8/30/2023

Przegląd kalendarzy adwentowych i dlaczego warto kupić je wcześniej

Końcem sierpnia rodzice dzieci w wieku szkolnym szturmują markety w poszukiwaniu elementów wyprawki, bo szkoła tuż tuż, mało kto myśli wtedy o Bożym Narodzeniu i kalendarzu adwentowym. Dlatego właśnie w tym czasie macie okazję kupić je w najlepszej cenie. Czasami jest to asortyment z ubiegłego roku, czasami egzemplarze powystawowe, ale zwykle to pełnowartościowe zestawy, które idealnie sprawdzą się podczas odliczania do świąt. Wierzcie mi, że za jakieś 2 miesiące ich cena wzrośnie niekiedy nawet dwukrotnie, więc naprawdę warto zaplanować sobie wcześniej, jak nasz kalendarz będzie wyglądał i co ma się w nim znaleźć.

Kalendarz adwentowy przygotowuję już od 10 lat, od 5 lat robię właściwie trzy kalendarze - dla każdego dziecka :). 1. grudnia dzieci pędzą do poręczy przy naszych schodach, na której znajdują się trzy sznury z 24 woreczkami. Każdy płócienny woreczek to drobiazg i zadanie adwentowe, którego wykonanie upoważnia do otworzenia woreczka kolejnego dnia.Kalendarz adwentowy to tradycja wywodząca się z kultury chrześcijańskiej, która pomaga dzieciom w oczekiwaniu na Boże Narodzenie poprzez odliczanie dni do tej ważnej daty. Istnieje wiele różnych wariantów kalendarzy adwentowych, zarówno tych dostępnych w sklepach, jak i tych stworzonych własnoręcznie, które można dostosować do indywidualnych preferencji i potrzeb dzieci.

Kalendarze adwentowe stanowią wspaniałą okazję do wspólnego spędzania czasu i celebrowania oczekiwania na Boże Narodzenie.

Możesz stworzyć taką wersję kalendarza, jaka w twojej rodzinie sprawdzi się najlepiej, uwzględniając wiek i zainteresowanie swoich pociech.

Przykłady kalendarzy adwentowych:


Kalendarz z czekoladkami: To jeden z najbardziej popularnych rodzajów kalendarzy adwentowych. Każdego dnia dziecko otwiera jedną z 24 małych skrzynek lub kieszonek i znajduje w niej czekoladkę lub inny mały smakołyk.


Kalendarz z obrazkami lub zabawkami: W tym rodzaju kalendarza, każdego dnia otwiera się jedno okienko, za którym kryje się obrazek lub mała zabawka. Może to być np. figurka związana z klasyczną historią o narodzinach Jezusa.


Kalendarz do samodzielnego wypełnienia: Możesz także stworzyć kalendarz adwentowy samodzielnie. To może być zestawienie 24 małych prezentów, notatek czy zadań do wykonania. Na przykład, każdego dnia dziecko otwierać będzie kopertę z karteczką, na której znajduje się zadanie, jak np. "Narysuj coś związanego z Bożym Narodzeniem" albo "Pomóż mamie z przygotowaniem ciasteczek".


Kalendarz oparty na opowieściach: Kalendarz ten łączy aspekty opowieści i oczekiwania. Możesz przygotować serię krótkich opowiadań lub fragmentów opowieści związanych z Bożym Narodzeniem, które będą odczytywane dziecku każdego dnia.


Kalendarz charytatywny: Ten rodzaj kalendarza może pomóc w nauczeniu dzieci wartości dzielenia się i pomagania innym. Każdego dnia, zamiast otrzymać prezent, dziecko wykonuje małą dobrą czynność lub ofiarowuje coś komuś, kto tego potrzebuje.


Kalendarz aktywności: W kalendarzu tym każdego dnia znajduje się sugestia na aktywność związaną z okresem adwentu. To może być wspólne pieczenie, dekorowanie choinki, oglądanie filmów o tematyce świątecznej itp.

U nas kalendarzowi z woreczkami zawierającymi drobiazg i zadanie, zawsze towarzyszy codzienna opowieść z książkowego kalendarza adwentowego. Już tradycyjnie jest to grudniowa książka z wydawnictwa Zakamarki, podzielona na 24 rozdziały. 
Dodatkowo codziennie układamy fragment puzzli ze świątecznym motywem popijając aromatyczną herbatkę :) 

Przykładowe zadania do kalendarza adwentowego:
 • Świąteczny rysunek: Narysuj coś związanego ze świętami, na przykład choinkę, renifera czy bałwanka.

 • Przygotuj gorącą czekoladę: Zrób pyszną gorącą czekoladę ze śmietanką i mini marshmallows.

 • Wspólne pieczenie: Upiecz ciasteczka lub pierniczki i udekoruj je razem.

 • Świąteczne kino: Obejrzyj ulubiony film świąteczny wraz z rodziną lub przyjaciółmi.

 • List do Świętego Mikołaja: Napisz list do Świętego Mikołaja lub wymyśl, czego byś sobie życzył/a.

 • Dekoracje domu: Razem z rodziną udekorujcie dom na święta.

 • Pomoc potrzebującym: Zorganizuj akcję charytatywną, na przykład przynieś jedzenie do schroniska dla zwierząt lub dla lokalnego banku żywności.

 • Świąteczne DIY: Stwórz własne ozdoby świąteczne lub prezenty DIY.

 • Spacer po świątecznym rynku: Wybierz się na świąteczny jarmark i skosztuj przysmaków oraz obejrzyj ręcznie wykonane wyroby.

 • Śnieżne zabawy: Jeśli jest śnieg, wybierzcie się na sanki, stwórzcie bałwana lub zorganizujcie bitwę na śnieżki.

 • Czas dla siebie: Zarezerwuj sobie wieczór na relaksującą kąpiel lub czytanie ulubionej książki.

 • Kalendarz adwentowy dla innych: Zaprojektuj kalendarz adwentowy dla kogoś innego i obserwuj ich radość z odkrywania codziennych niespodzianek.

 • Wspólna gra planszowa: Spędźcie czas razem grając w ulubioną grę planszową.

 • Spotkanie ze znajomymi: Zorganizuj spotkanie wirtualne lub osobiste ze znajomymi, których od dawna nie widziałeś/aś.

 • Wspólne gotowanie: Przygotujcie wspólnie wyjątkowy obiad lub kolację.

 • Świąteczny quiz: Stwórz quiz z pytaniami związanymi ze świętami i bawcie się razem, odpowiadając na nie.

 • Wizyta u światełek: Wybierzcie się na przejażdżkę, aby podziwiać świąteczne dekoracje i iluminacje w okolicy.

 • Maraton bożonarodzeniowych piosenek: Posłuchajcie razem ulubionych świątecznych utworów muzycznych.

 • Podaruj komplement: Każdego dnia wymieniajcie się miłymi komplementami lub wyrazy wdzięczności.

 • Tradycje świąteczne na świecie: Poczytajcie wspólnie o świątecznych tradycjach w różnych zakątkach świata.


Czas na refleksję: Zastanówcie się razem nad tym, za co jesteście wdzięczni i jakie cele chcielibyście osiągnąć w nadchodzącym roku.
Ponieważ właśnie rozpoczynam poszukiwanie kalendarzy, podzielę się z wami kilkoma propozycjami z księgarni www.TaniaKsiazka.pl.


LEGO Harry Potter Kalendarz adwentowy LEGO® Harry Potter™ 76404 - ten kalendarz będzie u nas w tym roku.


Zestaw prezentuje się świetnie, w środku kryje się aż siedem minifigurek — Harry Potter, Syriusz Black, Jęcząca Marta, Lord Voldemort, Horacy Slughorn, Nymphadora Tonks i Neville Longbottom — a także kultowe akcesoria z serii. Pierwsze trzy zabawki tworzą scenkę z pierwszej części , kolejne trzy z drugiej i tak dalej. Dzięki temu dzieci mogą stworzyć mini-scenki i odgrywać różne przygody. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger