3/01/2022

Ciekawe książki dla 7-latków - nasze rekomendacje

Czytamy dużo, od zawsze. Jakoś tak szczęśliwie się złożyło, że nasze dzieciaki kochają książki i nigdy nie trzeba było ich do nich namawiać. Po prostu nie wyobrażają sobie dnia bez czytania, a bez wieczornej lektury nie zasną. Nasza najstarsza córka coraz częściej przygotowuje też swoje zestawienia i rekomendacje przeczytanych powieści i dziś jedno z takich zestawień. Książki, które naszym zdaniem świetnie sprawdzą się u 7-latków - i nie tylko :)


"Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Nowy Jork" Agnieszka Mielech


Serię o Emi i jej klubie pewnie dobrze znacie. Tym razem wybierają się do Nowego Jorku, gdzie przebywa Franek (członek ich klubu) wraz z tatą. Książka znakomicie przybliża dzieciom tajemnice i ciekawostki na temat tego niezwykłego miasta. Nowy Jork jest na naszej podróżniczej liście, więc nasze dzieciaki pochłonęły ją błyskawicznie. Pamiętajmy, że ta część serii to linia "dookoła świata" i nie będzie tu tyle historii o przyjaźni i relacjach między dzieciakami, co w tradycyjnych tomach. Tu skupiamy się na podróży i śledzimy klubową wyprawę. Odwiedzamy wspólnie Empire State Building, Broadway, Central Park czy Manhattan, oraz wiele innych słynnych miejsc. To taki przewodnik w wersji dla dzieci. Postacie znamy w wcześniejszych serii, tu również występują, ale bardziej jako tło do opisywanej podróży. Ale i tu znajdziemy zabawne fragmenty, a język dostosowany jest do młodego czytelnika. Dorosły również chętnie poczyta o nowojorskich atrakcjach.
 "Jedyna taka Ester", "Czy to prawda Ester?" Anton Bergman


Świetna książka dla początkujących czytelników. Narratorem jest dziewczynka o imieniu Signe, która stopniowo zbiera wiedzę o świecie świat. Zaprzyjaźnia się z nową koleżanką z klasy, Ester, która jej mocno imponuje, ale chwilami też niepokój. W książce sporo miejsca poświęca się budowaniu relacji, przemyśleniom dziecka i temu, jak interpretuje różne sytuacje.
Młody czytelnik uwrażliwia się na pojęcia odpowiedzialności i obowiązki, uczy się, jak ważne jest wzajemne zaufanie, pomaganie w trudnych sytuacjach. 
Signe nie do końca rozumie, czemu Ester tak się zachowuje, czasem mówi niemiłe rzeczy, a niekiedy jest serdeczna. Trudno jej zrozumieć, kiedy koleżanka mówi prawdę, a kiedy kłamie.
Niezwykła książka, która uczy i bawi, a także rozwija empatię.
Krótkie rozdziały i duże litery są dużym ułatwieniem dla początkujących czytelników.
Seria: "Arsene Lupin. Dżentelmen włamywacz" - "Ucieczka z więzienia", "Jasnowłosa dama", "Naszyjnik cesarzowej" Dariusz Rekosz

To kolejna pozycja Wydawnictwa Tandem z serii „Klasyka dla dzieci” skierowana do początkujących czytelników i przybliżająca im znanych bohaterów literackich. Tym razem coś dla miłośników wątków detektywistycznych i zagadek. Mamy tu przystępny język, zrozumiały dla młodych czytelników, nieskomplikowane zdania, ograniczoną ilość opisów i prostą fabułę, którą bez problemu zrozumie 7-latek.
Akcja toczy się na oceanie, a bohaterowie są pasażerami ekskluzywnego liniowca Provence. Podróż przebiega bezproblemowo do momentu, kiedy jedna z osób zauważa, że jej szkatułka z perłami jest pusta. Kapitan statku otrzymuje informację o tym, iż na pokładzie znajduje się znany i poszukiwany włamywacz. Rozpoczyna się dyskretne śledztwo. Czy dobre chęci i zmysł dedukcji wystarczą, żeby wytropić sprawcę?
Książka wspaniale oddaje klimat lat dwudziestych XX wieku. Bardzo ładne wydanie, twarda okładka, czarno-białe ilustracje, mało opisów i sporo dialogów.
 Miłej lektury :)

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger