5/15/2022

Najlepsze książki dla dzieci i nastolatków o dojrzewaniu i seksualności

Ostatnio dostałam kilka zapytań o książki na temat dojrzewania, o to, jakie tytuły poznaliśmy i jakie możemy polecić. Wybrałam kilka pozycji dla dzieci w różnym wieku, które są doskonałym materiałem wyjaśniającym dzieciom ten proces oraz odpowiadające na pytania nurtujące nastolatków.


Dojrzewanie to trudny okres zarówno dla nastolatków, jak i ich rodziców. W tym czasie warto więc wspomóc siebie i swoje dziecko odpowiednimi książkami o dojrzewaniu, które w przystępny sposób wyjaśnią ten proces. Oto najlepsze z nich.

"Moje ciało jest okej! Książka o ciele, emocjach i samoakceptacji - do czytania, odkrywania i bazgrania", wyd. Znak

Anna Natasza Górecka, Aleksandra Górecka


Zacznę od nowości, książki, którą niedawno podarowałam mojej 10-letniej córce, bo uważam, że jest niezwykle ważna. To pozycja, która uświadamia młodym ludziom, jak ważna jest samoakceptacja i to, żebyśmy dobrze czuli się w swoim ciele. To książka, która pomaga okiełznać kompleksy i zrozumieć nasze emocje. W dzisiejszym świecie to niezwykle ważne tematy, bo wszechobecny kult ciała i "ideały piękna" narzucane nam przez środki masowego przekazu potrafią skutecznie osłabić dziecięcą (i nie tylko!) wiarę w siebie. Badania pokazują, że 11-13 latki na całym świecie mają szczególnie negatywny obraz siebie. Szczególnie młode dziewczyny są niezadowolone ze swojego ciała (aż połowa uważa, że są za grube!). Dzieci mają często zaburzony obraz własnego ciała i uważają, że nie spełniają współczesnych "kanonów piękna". 
Książka omawia takie tematy jak ciałopozytywność, hejt, transpłciowość czy własny styl. Pokazuje też bardzo ciekawe historie ludzi o różnorodności.
Ta książka może pomoc nastolatkom polubić siebie i zaprzyjaźnić się ze swoim ciałem. Dodatkowo można w niej pisać i rysować, tworząc coś w rodzaju osobistego notatnika. Bardzo ciekawa pozycja!

Seria książek o Kacprze i Mai: Monica Peitx, wyd. Debit

"Maja i Kacper rosną zdrowo", "Maja dorasta", "Kacper dorasta" 


Te książki polecam nawet 7-latkom. Doskonale wprowadzają w temat dojrzewania i zmian, jakie są z nim związane. Książeczki są niewielkiego formatu (mniejszy niż A5), liczą około 50 stron i mają twardą oprawę. Tekst jest napisany językiem zrozumiałym dla uczniów klas początkowych, jest wzbogacony licznymi ilustracjami i komiksowymi dymkami, co bardzo ułatwia dzieciom zrozumienie poruszanych tematów.
Książki napisane są przez pediatrę - endokrynologa.

Pierwszy tytuł "Maja i Kacper rosną zdrowo" skierowany jest do 7-latków i opowiada o prawidłowych nawykach żywieniowych i zdrowym trybie życia, które są bardzo ważne jeszcze zanim dzieci zaczynają dorastać. Książka uświadamia młodym czytelnikom, jak ważne dla naszego rozwoju jest prawidłowe odżywianie.

Kolejne dwa tytuły "Maja dorasta" i "Kacper dorasta" poruszają temat dojrzewania - dziewczynki oraz chłopca. Również polecam czytanie książki wraz z 7-latkiem, bo to tematy, które niebawem będą ich dotyczyć i niezwykle istotne jest, aby mogły dowiedzieć się o nich od nas, a nie od kolegów z klasy czy podwórka. Książki z tej serii stanowią bardzo dobre wprowadzenie dzieci w temat dojrzewania, w sposób prosty i kompetentny.
Zdecydowanie polecam wam wspólną lekturę tych książek, żeby móc objaśnić trudniejsze tematy, podać przykłady i odpowiedzieć na pytania dzieci.

Seria: Niezbędnik - jak ogarnąć dojrzewanie, Phil Wilkinson/Anita Naik,  wyd. Debit

"Niezbędnik każdego chłopaka", "Niezbędnik każdej dziewczyny"


Tę serię polecam dzieciom nieco starszym (9+), bo porusza temat dojrzewania bardziej szczegółowo niż poprzednia. Format jest nieco większy niż poprzednio, ale nadal nieduży i ma podobną ilość stron.
Słownictwo dostosowane jest również do nieco starszego dziecka, jest tu też więcej tekstu. 
Poza zmianami towarzyszącymi dojrzewaniu znajdziemy tu również rozdziały dotyczące seksu, ciąży i zmian nastrojów, a także bardzo ważny rozdział na temat poczucia własnej wartości i samoakceptacji. W "niezbędniku dziewczyny" znajdują się też 2 rozdziały poświęcone dojrzewaniu chłopców i odwrotnie.
Książki są bogato zilustrowane i mają zabawne momenty, ważne tematy opowiedziane są merytorycznie, a język dostosowany do wieku dziecka.
"Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu", wyd. Czarna Owca

Nina Brochmann, Ellen Stokken Dahl


Ta książka to prawdziwe kompendium wiedzy na temat dojrzewania i seksualności. Moim zdaniem skierowana głównie do nastolatek (wg. autorek 9-16 lat), które jeszcze lepiej chcą zrozumieć zmiany, jakie zachodzą w ich organizmie. Autorki są lekarkami zaangażowanymi w kwestie edukacji seksualnej. Od kilkunastu lat współpracują na rzecz upowszechniania wiedzy o seksie i ciele dziewczyn oraz kobiet. Książka liczy 272 strony i porusza zarówno temat zmian związanych z dojrzewaniem, jak i seksualnością. Poza tematami związanymi z dojrzewaniem autorki wyjaśniają, co to jest łechtaczka, hymen, interpłciowość, transpłciowość, masturbacja, pornografia czy wykorzystanie seksualne. To książka, która rośnie wraz z czytelniczkami, niektóre rozdziały można przeczytać wcześniej, inne mogą nieco poczekać. Na pewno można do niej wielokrotnie wracać, żeby zrozumieć nurtujące młodą dziewczynę tematy. Z pewnością to o wiele lepsze źródło wiedzy, niż przypadkowe strony w internecie.
Co dorzucilibyście do tej listy?

1 komentarz:

  1. Dobrze, że na rynku wydawniczym jest coraz więcej takich książek. :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger