziecięca w najlepszym możliwym wydaniu :)

3 komentarze:

  1. Nie spotkałam się jeszcze z tą serią. Wygląda naprawdę interesująco. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajna seria dla najmłodszych. Grafika od razu wpada w oko.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger