11/20/2022

5 edukacyjnych książek dla przedszkolaków, które bardzo polecam

Dobrych książek nigdy za wiele, tym bardziej, że z okazji nadchodzących Mikołajek czy Gwiazdki świetnie sprawdzają się w roli upominków dla ciekawych świata dzieciaków. Dziś mam dla was kilka bardzo dobrych pozycji edukacyjnych dla młodszych i starszych przedszkolaków. Każda z nich rozwija inny obszar, ale wszystkie są bardzo wartościowe.


Wymowa / ćwiczenia logopedyczne

"Na językach zwierząt. Historyjki logopedyczne"

Anna Skiba, il. Magdalena Jakubowska


Ta książka bardzo nam pomogła w kształtowaniu poprawnej wymowy u naszego pięciolatka. Nadal sporo pracy przed nami, ale widzimy ogromną poprawę. Zabawne ćwiczenia i naśladowanie zwierzaków podczas różnych czynności zainteresują dziecko i sprawią, że chętnie będą ćwiczyć buzię.
Jeśli zauważycie problemy z wymową u dziecka, to ćwiczcie z nim aparat mowy - to na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc pozbyć się wady dużo szybciej. 
Autorką książki jest  Anna Skiba, neurologopeda kliniczny. Pani Anna powadzi terapie z dziećmi z wadami wymowy i zaburzeniami komunikacji, w tej książce w kreatywny sposób przekazuje swoją wiedzę i zachęca całą rodzinę do ćwiczeń.
Bo właściwe ćwiczenia buzi mogą nie tylko pomóc w odpowiednim wykształceniu aparatu mowy, ale i zapobiec ograniczeniom w wysławianiu się w przyszłości. 

Obserwujemy i naśladujemy świnki morskie, kotki, konie, małpki, wiewiórki, muflony, króliki, pandy, chomiki i jelenie.
Na każdej rozkładówce znajdziemy opis postaci, cel ćwiczenia oraz ilustracje wraz z opisem.
 
 Nauka czytania

"Ala ma kota. Naturalna nauka czytania"

Małgorzata Swędrowska, il. Kasia Matyjaszek


,,Ala ma kota. Naturalna nauka czytania” to taki wstęp do prawdziwego elementarza. Książka jest podzielona na pięć głównych części – cztery rozdziały z opowiadaniami oraz jeden dla rodziców. Jest tu bardzo dużo ilustracji i krótkie teksty, czasami powtarza się w nich kilka, wytłuszczonych w tekście słów, dzięki czemu dziecko podświadomie je zapamiętuje, innym razem pogrubione są tylko wyrazy, które się wymieniają. Każde opowiadanie kończy się podsumowaniem.
Na każdej stronie znajdują się też polecenia lub pytania aktywizujące, związane z aktualnym fragmentem fabuły. 
Teksty są ciekawe i świetnie wprowadzają dzieci w świat samodzielnego czytania.
 

Ekologia

"Maniutka ratuje świat"

Joanna Krzyżanek


Maniutka to rezolutna i asertywna dziewczynka, która ma wymyślonego przyjaciela Zadziorka.
Maniutka bacznie obserwuje świat i zawsze, gdy ktoś coś nabroi, jest w stanie wskazać winnego :)

Pewnego dnia przypadkiem ogląda telewizyjny reportaż, który uświadamia dziewczynkę, że świat zmierza ku katastrofie ekologicznej. Maniutka postanawia działać, żeby temu zapobiec. Z wielkim zaangażowaniem wytyka znajomym osobom błędy, które mają zły wpływ na środowisko, takie, jak mleko z kartonu czy foliowe torebki. Tylko jak tu uratować świat, kiedy nikt nie traktuje Maniutki poważnie? Jak znaleźć sposób na to, by przekonać bliskich do zmiany złych nawyków?

Nauka pisania

"Ćwiczenia dla rączek. Elementarz motoryki małej"

Dorota Paczuska, il. Aleksandra Szpunar


Ta książka to prawdziwa skarbnica wiedzy dla rodzica 2-5 latka.  Zawiera 94 zabawy rozwijające motorykę małą i podpowiada, jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem. Żadne z tych ćwiczeń nie wymaga dużych nakładów czasowych ani finansowych.  Większość zabaw zrobimy przy użyciu tego co mamy w domu - słoiki, olej, włóczka, nożyczki czy rolki z papieru toaletowego.
Dobrze rozwinięta motoryka mała pomaga w rysowaniu, pisaniu, ale też w logicznym myśleniu. Ćwicząc więc nie tylko dobrze się bawimy, ale też inwestujemy w przyszłość naszej pociechy.
W książeczce towarzyszymy małej Mani i jej rodzinie. Na każdej rozkładówce znajdziemy króciutką historyjkę i zabawę, która rozwija motorykę małą.
Jest tu zarówno celowanie do kropel oleju na wodzie, jak i  naszyjnik z makaronu, albo smok z plastikowych kubeczków. Książka jest świetnie wykonana, duża z  twardą oprawą.
Medycyna

"U lekarza. Opieka medyczna i procedury wyjaśnione dzieciom i rodzicom"

il. Sandrine HerrenschmidtTa książka odpowie na większość pytania dotyczące wizyty lekarza (różnych specjalizacji) oraz procedur medycznych. Jest pełna rysunków i informacji, dzięki którym dziecko dowie się m. in. jak wygląda szycie rany, pobieranie krwi, jak przebiega operacja oraz czym jest prześwietlenie.
Cała wiedza przedstawiona w niezwykle prosty, a jednocześnie interesujący sposób. Dziecko bez problemu zrozumie, co czeka go w gabinecie lekarskim i zabiegowym. Książka była konsultowana ze specjalistami i dostosowana do polskich realiów. Zawiera również porady dla rodziców oraz słowniczek trudniejszych pojęć zawartych w książce.
 

Ogrodnictwo

"To pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci"

Kirsten Bradley, przekład Adam Pluszka


Ta książka to nasz hit. Wcześniej bezskutecznie szukałam na rynku ciekawych książek dla dzieci zachęcających do prac ogrodniczych. Od kilku lata mamy opiekujemy się działką ROD, na której sadzimy i pielęgnujemy rośliny, owoce i warzywa, z których następnie korzystamy - albo wcinając ze smakiem, albo po prostu ciesząc się ich widokiem. Ta książka bardzo pomogła mi rozwinąć u dzieci zainteresowanie ogrodnictwem. 
Ilustracje są przepiękne, wręcz kipią kolorami. Poznajemy proste sposoby na uprawę warzyw w domu, na balkonie czy w ogrodzie. Znajdziemy to też inspiracje na nietypowe doniczki i odkryjemy ciekawe wskazówki na temat pielęgnacji roślin. 
Książka pomoże nam też wykonać hotelik dla pszczół, saszetki na nasionka, kule nasienne, japońską kokedamę, a także oryginalne karmniki dla ptaków. Każda rozkładówka to solidna porcja wiedzy i ciekawych rozwiązań. Na końcu znajduje się słowniczek z ważniejszymi słowami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger