1/14/2022

Nowości i zapowiedzi książkowe dla dzieci pod patronatem "Maluszkowych inspiracji"

Dzisiejsza porcja nowości i zapowiedzi to nie tylko tradycyjne książki, ale i audiobooki. Bardzo się cieszę, że możemy im patronować, bo zapowiadają się naprawdę ciekawie. Bardzo lubimy audiobooki i często towarzyszą nam w podróży. Dzięki nim nie musimy się martwić o marudzenie czy nudę podczas jazdy.

Kilka z dzisiejszych propozycji szczególnie polecam nauczycielom, a także opiekunom i animatorom, organizującym zajęcia i warsztaty dla dzieci. Zacznę od książki, której wyczekujemy jak na szpilkach, bo to nasza ukochana serie <3

"Listy od Feliksa. Na tropie świąt"

Anette Langen, Constanza Droop


Opis wydawcy:

Liang, szkolny kolega Zosi, pod koniec stycznia opowiada o tym, jak jego rodzina szykuje się na powitanie Nowego Roku. Czy to możliwe, że w Chinach Nowy Rok obchodzi się dożo później niż u nas? Feliks chce się tego dowiedzieć! Udaje się więc w fantastyczną podróż, która zaprowadzi go nie tylko do Chin, ale i do Brazylii, Japonii, Jordanii, Izraela i Finlandii. W czasie tej wyprawy dociekliwy zając pozna tradycje, jakie pielęgnują mieszkańcy różnych stron świata. Tym razem nie będzie jednak sam! Towarzyszyć mu będzie smok Long, na grzbiecie którego przemieszczanie się z jednego święta na drugie będzie szybkie i przyjemne.

Książka wbrew tytułowi może być czytana cały rok, gdyż Feliks obchodzi różne święta na całym świecie, m.in.: Nowy Rok w Chinach, karnawał w Brazylii, Purim w Izraelu, Święto Cukru w Jordanii, Dzień Dziecka w Japonii czy Noc Świętojańską w Finlandii.


Książka zawiera 6 listów w prawdziwych kopertach wraz z niespodziankami.

W siódmej części przygód pluszowego zająca znajduje się wiele wartościowych i pasjonujących informacji o świecie, przekazanych w sposób przystępny dla dzieci.

Książka w promocji i przedsprzedaży tu: KLIK
I jeszcze jeden mocno wyczekiwany przez nas tytuł :)

"Dźwięk"

Gülşah Yemen

Opis wydawcy:

Kocham dźwięki! Szust, szust, szust… Fur, fur, fur… Kruch, kruch, kruch! Czyż nie wspaniale brzmią! Uwielbiam je naśladować. A Ty? Wyobraź sobie, jak mówi wiosna, a jak zimowy mróz. Wsłuchaj się w lato i jesień. Co słyszysz? Pobawmy się razem dźwiękami.A oto 3 publikacje, które już ukazały się w sprzedaży i które testujemy od jakiegoś czasu z powodzeniem. Te książki i płyty są genialne! Bardzo nam pomagają podczas kwarantanny, bo znajduję w nich masę pomysłów na organizację domowych zajęć dla dzieciaków.

"Koszałki - opałki Pana Miłosza. Zima"

Miłosz Konarski, Gabriela Gąsienica

Opis wydawcy:

Publikacja składa się z:

- książeczki z 34 propozycjami zabaw, które zostały przygotowane przez doświadczonego nauczyciela wychowania przedszkolnego, jakim jest współautorka publikacji, a także NOWOŚĆ! – z miejscem na własne zapiski i pomysły nauczyciela;
- 2 płyt CD, które zawierają 10 utworów instrumentalnych skomponowanych przez Pana Miłosza specjalnie do zabaw z książki (CD1 z poleceniami oraz CD2 z utworami bez nagranych poleceń).

Treści zawarte w publikacji inspirowane są zimą i związanymi z nią zjawiskami.

Połączenie dwóch elementów: muzyki i ruchu ma niesamowite znaczenie nie tylko dla kształtowania muzykalności dzieci, ale też przyczynia się do ich ogólnego rozwoju. Uwrażliwianie dzieci na muzykę, stwarzanie możliwości opowiadania jej ruchem, przeżywania jej – jest furtką do szeroko rozumianego rozwoju wyobraźni, twórczości i wrażliwości estetycznej."Sposoby na nudę. Zima"

Dorota Kluska

Opis wydawcy:

To zbiór zabaw i piosenek do wykorzystania w dowolnym momencie dnia w przedszkolu. Propozycje te są owocem długoletniego doświadczenia Autorki w pracy nauczyciela, dzięki czemu skupiają się na potrzebach i zainteresowaniach samych dzieci.

Każda z załączonych tu aktywności nawiązuje tematycznie do okresu zimowego i czynności związanych z tą porą roku, zatem propozycje tu zawarte na pewno sprawdzą się podczas długich zimowych dni w przedszkolu – zarówno tych mroźnych i szaroburych, jak i tych cieplejszych, na przykład wypełnionych świątecznym oczekiwaniem.

W skład publikacji wchodzą:

- książka, w której znajduje się 100 propozycji zabaw: ruchowych (w tym zabaw do piosenek), paluszkowych, zabaw w kole, masażyków, zabaw słuchowych, wierszyków do rysowania i innych
- płyta CD z 12 piosenkami o tematyce zimowej (i podkładami do nich).

Jest to propozycja przeznaczona dla nauczycieli wychowania przedszkolnego – przedstawione tu pomysły wykorzystują fakt, że naturalną aktywnością dziecka jest zabawa, a dzięki swojej różnorodności wpływają na jego wszechstronny rozwój.


"Zabawy sensoryczne na każdy dzień. Zima"

Agnieszka Bugajska, Anna Wiktor - Stępień


Opis wydawcy:

Zbiór 165 propozycji aktywności oraz 7 scenariuszy zajęć inspirowanych zimą. Publikacji towarzyszy wirtualny album z utworami muzycznymi oraz pomocami dydaktycznymi.

Mózg trzeba odpowiednio „nakarmić” – to różnorodne bodźce płynące do niego z całego ciała są „pożywieniem”. Trafiają one do mózgu poprzez nasze zmysły. Integracja sensoryczna składa wszystko w całość, sprawia, że informacje docierające do mózgu współgrają i umożliwiają prawidłową odpowiedź i właściwie zachowanie. Gdy wszystkie zmysły współpracują w odpowiedni sposób – mózg nie ma problemu z nauką i adaptacją. Dlatego tak ważne jest, żeby „karmić” go różnorodnymi bodźcami już od narodzin. Wiek przedszkolny jest tutaj kluczowy. To właśnie dlatego powstała niniejsza książka.

Zabawy sensoryczne na każdy dzień to zbiór propozycji aktywności, ćwiczeń i zajęć wspierających integrację sensoryczną. W skład publikacji wchodzą:
książka zawierająca 165 propozycji zabaw, 7 scenariuszy zajęć inspirowanych zimą, a także DODATEK – pomysły na sensoryczny kalendarz adwentowy;
wirtualny album z dostępem do piosenek, podkładów muzycznych, utworów instrumentalnych, dźwięków oraz pomocy dydaktycznych pojawiających się w publikacji.

Zima to pora roku, na którą czekają wszystkie dzieci! Już pod koniec listopada zaczynają wypatrywać pierwszego śniegu... Jednak zima bywa różna – czasami rozpieszcza nas białym puchem, czasami nie... Pomimo tego uwielbiamy ją! Nie tylko za śnieg, lecz także za piękne okazje do wspólnego, rodzinnego świętowania. Na śnieżne i bezśnieżne dni spieszymy z pomysłami – podpowiadamy, jak w pełni cieszyć się śniegiem i jak zrekompensować sobie jego brak, podejmując różnorodne zabawy sensoryczne. Zima doświadczana wszystkimi zmysłami będzie tą niezapomnianą!

Zabawy sensoryczne… przeznaczone są dla nauczycieli, terapeutów, rodziców, opiekunów i wszystkich tych, którzy pracują z dziećmi: każdy z nich znajdzie w publikacji aktywności dostosowane do potrzeb dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym!I te same, znane i lubiane pozycje niebawem w wersji wiosennej:

"Koszałki - opałki Pana Miłosza. Wiosna"

Miłosz Konarski, Gabriela Gąsienica"Sposoby na nudę. Wiosna"

Dorota Kluska"Zabawy sensoryczne na każdy dzień. Wiosna"

Agnieszka Bugajska, Anna Wiktor - Stępień

"Jeżyk Michałek w świecie uczuć i emocji. Opowiadania rozwijające umiejętności społeczne"

Aleksandra Sepielak


Opis wydawcy:


Przedstawiamy zbiór 10 opowiadań, które sprzyjają rozwijaniu umiejętności społecznych u dzieci.

Słuchowiska kształtują dziecięcą wyobraźnię oraz pozytywnie wpływają na koncentrację. Wymagają od małych słuchaczy skupienia uwagi, przez co doskonalą percepcję słuchową, a także wyciszają i uspokajają. Opowiadania rozwijają również kompetencje emocjonalne, społeczne i kulturowe dzieci, a także wzbogacają ich słownictwo. Słuchając audiobooków i śledząc kolejność następujących po sobie zdarzeń, przedszkolaki wczuwają się w sytuacje bohaterów i ćwiczą empatię.

Jest to kontynuacja przygód Jeżyka Michałka. Słuchając albumu, dzieci – wraz z Michałkiem – poznają lepiej takie uczucia i emocje, jak miłość, tęsknota, złość, zniecierpliwienie czy strach. Zaczynają rozumieć, skąd się one biorą, jak je rozpoznawać i jak sobie z nimi radzić. W drugiej części albumu, dzięki innowacyjnym opowiadaniom z alternatywnymi zakończeniami, dzieci dowiadują się: dlaczego nie warto odpowiadać przemocą na przemoc, jak zachowuje się prawdziwy zwycięzca, po co są zasady, jak wyrażać swoje zdanie i jak pocieszać osoby, które tego potrzebują.

W skład publikacji wchodzą:
• płyta CD z audiobookami opowiadań (5 klasycznych oraz 5 innowacyjnych opowiadań z alternatywnymi zakończeniami!);
• książka z tekstami opowiadań i konspektami zajęć;
• dostęp do wersji streamingowej audiobooka.

W spis treści książki zostały wplecione krótkie streszczenia – ma to na celu ułatwienie oceny, czy dane opowiadanie spełnia założone przez nauczyciela cele dydaktyczne i będzie przydatne w toku zaplanowanej tematyki zajęć.

Opowiadaniom towarzyszą konspekty – jest to zbiór zagadnień ułatwiających przeprowadzenie zajęć o zadanej tematyce w oparciu o dane słuchowisko. Nauczyciel znajdzie tam:

• opis celów edukacyjnych, które można zrealizować za pomocą słuchowiska;
• zakres obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego, przy realizacji których pomocne będzie opowiadanie;
• przykładowe pytania do rozmowy prowadzonej z dziećmi na podstawie słuchowiska;
• inspiracje do zabaw, które może przeprowadzić nauczyciel z dziećmi po wysłuchaniu opowiadania;
• wskazówki dla nauczyciela pomocne w realizacji zajęć zorganizowanych na podstawie słuchowiska.

***

Spis i tematyka udźwiękowionych opowiadań:

1. Czy Michałek kocha mamę? Zbliża się Dzień Mamy. Jeżyk Michałek ma za zadanie przedstawić na laurce, za co kocha swoją mamę. Problem w tym, że nie wie do końca, czym jest miłość ani jak ją zobrazować…

2. Michałek na tropie tęsknoty Kotka Kasia i borsuk Karolek nie przychodzą tego dnia do przedszkola. Jeżyk Michałek ciągle ma nadzieję, że jednak się zjawią. Dowiaduje się, że nieprzyjemne uczucie, które mu towarzyszy, to tęsknota…

3. Michałek walczy ze złością Michałek nie ma najlepszego dnia. Od rana nic mu się nie udaje… Kiedy wzbiera w nim pewne gwałtowne uczucie, próbuje nie zwracać na nie uwagi. Czy jednak jest to dobry sposób na poradzenie sobie ze złością?

4. Michałku, zaczekaj! Michałek, Kasia i Karolek testują nową grę, która wymaga czekania na swoją kolej. Szybko okazuje się jednak, że cierpliwość nie jest mocną stroną jeżyka…

5. Co jest straszne? W przedszkolu odbywa się bal przebierańców. Niespodziewanie na sali zjawia się ktoś wyjątkowo przerażający. Michałek zaczyna się trząść, oblewa go zimny pot… W dodatku nigdzie nie ma Karolka!

6. Czy warto „oddawać”? Podczas obchodów Dnia Przedszkolaka dochodzi do konfliktu między jeżykiem Michałkiem a słowikiem Kacperkiem. Kacperek krzywdzi Michałka, a jeżyk postanawia nie pozostawać mu dłużnym. Czy jednak „oddawanie” to dobra droga do rozwiązania konfliktu?

7. Michałek uczy się wygrywać Na wiosennym festynie podczas zawodów Michałkowi udaje się pokonać Kasię i zająć zaszczytne pierwsze miejsce. Jego radość z wygranej przynosi jednak wiele przykrości innym.

8. Michałek i zasady Jeżyk Michałek od rana sprzeciwia się zasadom. Wkrótce przekonuje się, jakie konsekwencje niesie za sobą robienie tylko tego, na co ma się ochotę.

9. Kasia ma „głupi” pomysł Między przyjaciółmi rodzi się dyskusja o komiksach i książkach. Niestety, przez nieumiejętność jeżyka do wyrażania swojego zdania w uprzejmy sposób, ta wymiana zdań kończy się dla Michałka i Kasi bardzo nieprzyjemnie.

10. Karolku, nie przejmuj się! Jeżyk Michałek zaprosił przyjaciół do trudnej gry w Kluska. Karolek wydaje się jednak nieswój… Chyba coś go trapi. Kiedy odmawia zabawy, nie spotyka się ze zrozumieniem ze strony Michałka.


"Bajki z przysłowiem w środku"

Katarzyna Halik


Opis wydawcy:

Utwory przeznaczone dla przedszkolaków, jak również uczniów młodszych klas. Album zawiera zbiór 10 bajek objaśniających znaczenie popularnych przysłów.

Słuchowiska kształtują dziecięcą wyobraźnię oraz pozytywnie wpływają na koncentrację. Wymagają od małych słuchaczy skupienia uwagi, przez co doskonalą percepcję słuchową, a także wyciszają i uspokajają. Opowiadania rozwijają również kompetencje emocjonalne, społeczne i kulturowe dzieci, a także wzbogacają ich słownictwo. Słuchając audiobooków i śledząc kolejność następujących po sobie zdarzeń, przedszkolaki wczuwają się w sytuacje bohaterów i ćwiczą empatię.

Bohaterowie bajek poznają znaczenie i mądrości płynące z przysłów. Podczas słuchania albumu, dzieci przekonają się, że: determinacja i wytrwałość w dążeniu do celu przynoszą owoce; należy dbać o swój wizerunek i kulturalne zachowanie; już w dzieciństwie warto nabywać potrzebne umiejętności, które mogą się przydać w dorosłym życiu; warto prosić o pomoc, wspólnie rozwiązywać problemy i działać w zgodzie. Bajki zachęcają również do rozwijania postawy wdzięczności oraz wspomagają w procesie kształtowania postawy uczciwości.

W skład publikacji wchodzą:
• płyta CD z audiobookami bajek;
• książka z tekstami bajek i konspektami zajęć;
• dostęp do wersji streamingowej audiobooka.

W spis treści książki zostały wplecione krótkie streszczenia – ma to na celu ułatwienie oceny, czy dane opowiadanie spełnia założone przez nauczyciela cele dydaktyczne i będzie przydatne w toku zaplanowanej tematyki zajęć.

Bajkom towarzyszą konspekty – jest to zbiór zagadnień ułatwiających przeprowadzenie zajęć o zadanej tematyce w oparciu o dane słuchowisko. Nauczyciel znajdzie tam:

• opis celów edukacyjnych, które można zrealizować za pomocą słuchowiska;
• zakres obszarów podstawy programowej, przy realizacji których pomocna będzie bajka;
• przykładowe pytania do rozmowy prowadzonej z dziećmi na podstawie słuchowiska;
• inspiracje do zabaw, które może przeprowadzić nauczyciel z dziećmi po wysłuchaniu bajki;
• wskazówki dla nauczyciela pomocne w realizacji zajęć zorganizowanych na podstawie słuchowiska.

***

Spis i tematyka udźwiękowionych bajek:

1. Bez pracy nie ma kołaczy Pani Borsukowa prowadzi leśną cukiernię, w której sprzedaje pyszne kołacze. Jej córka, Bibi, postanawia pójść w ślady mamy i otwiera w innej części lasu własny sklepik ze słodkimi wypiekami. Jednak nie starcza jej siły, wytrwałości i doświadczenia, aby sprostać tej ciężkiej pracy. A bez pracy niestety nie ma kołaczy…

2. Co dwie głowy, to nie jedna Rybka Klara chce zbudować piękne miasteczko w podwodnym świecie. Jest świetną projektantką, niestety nie zna się na budowaniu domów i wznoszone przez nią konstrukcje rozpadają się. Na szczęście zjawia się jej przyjaciel, Kacper, który ma potrzebne wykształcenie i pomaga Klarze znaleźć sposób na rozwiązanie problemu.

3. Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał Babcia małego Jasia chce, by jej wnuczek nauczył się wiązać buty. Chłopiec jest jednak bardzo niechętny… Nie spodziewa się, że wiele lat później brak tej umiejętności skutecznie zrujnuje jego plany…

4. Jak cię widzą, tak cię piszą Kaczuszka Kiki uwielbia błoto i całymi dniami chodzi umorusana. Z tego powodu bardzo często jest osądzana przez inne zwierzęta. Mama tłumaczy jej, że nigdy nie wolno nikogo oceniać po wyglądzie, ale są takie sytuacje, w których należy zadbać o schludny wygląd – by okazać innym szacunek.

5. Kłamstwo ma krótkie nogi Piesek Rogalik uwielbia smakołyki. Niestety nie potrafi się opanować i zazwyczaj zjada ich za dużo. Pewnego dnia pałaszuje kiełbaski, które do niego nie należały, i nie przyznaje się do kradzieży. Prawda jednak szybko wychodzi na jaw...

6. Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada Zające uwielbiają się ścigać. Kicuś chce mieć pewność, że uda mu się wygrać kolejny wyścig, dlatego ucieka się do podstępu – zastawia pułapkę na swoją największą rywalkę.

7. Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu Mruczek i Kitek to dwa podwórkowe koty. Pewnego dnia poznają niepozornego Wróbelka. Kitek jednak nie chce zostać jego przyjacielem. Jeśli już miałby zakolegować się z jakimś ptakiem, to wolałby, żeby to był Gołąb – król dzielnicy.

8. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie Mama Śniegusia jest chora. Niedźwiadek wyrusza w daleką podróż, aby odnaleźć dla niej lekarstwo. Przyjaciele życzą mu dobrej drogi, jednocześnie prosząc o przywiezienie prezentów. Tylko Śmietanka oferuje Śniegusiowi pomoc w potrzebie i w zamian nie prosi o nic…

9. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Pewnego dnia mrówcza królowa zarządza budowę nowego mrowiska. Jest to wielkie przedsięwzięcie, w które zaangażowana jest każda mrówka. Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem, gdyż niektóre mrówki, zamiast spokojnie się porozumieć, zaczynają się kłócić…

10. Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka Koleżanka myszki Momi, Aneczka, nie świętuje swoich urodzin z przyjaciółmi, ponieważ nie stać jej na zakupienie urodzinowych ciasteczek. Momi postanawia – kosztem wielu wyrzeczeń – zebrać dla Aneczki słoik wypełniony urodzinowymi łakociami.


"Każdy ma własne królestwo. Sympatyczne opowiadania dla przedszkolaków"

Urszula Kozłowska"Piosenki Kota Leona"

Kamila Deckert
1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger