3/13/2022

Książki dla młodzieży i nastolatków wysoko oceniane na portalach książkowych

 Dobrych i wciągających książek nigdy za wiele. Dziś kilka propozycji dla starszaków, zerknijcie do środka - może was zainspirują :) Wszystkie dzisiejsze propozycje to bardzo dobre książki, na książkowych portalach cieszą się wysokimi ocenami, co tylko to potwierdza.


Seria: Pilny na tropie, 

Adam Michejda

Skarb getta, Tajemnica Canaletta, Gwiazda północy

Rewelacyjna seria dla młodych czytelników. Myślę, że tak 12+. Fabuła bardzo wciąga, a sama powieść dostarcza wielu ciekawostek o historii i kulturze. Seria często porównywana jest do słynnego "Pana Samochodzika" i na pewno coś w tym jest.
W pierwszym tomie porusza temat około-wojennej historii Warszawy i wychodzi mu to znakomicie. Czytelnik ma wrażenie, że sam przeniósł się w lata 40 ubiegłego wieku i jest świadkiem tych wydarzeń.

Głównym bohaterem jest dziennikarz, Polak, mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych. Kolega jego syna dostał w spadku po dziadku pamiętnik z czasów Drugiej Wojny Światowej. Dziadek był niegdyś mieszkańcem Domu Sierot prowadzonego przez Janusza Korczaka. W pamiętniku natrafiają na informację o ukrytym skarbie. Dziennikarz postanawia zabrać w nią syna i jego kolegę na niezwykłą wycieczkę śladami przodków.

Książka jest bardzo ciekawie napisana, akcja cały czas trzyma poziom, opisy są wyważone, nie nużą i ciekawią czytelnika. Każdy z rozdziałów opatrzony jest krótką zapowiedzią. Nie znajdziemy w niej smartfonów i internetu, natomiast dużo aktywności na zewnątrz i spotkań twarzą w twarz z historią.

W drugiej części Pilny wraz z synami wyrusza do Rzymu. Dowiadują się o kradzieży cennego obrazu Canaletta z Warszawskiego Zamku Królewskiego, przedstawiającego włoski krajobraz.
Czy uda im się rozwiązać zagadkę zniknięcia malowidła? Tym razem również na czytelnika czekają ciekawostki, ale dotyczą głównie Rzymu. Książka jest bardzo ciekawa i klimatyczna.

Trzecia część przygód ekipy Pilnego to "Gwiazda Północy”. W najnowszej książce Adam Michejda przenosi nas nad Bałtyk. Tu znowu czeka na nas śledztwo. Już na początku ich przygody w niewyjaśnionych okolicznościach ginie latarnik, który związany był ze znalezieniem podwodnego skarbu. Podobnie, jak w poprzednich częściach książka przybliży czytelnikowi historyczne ciekawostki - tym razem są to lata napoleońskie. Bardzo klimatyczna część i chyba najbardziej "kryminalna" ze wszystkich trzech. Bardzo liczę na kolejne tomy tej świetnej serii.


Seria: "Ratownicy czasu" 

Justyna Drzewiecka

Nad wodami Nilu

Bardzo dobra seria, drugi tom również trzyma poziom. Świetny pomysł, dialogi i fabuła. Bardzo dobrze skonstruowani bohaterowie, których od razu można polubić oraz ciekawostki historyczne - zgrabnie "przemycone". Książka jest zabawna i wciągająca, ani się obejrzymy, a dotrzemy do ostatniej strony.
W tej części nasi bohaterowie wybrali się do Egiptu. Początkowo mieli odprowadzić Julie do jej czasów, ale przypadkowo trafili do czasów egipskiego kapłana Imhotepa. 
Przede wszystkim jest to powieść przygodowa z elementami fantastyki, ale mocno osadzona w tle historycznym. Bardzo podoba mi się pokazanie podejścia do roli kobiety, jej statusu społecznego i praw w różnych czasach. 
W Egipcie Sara zostaje przez pomyłkę wzięta za przyszłą pannę młodą i bohaterowie trafiają na dwór pewnego egipskiego dostojnika, gdzie będą się zmagać z tajemniczym prześladowcą. Na bohaterów w tej części czyha sporo niebezpieczeństw, a na czytelników - wiele wrażeń i dobrego humoru.Wojna cukierkowa

Brandon Mull

Nate przenosi się z rodzicami do nowego miasta. Początkowo obawia się, że trudno będzie mu odnaleźć się w nowym miejscu, ale szybko nawiązuje pierwsze znajomości, wraz z kolegami: Trevorem, Summer i Gołębiem tworzy klub poszukiwaczy przygód. 
Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy chłopcy trafiają do pewnego sklepu "Słodki ząbek". Właścicielka częstuje ich tu słodyczami o magicznych właściwościach, w zamian za to, chłopcy wykonują dla niej określone zadania. Z czasem te zadania stają się coraz bardziej niepokojące...
Bardzo ciekawa fabuła i świetnie nakreśleni bohaterowie, z którymi czytelnik może się identyfikować.  Książka podkreśla wartość przyjaźni, solidarności i odpowiedzialności. 
Fabuła angażuje właściwie od samego początku, a kolejne rozdziały czyta się błyskawicznie.
To książka wciągająca i interesująca, ale i zabawna.
 
Awantura w salonie gier (Wojna cukierkowa t.2)

Brandon Mull


Druga część "Wojny cukierkowej " również trzyma poziom. 
Minął rok od wydarzeń rozgrywających się w pierwszej części "Wojny cukierkowej", kiedy to czwórka przyjaciół uratowała miasteczko i przygarnęła do swojej paczki złą czarodziejkę, która zmieniła się w ich rówieśniczkę. W ich okolicy otwiera się wielki salon gier, w którym można wygrywać niesamowite nagrody. Szybko okazuje się, że nie będzie to zwykła zabawa, bo dwójka przyjaciół znika, a to nie koniec kłopotów... Bardzo polecam tę książkę miłośnikom literatury fantastyczno-przygodowej. Świetna lektura.
Seria: Smocza straż

Brandon Mull

Mistrz igrzysk tytanów

To już czwarty tom seii "Smocza Straż", do której chyba nie muszę nikogo przekonywać. To intrygująca, wciągająca i mądra opowieść pełna magii. Akcja jest błyskawiczna i książkę czyta się bardzo szybko. 
Smoki wyruszyły na wojnę i pragną ją wygrać za wszelką cenę. Ostatnią szansę na zwycięstwo daje wsparcie ze strony Doliny Tytanów, gdzie rozgrywają się słynne Igrzyska Tytanów. Nagrodą jest Czarkamień. Seth postanawia go zdobyć, aby odzyskać wspomnienia, a jego śladem podąża siostra Kendra.
 
1 komentarz:

  1. Ciekawe propozycje, z pewnością skorzystamy z tej listy. :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger