11/22/2022

Książki dla dzieci o emocjach i uczuciach. Jak je zrozumieć i oswoić?

 Jednym z niezwykle ważnych zadań rodziców jest wspieranie rozwoju emocjonalnego dziecka. Od najmłodszych lat możemy wspomagać dzieci w nazywaniu i rozumieniu swoich emocji – dzięki temu będą dużo lepiej radzić sobie w nowych, stresujących sytuacjach, a także nawiązywać pozytywne relacje z rówieśnikami. Na szczęście nie jesteśmy z tym sami, bo z pomocą przychodzą nam świetne książki o emocjach dla dzieci – dziś pokażę wam nasze ulubione serie dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.Emocje bywają miłe i nieprzyjemne, czasami trudno sobie z nimi poradzić. Dlatego warto wprowadzić dzieci w świat emocji, żeby lepiej rozumiały siebie i innych.

Oto nasze ulubione serie o emocjach, wszystkie są w formie interaktywnej - ćwiczeń do uzupełniania.
 

Seria: Akceptuję, co czuję (HarperKids)

Złość - jak sobie z nią poradzić


Jako, że nie jestem zwolenniczką określenia, że "dziecko ma być grzeczne" i ogólnie temat "grzeczności dzieci" wywołuje u mnie alergię, często sięgam po książki dotyczące emocji i przerabiam je z moimi pociechami. Złość i gniew to naturalne emocje każdego człowieka, to, że je odczuwamy jest czymś prawidłowym i zdrowym. Bardzo zależy mi na tym, żeby moje dzieci to rozumiały i nie pozwoliły nikomu wmówić sobie, że jest inaczej. Niemniej jednak warto uświadamiać dzieci od najmłodszych lat czym są emocje, jak je rozpoznawać i nad nimi panować. Ta seria książek to gotowiec do pracy i zabawy z dziećmi. Wzbogacony o nasze komentarze i przykłady będzie znakomitym materiałem do rozmów z naszymi pociechami. To jednocześnie poradnik i zeszyt ćwiczeń. Dzięki tej lekturze dzieci lepiej zrozumieją swoje emocje i nauczą się je kontrolować. Zadania przedstawiają sytuacje, które są nam znane z życia codziennego, dlatego są bardzo praktyczne. Na końcu znajduje się coś w stylu "ściągi dla rodziców", która pomoże lepiej zrozumieć świat dziecięcych emocji i pomóc dziecku uporać się z ich nagromadzeniem.
Lektura jest bardzo przyjemna w odbiorze i przyjazna dzieciom. Polecam wam całą serię - mamy 5 części i każda jest świetna.Seria: Akceptuję, co czuję (HarperKids)

"Moja rodzina"


Kolejna pozycja z tej bardzo pomocnej serii porusza temat rodziny. Uświadamia młodym czytelnikom, że rodziny mogą być różne, a każda z nich jest wyjątkowa. Mogą być liczne lub niewielkie, mieć różne tradycje, mieszkać w różnych domach, ale łączy je bliskość, a różnorodność czyni je wyjątkowymi.
Książka porusza też bardzo ważny temat bycia w zgodzie ze sobą i innymi, szanowania wzajemnie swoich potrzeb i emocji, szczerość i swobodę w wyrażaniu uczuć. 
Książka jest pełna interaktywnych zadań.  Wykonując je dzieci uczą się jak żyć w zgodzie w rodzinie, dzięki czemu w przyszłości również będą mogły założyć prawidłowo funkcjonującą, własną rodzinę.


Seria: Poznaję i ćwiczę


Odkrywam swoją moc! 
Buduję swoją pewność siebie!
Poznaję swoje emocje!
Kocham być sobą!


Kolejna seria, którą chciałabym wam polecić jest dla starszych dzieci. Myślę, że tak od 9. roku życia. Sporo ciekawych informacji i ćwiczenia, które pomogą je utrwalić. Książki są bardzo kolorowe i dość niewielkie, raczej w formie zeszytów, każdy z nich pomaga zgłębić jeden obszar poznawczy - poczucie własnej wartości, pewność siebie, samoakceptację i emocje. 
Mądre rady i i ćwiczenia pomogą dzieciom lepiej poznać siebie, nauczą doceniać swoje umiejętności i rozwiną inteligencję emocjonalną.
Książki poruszają temat strachu, odwagi, naszych mocnych stron, przyjaźni i wytrwałości. Uczą dbania o siebie - zarówno swoje ciało, jak i umysł. To bardzo dobry materiał do pracy z dzieckiem i uświadomienia mu, że każdy z nas jest ważnym i wyjątkowym człowiekiem.


A oto serie dla nieco młodszych dzieci, które stanowią znakomite wsparcie dla rodziców w rozmowach na temat emocji i ich oswajaniu.


Seria: Przygody Gucia - Aurelie Chien Chow Cine

"Gucio uczy się przegrywać"
"Gucio mówi dziękuję"
"Gucio uczy się dzielić"


Znakomita seria dla przedszkolaków, który znają już trochę Gucia (z serii dla maluszków - "Uczucia Gucia"), albo i nie :) Tu mamy nieco więcej tekstu, ale również cały czas poruszamy się w obrębie emocji. Każda książeczka to inna przygoda i inna sytuacja, a jaką musi zmierzyć się nasz mały bohater oraz rada, jak sobie w niej poradzić. Pokazanie emocji w codziennych, bliskich dzieciom sytuacjach bardzo pomaga wczuć się w bohatera i lepiej go zrozumieć. Podobnie jak w poprzedniej serii, tu również tęczowa grzywa Gucia zmienia kolor zależnie od tego, co nasz bohater czuje.


Seria: Nieustraszeni. Szkoła emocji - Elsa Punset, il. Rocio Bonilla

"Nieustraszeni i tajemnica dinozaura" - złość
"Nieustraszeni i przygoda w latarni morskiej" - współpraca
"Nieustraszeni i wielki skok" - strach
"Nieustraszeni i poszukiwanie skarbu" - poczucie własnej wartości


Elsa Punset to autorka w dziedzinie inteligencji emocjonalnej, udało jej się połączyć ciekawe przygody chłopców i dziewcząt z całym warsztatem emocji. Książka zawiera wskazówki i informacje, które pomogą poprawić swoją inteligencję emocjonalną. Opisane tu przygody pozwalają dzieciom poznać i kontrolować własne emocje.
Nieustraszeni to Alicja, Tadzio i ich pies Rocky. Towarzyszy im mewa Florentyna, która pełni tu rolę trenera emocji. Nasi bohaterowie każdego wieczoru będą stawiać czoła zabawnym i szybkim wyzwaniom, które pokażą czytelnikom sposoby zarządzania naszymi emocjami, nazywania ich i uspakajania.
Każda książka zawiera historię dla dzieci, wskazówki i strategie dla rodziców i nauczycieli, a także przepiękne ilustracje Rocio Bonilla.


Seria: Moc uczuć. Katarzyna Miller

"Wstyd"
"Radość"

Ależ to świetna seria. Mam nadzieję, że wydawnictwo Dwukropek wyda kolejne części, bo emocji jest całą masa. Tych książek dzieci słuchają jak zaczarowane, są napisane łagodnie i ciekawie, tłumaczą dzieciom poszczególne uczucia na prostych, znanych im przykładach. Dziecięcy bohaterowie, jakich tu spotykamy są sympatyczni i dzieci mogą się z nimi identyfikować. Książeczki są niewielkie objętościowo, czyta się je szybko, a piękne ilustracje pomagają skupić uwagę nawet najmłodszych przedszkolaków. Po lekturze jest okazja do rozmowy o innych sytuacjach, w jakich towarzyszy nam dane uczucie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger