12/03/2021

Dog Man - seria książek dla dzieci, które nie lubią czytać (i nie tylko)

 Naprawdę komiksy mogą bardzo pomóc w tym, żeby dzieci polubiły czytanie. Osobiście słyszałam kilka historii, że to właśnie obrazkowe opowieści obudziły w dzieciach miłość do książek. Jak to więc jest z tymi komiksami? Co tak przyciąga do nich jednych, a innych odpycha? 


Już kiedyś pisałam na blogu o tym, że komiksy są świetnym sposobem na zachęcenie dzieci do samodzielnego czytania książek, ale ponieważ ten temat wraca do mnie jak bumerang w waszych wiadomościach, postanowiłam go "odświeżyć" :)

DLACZEGO DZIECI LUBIĄ KOMIKSY?


Z jednej strony komiksy mają sporo z tego, co tradycyjna książka, a z drugiej - znacznie się od niej różnią. Często jest tak, że książki kojarzą się dzieciom ze nudnym zajęciem, do którego zmuszane są w szkole czy w domu. A przecież jest tyle ciekawszych rzeczy do roboty! Jak można godzinami siedzieć i patrzeć na te nieciekawe czarne robaczki na białych stronach...

A jeśli nagle okrasimy te "nudne" białe strony mnóstwem kolorów i dynamiczną grafiką? Wtedy mamy coś na kształt serialu animowanego. Wprawdzie bez ruchu, ale to trochę jak... stopklatka :) 

Co więcej, do komiksów nikt nikogo nie zmusza. Co więcej, ta forma książek nieraz obrywa za to, że odciąga dzieci od PRAWDZIWYCH lektur. Sporo więc tu miejsca dla młodych buntowników.

I kolejny argument, który sprawia, że komiksy są dla dzieci atrakcyjne - jest w nich dużo mniej tekstu niż w tradycyjnej książce. Za to masa obrazków, a dzieci w wieku wczesnoszkolnym to uwielbiają! Taka forma jest dla nich o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. Zresztą pamiętajmy, że nasze dzieci są pokoleniem obrazkowym – wychowanym na telewizji i grach komputerowych.

Co jeszcze sprawia, że dzieci lubią czytać komiksy?- są krótkie, łatwo znaleźć na nie czas- są niewielkie i poręczne mogą wszędzie nam towarzyszyć. Możemy czytać je niemal w każdym miejscu i o każdej porze.

relaksują - to prawie, jak animowany film w starym kinie. 

- dają przyjemność z czytania - to prawdziwy raj dla wzrokowców. Mogą śledzić każdy krok bohaterów i analizować szczegóły na obrazkach.

brak długich opisów, niemal wyłącznie dialogi - długie opisy to zmora tych, którzy szybko się nudzą. Potem zwykle się to zmienia, ale na początku przygody czytelniczej bardzo często tak bywa.

- łatwo się na nich skupić, zapamiętać szczegóły - z pewnością jeśli ujrzymy coś na obrazku, łatwiej zapadnie nam to w pamięć. Atrakcyjna, komiksowa forma jest więc znakomitym sposobem do przedstawieniu dziecku treści, które normalnie mogłyby wydawać się nudne.

- zachęcają do kreatywności - samodzielnego tworzenia historyjek komiksowych

Świetna zabawa, do której tak naprawdę nie potrzeba niczego, poza własną wyobraźnią.

A jeśli komiksy, to nie można nie wspomnieć o tej zwariowanej serii, pełnej zabawnych gagów i świetnych ilustracji. 

"Dog Man" to komediowa seria powieści graficznych autorstwa amerykańskiego autora i rysownika Dava Pilkeya, opowiada o policjancie z głową psa, który wraz ze swoimi przyjaciółmi chroni miasto. Seria liczy dziesięć książek, pierwsza została wydana w 2016 r., a ostatnia w 2021 r.

Słowami naszej 9-latki: 

"Seria jest bardzo zabawna i bardzo szybko się czyta, wszystkie tomy przeczytałam w 2 dni. Bohaterowie przeżywają różne ciekawe przygody, ścigają przestępców. W książkach jest wiele elementów fantastycznych, jak ożywające potwory. Części nie są ze sobą powiązane, można je czytać niezależnie od siebie."

Skąd wzięło się to dziwne połączenie pół-psa i pół-człowieka? W wyniku wypadku policjant i jego pies znaleźli się w szpitalu. Okazało się, że nie można uratować ich obojga - z psa można uratować tylko głowę, a z człowieka ciało. Niecodzienny pomysł pielęgniarki sprawił, że po przeprowadzonej operacji powstał - Dogman, policjant z głową psa. Wśród bohaterów komiksu mamy postacie pozytywne i negatywne, więc sporo się dzieje w wątku walki dobra ze złem.1 komentarz:

  1. Moje dziecko nic chyba już nie przekona do czytania, ale nie poddaje się póki co i dzielnie czytam mu na głos. A znacie Kapitana Majtasa?

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger