4/29/2023

Czy jazda na hulajnodze jest zdrowa? Wybieramy hulajnogę dla dziecka

W dobie komputerów, telefonów i tabletów zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej bywa niełatwe. W dodatku ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia, dzieci spędzały więcej czasu w domu, ucząc się zdalnie, przez co miały o wiele mniej ruchu niż dawniej. 

Wiemy jednak, że regularna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla zdrowia i rozwoju dzieci, dlatego warto robić wszystko, aby zachęcić dzieci do uprawiania sportu. Hulajnoga to z pewnością jedna z form aktywności fizycznej, która może być doskonałym sposobem na poprawę kondycji i utrzymanie zdrowia.


Przede wszystkim, jazda na hulajnodze wymaga zaangażowania mięśni nóg, ramion i tułowia, co sprzyja poprawie siły mięśniowej oraz koordynacji ruchowej. Hulajnoga jest również świetnym sposobem na poprawę wytrzymałości, ponieważ umożliwia ciągłą pracę serca i układu oddechowego. Nawet krótkie trasy po mieście czy parku, gdy są wykonane regularnie, mogą przynieść pozytywne efekty w zakresie poprawy ogólnej kondycji fizycznej.

Dodatkowo, jazda na hulajnodze jest jednym z najbardziej dostępnych sposobów na aktywność fizyczną. Hulajnogi są stosunkowo tanie i łatwo dostępne w wielu sklepach, a jazda na nich jest łatwa do opanowania i nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani dużych przestrzeni.

Jazda na hulajnodze wymaga utrzymania równowagi i koordynacji, co przyczyni się do poprawy tych umiejętności. Jest także przyjemna i łatwa w opanowaniu, nie wymaga dużo czasu na naukę. Hulajnogi można prowadzić na różnych powierzchniach, takich jak chodniki, ścieżki rowerowe, parki i place zabaw, co sprawia, że jest to wszechstronna forma aktywności fizycznej, którą można wykonywać w różnych miejscach.

W przypadku dzieci, u których stwierdzono asymetrię, skoliozę, obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe jazda na hulajnodze może wymaga konsultacji ze specjalistą. W przypadku dzieci zdrowych, które nie mają żadnych wad postawy, nie ma przeciwwskazań do korzystania z hulajnogi.
Jak wybrać hulajnogę dla dziecka?


Wybierając hulajnogę dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

  • Wiek dziecka: Dla dzieci poniżej 3 roku życia najlepsze będą hulajnogi trójkołowe, z zablokowanym mechanizmem kierownicy, aby zapewnić stabilność. Dla starszych dzieci (od 5 lat), można wybierać spośród hulajnóg dwukołowych.

  • Umiejętności: Dla początkujących najlepiej wybrać hulajnogę z niskim środkiem ciężkości i szerokimi kołami, aby zapewnić stabilność. Dla bardziej zaawansowanych dzieci, lepiej będzie wybrać hulajnogę z węższą deską i mniejszymi kołami, która umożliwi bardziej zaawansowane triki.

  • Wzrost i waga: Przed zakupem należy sprawdzić, czy hulajnoga ma odpowiednią długość i szerokość, aby dziecko mogło bezpiecznie i wygodnie na niej jeździć. Należy również upewnić się, że hulajnoga ma dopuszczalny ciężar użytkownika.

  • Bezpieczeństwo: W tym temacie nie ma kompromisów. Koniecznie zwróćcie uwagę na takie elementy jak: hamulec, odblaski, rączki z antypoślizgową powierzchnią, czy także osłonę na kierownicę, która zapobiega urazom podczas ewentualnego upadku.
Od kilku tygodni testujemy hulajnogę miejską Malplay i pora podzielić się wrażeniami z użytkowania. 

  • Bardzo podoba mi się to, że hulajnoga jest składana i ma dołączony pasek, co bardzo ułatwia transport.

  • Świetnie sprawdza się u nas też uchwyt na bidon i stopka.

  • Obecnie jeździ na niej nasz 6-latek, bo od tego wieku można użytkować ten model, dzięki regulowanej kierownicy u dużym kołom sprawdza się też u 9- i 11- latki.

  • Hulajnoga ma hamulec tylny i antypoślizgowy, solidny podest.

Parametry techniczne:


- 3-stopniowa regulacja wysokości kierownicy, w zakresie: 73-92 cm

- Gumowe uchwyty o długości: 12 cm

- Szerokość kierownicy: 35,5 cm

- Wymiary podestu: 53 x 11 cm

- Maksymalne obciążenie: 80kg 

- Masa netto: 3,6kg


Nasz 6-latek zdążył polubić nowy sprzęt i chętnie na nim jeździ. Dzięki dużym, kauczukowym kołom hulajnoga  szybko się rozpędza i sprawnie przemieszcza. 
Gdybym miała się do czegoś przyczepić, to byłoby to hałasowanie hulajnogi na nierównościach, natomiast dzieciom to kompletnie nie przeszkadza.

Ogromną zaletą hulajnogi jest jej cena - można ją kupić za 159 zł w sklepie Hitcena.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger