3/28/2022

Wciągające książki dla młodzieży i nastolatków

Dobrych książek nigdy za wiele, więc przybywam z porcją książkowych propozycji dla młodych czytelników. Tym razem mam dla was cztery propozycje, które naprawdę warto poznać. 


"Bractwo zagrożonych. Punkt topnienia"

Philippe Cousteau, Austin Aslan


W tej książce na pierwszym planie jest troska o naszą planetę i jej mieszkańców. Kiedy przyroda jest niszczona przez człowieka, życie zwierząt jest zagrożone. Co jednak by się stało, gdyby zwierzęta potrafiły korzystać z dóbr technologicznych i umiały się obronić? W tej książce to właśnie zwierzęta postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i uratować świat przed prawdziwą katastrofą. Mamy więc ciekawe połączenie science fiction z ekologicznym przesłaniem. Efekt cieplarniany, zmniejszony dostęp do wody pitnej i pokarmu, mniej słony ocean - wszystko to sprawia, że warunki życia zwierząt są coraz trudniejsze. Niedźwiedzica Nuklik, orangutan Arief, narwal Murdock, tchórze Jill i Hobbs oraz łuskowiec Wangari poznają się przypadkowo w instytucie badawczym i postanawiają założyć bractwo zagrożonych. Od tej pory będziemy im towarzyszyć w licznych przygodach i poznawać szkodliwe skutki niszczycielskiej działalności człowieka.
Autorami książki są Philippe Cousteau - znany ekolog, założyciel EarthEcho International - oraz Austin Aslan - wolontariusz w ekoturystycznym Korpusie Pokoju.

"Spirit Animals. Opowieści upadłych bestii"

Brandon Mull i inni


Prawdziwa gratka dla fanów serii Spirit Animals. Siedmiotomowa seria cieszy się ogomnym zainteresowaniem czytelników 10+. Historie Zwierzoduchów, które kiedyś były Wielkimi Bestiami wciągnęły nawet mnie, a mam nieco więcej lat :). Ten dodatek to niejako prequel do drugiej serii, który wyjaśni, dlaczego Zerif zdobył władzę nad Wielkimi Upadłymi Bestiami. Orzeł Halawir, dzik Rumfuss, niedźwiedzica Suka, baran Arax, goryl Kovo i kobra Gerathon były kiedyś Wielkimi Bestiami, ale opowiedziały się po stronie zła. W książce znajdziemy pięć różnych historii, opowiadania łączą się ze sobą. Postacie są charakterystyczne i na długo zapadają w pamięć, a książka jest przepięknie wydana. Na samym początku zamieszczono mapkę krainy Erdas, dzięki której możemy śledzić podróże bohaterów.

"Tajemnice pustyni. Zaginiony Papirus"

Alisha Sevigny


Po książkach ze zwierzęcymi bohaterami przenosimy się do starożytnego Egiptu, gdzie będziemy poszukiewać cennego papirusu wraz z dziećmi królewskiego lekarza faraonów. Po śmierci rodziców Sesha i Ky uczą się życia i próbują przetrwać w niebezpiecznym świecie. Zostają odnalezione przez faraona, któy zleca im odszukanie cennego dokumentu, który przepisywał ich ojciec. W książce aż roi się od intryg i niebezpiecznych przygód, a cenny papirus ma niezwykłe możliwości i ... niebezpieczne tajemnice. Czy dziewczynce uda się uratować życie brata i dowiedzieć się, dlaczego ich rodzice zginęli?
"Leo! Znowu ty? Byle do przodu"

Aleksandra Tyl


Po genialnej pierwszej części pora na Leo w wydaniu wakacyjnym. Autorka nadal trzyma wysoki poziom i podczas lektury nieraz płakaliśmy do łez - ze śmiechu oczywiście. Myślę, że nie przesadzę, jeśli powiem, że to jedna z lepszych humorystycznych książek dla dzieci w wieku 9+. Świetny humor, dynamiczna akcja, ciekawe przygody i mądre przesłanie. 
Nasi bohaterowie wybierają się na wakacje kamperem. Cóż nudniejszego mogłoby się przytrafić miłośnikowi gier komputerowych, jakim jest Leo? I kiedy już wydawałoby się, że udało mu się pogodzić ze smutną koniecznością wyjazdu, podróż zamienia się w prawdziwy koszmar. To seria wpadek i niepowodzeń z udziałem całej rodziny, aż w końcu zatrzymują się w pewnej wiosce w oczekiwaniu na naprawę kampera. I - o dziwo - to właśnie tu spędzają niezapomniane chwile i  nawiązują prawdziwe przyjaźnie.


1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger