5/03/2022

Powieści dla nastolatków nie tylko na wakacje - seria przygodówek Artura Pacuły

Artur Pacuła to regularny laureat Konkursu na Najlepszą Samochodzikową Książkę Roku. W organizowanym przez Forum Miłośnika Pana Samochodzika od 2013 roku konkursie jego powieści plasowały się zazwyczaj na najwyższym stopniu podium. 
Jeśli jeszcze nie usłyszeliście o tej serii, koniecznie nadróbcie zaległości :)
Polecam też całą serię na nagrody z okazji zakończenia roku.
 

"Gdzie jest korona cara?"


To książka, którą czyta się jednym tchem. Grupa piątoklasistów wybiera się wraz z nauczycielem historii, Panem Marcinem Krygierem, na obóz wspinaczkowy do Sudentów Zachodnich, aby zobaczyć Zamek Czocha.
Fabuła powieści jest znakomita, szybkie, zaskakujące zwroty akcji i emocje podczas lektury.
Tu naprawdę dużo się dzieje, a wartka akcja wciąga czytelnika. W zamku dzieją się bardzo tajemnicze rzeczy - dziwne rozmowy, niecodzienne zachowanie gości hotelowych, kradzież mapy, ucieczki i włamania. Autor w swoich powieściach wplata wiele wątków historycznych. Do tego młodzieńcza ciekawość świata, spryt, pomysłowość i logiczne myślenie i mamy przepis na powieść idealną.
Tajemniczy wątek poszukiwania korony cara dominuje, ale mamy tu cały szereg ciekawych wydarzeń i przygód. 


"Gdzie jest dukat króla Zygmunta?"


W kolejnej części ekipa młodych odkrywców i ich niezastąpiony nauczyciel historii znowu wybierają się na wspólne wakacje - tym razem w okolice Tarnowa, gdzie natrafiają na trop monet hrabiego Semechowskiego, a wśród nich słynnego dukata króla Zygmunta. Szybko okaże się jednak, że nie tylko oni pragną odnaleźć ten wyjątkowy skarb. Przyjaciele zwiedzają okolicę, zgłębiają jej historię, a także pomagają leśniczym złapać gang motocyklistów, którzy pustoszą las. W pewnym momencie odkrywają również wiersze hrabiego. Czy pomogą im one dotrzeć do cennej monety?
Tu również autor serwuje czytelnikom porcję ciekawostek historycznych, humoru i wciągających zdarzeń. Książka jest dopracowana pod względem językowym i fabularnym, będzie świetną lekturą na nadchodzące wakacje idealnej na lato.

"Gdzie jest skrytka Generała Grota?"


Tym razem nauczyciel historii organizuje projekt zwiedzania Warszawy śladami generała "Grota" Roweckiego. Nasi bohaterowie wpadają na trop tajemniczej skrytki Grota, w której podobno znajdują się istotne dla losów wojny dokumenty. Akcja dzieje się zimą, podobnie, jak w poprzednich częściach niekonwencjonalne metody nauczyciela historii sprawią, że dla uczniów projekt stanie się niezwykłą i niezapomnianą przygodą.

"Gdzie jest skrzynia z karabinami?"


W tej części akcja dzieje się w Katowicach, to właśnie tam zostaje wysłany główny bohater. Początkowo zanosi się na wyjątkowo nudne wakacje, ale jak zapewne się domyślacie, nie obędzie się bez nowej zagadki z tłem historycznym. Sąsiad - pan Rudolf - od dawna zgłębia zagadkę zaginionych w czasie wojny karabinów. Z pomocą w jej rozwiązaniu przybędą znani nam bohaterowie wraz z nauczycielem historii. Książkę czyta się bardzo szybko, bo akcja nie zwalnia ani na chwilę, muszę przyznać, że sama pochłaniałam kolejne tomy z wielką przyjemnością.

"Gdzie jest dziewczyna z nutami?"


I ostatni z tomów - tu akcja rozgrywa się nad Zalewem Wiślanym. Bohaterowie znajdują się na jachcie i odbywają rejs po jeziorach i kanałach. Będzie więc okazja do nadrobienia słownictwa związanego z żeglarstwem i poznania pięknych Mazur. Akcja jest bardzo dynamiczna i przeplatana historycznymi ciekawostkami w wykonaniu Bossa. Mam wrażenie, że zakończenie jest tu jeszcze ciekawsze, niż w poprzednich tomach. To naprawdę świetna powieść przygodowa z ciekawą zagadką muzyczno- plastyczną z XIX wieku i solidną dawką historii w najlepszym wydaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger