1/15/2024

Zabawa w sztukę - Dixit MNK z grafiką z Muzeum Narodowego w Krakowie

 "Dixit" to gra ponadczasowa, która łączy pokolenia. Im bardziej zróżnicowana grupa graczy, tym ciekawsza rozgrywka. To kreatywna gra planszowa, która polega na opowiadaniu historii za pomocą ilustracji. Dotychczas wydawnictwo Rebel poza główną grą wydała 10 dodatków w postaci przepięknych kart, a także inne wersje gry (Stella, Disney) czy przepiękne puzzle - jest więc w czym wybierać. 

Ja jednak chcę wam dziś pokazać najnowszy i absolutnie wyjątkowy dodatek Dixit: MNK -
wyjątkowy zestaw kart z dziełami z Muzeum Narodowego w Krakowie. To wydanie doskonale wpasowuje się w moją wizję nauki przez zabawę, bo podczas rodzinnej rozgrywki dzieci obcują z najpiękniejszymi obrazami, które następnie chcemy zobaczyć na żywo w Muzeum Narodowym.


Dixit to opowieściowa gra karciana, w której wymyślamy i odgadujemy skojarzenia do bogato ilustrowanych kart. 

W każdej rundzie jeden z graczy pełni rolę narratora. Narrator wybiera jedną spośród swoich sześciu kart i głośno podaje dowolne skojarzenie z obrazkiem, który reprezentuje - jednak nie ujawnia tej karty innym graczom. Skojarzenie to może przyjąć różne formy, takie jak słowo, zdanie, tytuł piosenki, wiersza lub nawet dźwięk. Obrazki na kartach są tak wieloznaczne, że każdy może inaczej je interpretować. 

Pozostali gracze, po usłyszeniu skojarzenia od narratora, wybierają spośród swoich kart jedną, która ich zdaniem najlepiej oddaje określenie podane przez narratora. Wybrane karty są trzymane w tajemnicy i jedynie podawane narratorowi. Następnie narrator zbiera karty od graczy, tasuje je wraz z własną wybraną kartą i rozkłada wszystkie karty na stole w przypadkowej kolejności.

Zadaniem graczy jest odnalezienie karty, której właścicielem jest narrator, czyli ta, do której podał skojarzenie. Karty rozmieszczone na stole mają domyślne numery - od lewej 1, 2, 3, itd. Może się zdarzyć, że skojarzenie pasuje do wielu kart lub żadnej, co skłania graczy do refleksji nad intencją autora.

Gracze, z wyjątkiem narratora, oddają teraz głosy w tajemnicy na właściwą kartę narratora, umieszczając zakryte żetony z numerem karty, którą uważają za właściwą. Po zakończeniu głosowania wszyscy odkrywają swoje żetony, a punkty są sumowane.

To niesamowicie wszechstronne doświadczenie, które rozwija kreatywność i umożliwia lepsze zrozumienie innych graczy. Próbując odgadnąć, co mieli na myśli inni, uczymy się empatii i wczuwania się w ich myślenie. Rozgrywka jest prosta, co czyni ją doskonałą dla początkujących graczy. 

Dixit: MNK to kolekcja 84 zupełnie nowych kart, które można wykorzystać jako alternatywną talie lub włączyć do zestawu dowolnej gry podstawowej. Karty te zawierają fragmenty dzieł sztuki zgromadzonych w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, takie jak "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Dziewczynka z chryzantemami" Olgi Boznańskiej, "Młoda Polska" Jacka Malczewskiego czy "Wernyhora" Jana Matejki. W pudełku znajdziesz informacje o wszystkich użytych dziełach, w tym daty ich powstania i nazwiska twórców, co sprawia, że gra nie tylko integruje społeczność, ale również poszerza wiedzę o sztuce różnych epok. 

Karty z dodatku Dixit: MNK można łatwo łączyć z innymi edycjami serii, co pozwala na dostosowanie talii do gry według własnych preferencji.Ten zestaw będzie wspaniałym prezentem również dla dorosłych. To prawdziwa uczta dla miłośników sztuki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger