3/30/2022

Czym zająć 4- i 5-latka - czyli pomysły na kreatywne zabawy z dziećmi

Nie jest łatwo zająć malucha. A jeszcze trudniej jest zorganizować mu kreatywne i rozwijające zajęcia. Szczególnie w czasie ferii czy wakacji ;-) Dlatego też dziś przybywam z masą scenariuszy na wspólne zabawy. To gotowce, które sprawiają, że nasze pociechy będą się dobrze bawić, a przy okazji nauczą się wielu nowych rzeczy.


Słuchowiska dla przedszkolaków: 

"Każdy ma własne królestwo - sympatyczne opowiadania dla przedszkolaków"

Urszula Kozłowska


Słuchowiska i audiobooki ratowały u nas niejedną sytuację. Tu mamy książeczkę z płytą, a na niej 10 opowiadań dla dzieci w wieku przedszkolnym. Autorką opowieści jest Urszula Kozłowska, znana pisarka i poetka. 
Bardzo dobry materiał, który urozmaici czas naszym pociechom. Co więcej, słuchowiska kształtują dziecięcą wyobraźnię i wspomagają koncentrację. Maluszki słuchają w skupieniu, nawet podczas zabawy. Słuchanie wycisza i uspokaja, a śledzenie losów bohaterów rozwija empatię i kompetencje emocjonalne.
W książeczce znajdziecie tekst wszystkich opowiadań, a w spis treści wpleciono krótkie streszczenia każdego z nich. Dodatkowo, jeśli chcemy urozmaicić lekturę, możemy skorzystać z dołączonych scenariuszy do każdego opowiadania oraz przykładowych pytań po zakończeniu słuchania. Doskonała pomoc zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli oraz opiekunów.


Słuchowiska dla przedszkolaków: 

"Jeżyk Michałek w świecie uczuć i emocji - opowiadania rozwijające umiejętności społeczne"

Aleksandra Sepielak


"Jeżyk Michałek w świecie uczuć i emocji" to zbiór 10 opowiadań, które pomagają rozwijać umiejętności społeczne u dzieci. Dzieci poznają i uczą się nazywać różne emocje, jak miłość, tęsknota, złość, zniecierpliwienie czy strach. W drugiej części albumu zamieszczono innowacyjne opowiadania z alternatywnymi zakończeniami, dzieci dowiadują się z nich: dlaczego nie trzeba odpowiadać przemocą na przemoc, jak zachowuje się prawdziwy zwycięzca, po co są zasady, jak wyrażać swoje zdanie oraz jak pocieszać osoby w potrzebie.

W skład zestawu wchodzi płyta CD z audiobookami opowiadań (5 klasycznych oraz 5 innowacyjnych),
książka z tekstami opowiadań i konspektami zajęć oraz dostęp do wersji streamingowej audiobooka.
Propozycje zabaw ruchowych i sensorycznych oraz piosenki:

"Zabawy sensoryczne na każdy dzień - wiosna"


Integracja sensoryczna to niezwykle istotny temat. Bodźce z naszego otoczenia trafiają do naszego mózgu przez zmysły. To właśnie integracja sensoryczna składa tę informację w całość i sprawia, że mózg może na nią prawidłowo odpowiedzieć. Dlatego tak istotne jest, żeby rozwijać i ćwiczyć integrację sensoryczną od urodzenia. W tej książce znajdziecie zbiór aktywności ćwiczeń i zajęć wspierających integrację sensoryczną.

W skład publikacji wchodzą:

- książka zawierająca ponad 160 propozycji zabaw,
- 7 scenariuszy zajęć inspirowanych wiosną,
- dodatek – pomysły na wielkanocne aktywności;
- wirtualny album z dostępem do piosenek, podkładów muzycznych, utworów instrumentalnych oraz dźwięków pojawiających się w publikacji.

Propozycje zabaw ruchowych i sensorycznych oraz piosenki:

"Sposoby na nudę - przedszkolne zabawy i piosenki, które odmienią zwykły dzień"

Dorota Kluska


Moja kolejna propozycja to niewielka książeczka wzbogacona o płytę. Pierwsza część to zbiór wiosennych wierszyków, zabaw i masażyków, z dokładnym opisem aktywności, jakie mają im towarzyszyć. Druga natomiast to piosenki, które znajdują się na płycie i opis zabawy ruchowej, jaka może im towarzyszyć. Ta nieduża książeczka zawiera aż 100 propozycji zabaw i 12 piosenek na płycie. Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo potrzebują ruchu, a siedząc w domu często mają go niewiele. Takie zabawy to znakomity sposób, żeby zaangażować całą rodzinę i wspólnie się powygłupiać, potańczyć i świetnie razem bawić :)
W przedszkolu mojego synka panie korzystają z tych materiałów i dzieci uwielbiają się przy nich bawić.
Propozycje zabaw ruchowych i sensorycznych oraz piosenki:

"Piosenki Kota Leona"

Kamila Deckert


Piosenki kota Leona to publikacja skierowana do maluszków – uczęszczających do żłobków, klubów dziecięcych lub przebywających z rodzicami w domu.
Załączone piosenki wspierają maluchy nie tylko w rozwoju muzycznym, ale i ruchowym, intelektualnym i emocjonalnym. Podczas słuchania dzieciom towarzyszy kot Leon.

W skład publikacji wchodzi książeczka z propozycjami aktywności do piosenek, 2 płyty CD – pierwsza z 18 utworami, na które składają się muzyczne powitanie, piosenki i udźwiękowiona opowieść oraz druga z podkładami muzycznymi do piosenek, a także wirtualny album z pomocami dydaktycznymi przeznaczonymi do samodzielnego wydruku.Kreatywne zabawy:

"Drewnianki - kreatywne zabawy z wykorzystaniem drewnianych przedmiotów"

Ewa Bartczak-Sroka, Sandra Ciechowicz


Zbiór zabaw z wykorzystaniem drewnianych przedmiotów, które mamy w domu. Obręcze od karniszy, kołki czy spinacze do bielizny - wszystko dzięki tym pomysłom zyska nowe życie. Bardzo ciekawy sposób na kreatywne zabawy. W książce znajdziecie aż 100 pomysłów na zabawy z drewnianymi rekwizytami podzielonych na 10 kategorii. Do książki dołączono też zestaw gotowych kart i szablonów.
Zabawy są proste, ale świetnie rozwijają wyobraźnię, pomagają w rozwijaniu umiejętności matematycznych, poszerzaniu słownictwa, rozwijaniu pamięci i doskonaleniu orientacji przestrzennej. To również świetna zabawa sensoryczna, pomagająca kształtować prawidłowe napięcie mięśniowe i rozwijać chwyt pęsetowy.

Propozycje zabaw ruchowych i sensorycznych oraz piosenki:

"Koszałki - opałki Pana Miłosza. Wiosna"

Miłosz Konarski, Gabriela Gąsienica


Koszałki- Opałki Pana Miłosza" to prawdziwy must have na każdą porę roku, bo ta pozycja występuje w różnych odsłonach. Świetna muzycznie, znakomity lektor i rewelacyjne pomysły na zabawę. Nieduża książeczka w twardej oprawie i dwie płyty. Na pierwszej wersja z lektorem - który niczym najlepszy animator mówi dzieciakom co mają robić. Robi to tak ciekawie i zabawnie, że trudno nie dołączyć do zabawy. Na końcu każdej zabawy zawsze jest powtórzenie sekwencji bez udziału lektora, przy samej muzyce. Jest ona jednak tak charakterystyczna i tak dobrze oddaje scenariusz zabawy, że dzieci nie mają żadnego problemu z tym, jakie ruchy i kiedy mają wykonywać. Druga płyta jest bez lektora, można do niej wymyślać własne scenariusze i ruchy. Zabawy znakomicie ćwiczą słuch, rozwijają muzycznie i ruchowo.
Propozycje zabaw matematycznych i muzycznych:

"Ruch + muzyka = matematyka"


Świetne pomysły na zabawy muzyczne, które rozwijają pojęcia matematyczne. Na pierwszy rzut oka trudno zestawić ze sobą muzykę i matematykę, ale dzięki tej książce zobaczycie, że mają ze sobą wiele wspólnego.
Książka powstała na gruncie Dziecięcej matematyki autorstwa prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej i w połączeniu z oprawą muzyczną daje czytelnikowi konkretny przepis na zabawy umuzykalniające, które wspomogą dzieci w kształtowaniu pojęć matematycznych.

Niebawem kolejna porcja książek pełnych pomysłów na zabawy z dziećmi :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger