12/02/2021

Gwiazdkowe prezenty dla 10-latka: Gry planszowe

Postanowiłam przygotować dla was serię wpisów z ciekawymi planszówkami dla różnych grup wiekowych. Korzystny wpływ gier na rozwój dziecka został udowodniony już wielokrotnie, to nieprawdopodobne, jak wiele podczas wspólnej gry dziecko się uczy i na jak wielu płaszczyznach.


Dlaczego GRAMY Z DZIEĆMI W GRY? - bo to wspaniała rozrywka, w którą zaangażować mogą się wszyscy domownicy, 
- bo oprócz dobrej zabawy niesamowicie rozwijają dziecko, a dorosłym pozwalają na gimnastykę szarych komórek,
- bo dzięki nim dziecko uczy się rywalizacji i radzenia sobie z porażką (to dla nich naprawdę niełatwe),
- bo uczą planowania, strategicznego myślenia, współpracy, pomagają opanować różne umiejętności.

Nawet nie wiecie, jak się cieszymy, że możemy w końcu grać z naszą całą trójką w planszówki zamiast bawić się w inne zabawy dziecięce :) 

Doświadczenie w planszówkach mamy spore i z całą pewnością mogę wam powiedzieć, że wiek na opakowaniu wcale nie musi być tym właściwym. W naszym przypadku, jeśli gra jest od 8-lat, to spokojnie może w nią grać 6-7-latek (jeśli umie czytać). Z reguły więc odejmujemy 1-2 lata, żeby wiedzieć, czy możemy rozpocząć przygodę z daną grą, ale to nie reguła. Najlepiej wypróbować konkretną grę, albo polegać na opinii graczy w sieci. 
Mam nadzieję, że moja rekomendacja pomoże wam w wyborze tej najciekawszej :)

CytadelaCytadela to nowa edycja strategicznej gry dającej wiele możliwości taktycznych. W każdej rundzie  korzystamy z pomocy i zdolności innych postaci, każda z nich zapewni nam zupełnie inny efekt, a my będziemy musieli umiejętnie wybierać między uzyskaniem korzyści dla siebie a utrudnianiem rozgrywki innym graczom.
Gra trwa kilka rund, najpierw wybieramy jedną postać na daną rundę, potem pobieramy zasoby i budujemy dzielnice w miastach. Gra toczy się do momentu, aż jeden z graczy wybuduje w swoim mieście 7. dzielnicę.

Zasady gry są proste, ale gra daje wiele możliwości: każda karta ma swoją moc - jedne pomagają budować, inne zbierać monety, a jeszcze inne pozwalają burzyć dzielnice przeciwników.
To gra ze sporą ilością negatywnej interakcji. Aby wygrać, trzeba nie tylko budować swoje dzielnice, ale też kontrolować ruchy przeciwników.


Mascarade Fantastyczna gra blefu, sporo ciekawych postaci. Świetnie sprawdzi się na imprezie w większym gronie. 
W tej grze naszym zadaniem jest wydedukowanie, kto mówi prawdę, a kto blefuje. Aby wygrać, trzeba zebrać 13 punktów (żetony monet). Aby je zgromadzić, będziemy korzystali ze zdolności kart postaci: niekoniecznie tych, które mamy przed sobą. Pamiętajmy jednak, że każdy blef niesie za sobą ryzyko zdemaskowania, a tym samym utraty cennych monet!
Podczas gry będziemy wykonywać następujące akcje: podglądać swoją kartę maski w tajemnicy przed innymi graczami, zamieniać swoją kartę maski z kartą innego gracza bez patrzenia na ich treść.
Podać nazwę swojej karty maski i skorzystać z jej zdolności.

Terra. Jak dobrze znasz świat?Bardzo ciekawa i nieoczywista gra quizowa, w której trzeba wykazać się nie tylko wiedzą o świecie, ale również umiejętnością szacowania różnych wielkości.

Zadaniem gracza jest udzielenie prawidłowych albo przybliżonych odpowiedzi na 3 pytania związane z treścią zadania z karty. Gracze decydują o poziomie trudności i dobierają odpowiednie karty zadań, które umieszczają w pudełku. Gra trwa kilka rund - ich ilość zależy od liczby graczy (5-9).
W każdej z nich czytamy temat zadania, a następnie 3 pytania. Nie trzeba mieć ogromnej wiedzy, by się dobrze bawić podczas gry, a nawet wygrać. Dobre przyjrzenie się ilustracji pomaga często oszacować wielkości oraz położenie. Co istotne, gracz nie musi udzielać odpowiedzi na wszystkie 3 pytania. Najważniejsze w tej grze jest szacowanie i wyciąganie wniosków na podstawie swojej dotychczasowej wiedzy o świecie. Można też skorzystać z wiedzy innych graczy i obstawiać pola w ich pobliżu tych, wybranych przez przeciwników. Gra jest bardzo ciekawa i wciągająca.
Na kartach gry zebrano 900 zaskakujących zadań, umożliwiających rozegranie kilkudziesięciu partii bez powtórki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger