Jak zainteresować roczniaka czy nawet młodszego maluszka książkami? Wystarczy znaleźć odpowiednie tytuły. Jeśli już nam się to uda, będą po nie sięgać i wertować je przez wiele miesięcy. Zainteresowanie dzieci książkami od samego początku jest niezwykle ważne dla ich rozwoju.
"Park. Dotykam poznaję"
Pięknie ilustrowana kartonówka, która dodatkowo zawiera silikonowe faktury do tarmoszenia, głaskania i miętoszenia - czyli tego, co maluszki lubią najbardziej.
Wypukłe formy w książeczkach są bardzo różnorodne - są tu fale, kropelki, kolce, różne zygzaki. Dodatkowo są one w intensywnych kolorach i bardzo dobrze wpasowują się w grafikę książeczek.
Zróżnicowana faktura i twardość pobudzają wrażliwość dotykową dziecka, pomagają doskonalić małą motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową. Książeczki stymulują zmysł dotyku, poznawania, doświadczania nowych bodźców i różnych faktur. Dotykanie różnych form pomaga też rozładować napięcie i stres. Treść książki stanowią proste rymowane zagadki.
Książeczki są w całości kartonowe i mają 10 stron. Są bezpieczne, mają zaokrąglone rogi i poręczny format, dzięki czemu można je bez obaw proponować naprawdę małym dzieciom (od 0 do 3 lat).
"Moje pierwsze 100 słów. Nauka"
Książecki dla najmłodszych typu 100 pierwszych słów często pokazują przedmioty z najbliższego otoczenia, to, z czym dziecko styka się na co dzień. Tym razem tematyka jest nieco inna - bo tu rządzi nauka.
Każda rozkładówka ma swój temat przewodni: kosmos, odkrywcy, wynalazki, technologie, matematyka czy zjawiska fizyczne. Każda kategoria pokazuje kilka słów i ilustracji z danej dziedziny. Pod hasłem kosmos, kryją się prom kosmiczny, astronauta, Układ Słoneczny, księżyc, gwiazdy, rakieta, sztuczna satelita, kometa i teleskop. W podobny sposób prezentują się kolejne kategorie.
Książka jest poręcznego formatu, ma grube, kartonowe strony i zaokrąglone rogi.
"Kochamy Plutona" Chris Ferrie
Świetna rymowana historia ucząca maluchy czym jest planeta, a czym nie. Wiele małych dzieci słyszało o Plutonie, który nie jest już uznawany a planetę i być może nie do końca rozumie, dlaczego.
Ta książka rozwiązuje wątpliwości.
Opowieść zaczyna się, gdy Pluton nie może dołączyć do imprezy i zastanawia się, dlaczego nie znalazł się na liście gości. W pewnej chwili pojawia się kosmiczna skała i określa trzy zasady bycia planetą. Dzięki temu poznajemy różnice między planetami, a innymi obiektami Układu Słonecznego.
Ilustracje są bardzo kolorowe i zabawne, łatwo zapadają w pamięć i dzieci chętnie do nich wracają.
Poprzednia książka tego autora - „Osiem małych planet” również przypadnie do gustu maluszkom.
"A jak? A tak!" Małgorzata Strzałkowska
To jest prawdziwy hit! Nasze dzieci uwielbiają tę serię - nawet te starsze. Niesamowicie wpadające w ucho wierszyki, a do tego ilustracje, od których ciężko oderwać wzrok. Tu mamy to, co dzieci uwielbiają, ciekawą historyjkę, zabawę w wyszukiwanie i powtarzane fragmenty, które niczym refren pojawiają się na każdej rozkładówce. Ani się obejrzycie, a maluchy będą "czytać z wami".
To też znakomity pomysł na własne zabawy w układanie postaci i przedmiotów z wyciętych elementów.
"Toruńskie pierniki" Agnieszka Frączek
Legendy polskie warto znać, a niewiele jest dobrych pozycji dla najmłodszych w tym temacie. Rymowana historyjka opowiada o jednej z najbardziej znanych polskich legend. O toruńskich piernikach słyszało wielu, natomiast nie każdy wie, w czym źródło ma ich historia. Po lekturze tej książeczki wszystko będzie jasne.
Historyjki są wierszowane i bogato ilustrowane. Bardzo przyjemnie się je czyta. Oczywiście tu i ówdzie trzeba dzieciom wyjaśnić trudniejsze słowa, ale to dzięki temu rozszerzamy ich słownictwo.
"Poznańskie koziołki" Agnieszka Frączek
"Syrenka warszawska" Agnieszka Frączek
I następna legenda - i kolejne polskie miasto - Warszawa. Skąd wzięła się warszawska syrenka, po co pojawiła się i co się z nią stało? Czy dzieci znają tę historię? Jeśli nie, to warto sięgnąć po tę książeczkę i opowiedzieć im o tym.
„Tu, gdzie dzisiaj jest Warszawa,
a w niej pośpiech, zamęt, wrzawa,
gdzie pisk opon ciągle słychać,
niegdyś wieś leżała cicha.”
"Bałtycka flądra" Agnieszka Frączek
Bałtycka flądra, kto słyszał o tej legendzie? Co sprawiło, że flądra jest płaska i pływa po dnie morza? Może coś "przeskrobała"? A jeśli tak, to co?
Kolejna wciągająca historia, z bajkowymi ilustracjami.
"Tosia i Julek myją zęby" Magdalena Boćko-Mysiorska
W opowiadaniu poznajemy dwójkę bliźniaków - Tosię i Julka. którzy nie przepadają za myciem zębów. Temat znany wielu rodzicom. Tym razem jednak dowiemy się, jak można dzieci zachęcić do tej czynności bez wywierania na nie nadmiernej presji.
"Tosia i Julek uczą się dzielić" Magdalena Boćko - Mysiorska
Tym razem dowiemy się więcej na temat dzielenia. Czy to obowiązek czy decyzja dziecka, jak sobie radzić z odmową? Jak bawić się zgodnie i szanować nawzajem?
Podczas zabawy na placu zabaw, Tosia chciałaby pobawić się w piasku łopatką Basi, jednak dziewczynka nie chce w tym momencie dzielić się swoją zabawką. Między koleżankami dochodzi do sprzeczki, Tosia się przewraca i w złości rzuca w Basię piaskiem. Obie dziewczynki wybuchają płaczem i wracają do swoich mam. Jak pomóc dzieciom w takiej sytuacji?
"Przytulanki", różni autorzy
Książka doskonała do przytulania. A nie od dziś wiadomo, że przytulanie wzmacnia rozwój inteligencji emocjonalnej i doskonale wpływa na poczucie własnej wartości u dziecka.
W tomie znalazły się m.in. utwory Jana Brzechwy, Agnieszki Frączek, Joanny Papuzińskiej, Natalii Usenko czy Danuty Wawiłow. Znane i lubiane rymy świetnie sprawdzą się jako pierwsza lektura dla maluszka i książka na dobranoc.
"Literkowce" Agata Matraś
Nie polecam czytania przed snem, bo maluszki mogą się bardzo rozbrykać :)
W serii:
• Liczyświnki (książka o cyfrach i liczeniu),
• Kolorysie (książka o kolorach),
• Emomisie (książka o emocjach) .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz