6/27/2019

Wakacyjne książki dla przedszkolaka - światowe bestsellery z Amberka

Nie znam przedszkolaka, który nie lubi picurebooków, czyli książek, w których fabuła prowadzona jest jednocześnie na dwóch płaszczyznach - słownej i ilustracyjnej. Ilustracje są tu równie ważne, co tekst i doskonale wzajemnie się uzupełniają. Dziecko wydarzenia podczas wspólnego czytania i lepiej je zapamiętuje. Szczególnie nowe słowa łatwiej zapadną w pamięć, jeśli połączymy je z obrazem.

Dziś mam dla was wyjątkową porcję książek wydawnictwa Amber, którym mój blog patronuje. Seria "Amberek" bardzo podoba się dzieciom - widzę to choćby po grupie przedszkolnej mojej młodszej córki. Seria skupia w sobie książki, które zyskały na świecie miano bestsellerów, są kochane przez dzieci i doceniane przez znawców literatury dziecięcej.
Pod każdym tytułem znajdziecie porównywarkę cenową, która pomoże wam znaleźć książki w najlepszych cenach :)




"Odwagi zajączku" Nicola Kinnear


Pięknie zilustrowana opowieść o przyjaźni, o tym, że dzięki niej, nie ma rzeczy niemożliwych. Tytułowy zajączek był bardzo strachliwy, z obawy przed nieznanym nie opuszczał nawet swojej norki, jego przyjaciółka Luna natomiast - wręcz przeciwnie. Pewnego dnia, kiedy poirytowana brakiem odwagi zajączka Luna wyszła z domu, coś się zmieniło. Początkowo nic nie zwiastowało przełomu, zajączek wykonywał stałe domowe obowiązki, ale przedłużająca się nieobecność przyjaciółki go zaniepokoiła. Nasz bohater odważył się w końcu opuścić norkę i poszukać Luny. Niestety nawoływania nie przynosiły rezultatu i zajączek musiał zapuszczać się coraz dalej w teren. Po drodze czekało go mnóstwo przygód i nowe znajomości, ale Luny nigdzie nie było. W pewnym momencie usłyszał jej przerażony krzyk - i jego oczom ukazał się mrożący krew w żyłach widok - wielki wilk był o krok od pożarcia jego przyjaciółki. W tym momencie w zajączka wstąpiła ogromna siłą i popędził na ratunek. Nie zdradzę wam szczegółów, ale zapewniam, że działo się sporo - na szczęście wszystko dobrze się skończyło.
Znakomita opowieść o naszej wewnętrznej sile i możliwościach, o przezwyciężaniu słabości, o przyjaźni i pewności siebie.






"Na lotnisku w Zwierzaczkowie" Sharon Rentta


Kolejna część przygód zwierzaków ze Zwierzaczkowa, które przybliżają nam zasady funkcjonowania różnych miejsc i zawodów. Byłą już straż pożarna i lekarz, teraz pora na lotnisko i wszystko, co z nim związane. Jak w poprzednich częściach będzie zabawnie i rzeczowo. Sporo słownictwa związanego z branżą lotniczą. Tę książkę szczególnie polecam na wakacje, kiedy po raz pierwszy zamierzacie polecieć z dzieckiem samolotem. Oswojenie go z tym, co zastanie na lotnisku na pewno pomoże lepiej odnaleźć się w nowej sytuacji.







"Osiołek Wesołek" Craig Smith


Rymowana i zaskakująca historia o nietypowym osiołku. To światowy bestseller, ale od razu uprzedzę, że nie każdemu przypadnie do gustu. Czemu? To książka napisana nieco inaczej, niż tradycyjne książki dla dzieci. Rymowana, ale przyznacie chyba, że niecodziennie czytacie o jednookim ośle, mającym 3 nogi i ... brzydko pachnącym. Wszystko to jest też szczegółowo zilustrowane. Cała historia jest humorystyczna, rytmiczna, pełna zabawnych sformułowań - dzieci doskonale bawią się podczas głośnego czytania, szczególnie jeśli odpowiednio modulujemy głos albo naśladujemy tytułowego osiołka.






"Kotki, koty, kocury" Lorna Scobie


Urocza pozycja, z niewielką ilością tekstu, ale za to z niesamowicie ciekawymi ilustracjami. Miłośnicy kotów będą zachwyceni. Analizowanie samych ilustracji może zająć was naprawdę na długo - szczególnie dobrze sprawdza się ich porównywanie i opisywanie, koty mają obłędne miny i kolory - wprost trudno się oderwać, są tu też genialnie narysowane myszy.
Treść jest zaskakująca i zabawna, bardzo nam się spodobała. Jedna z naszych ulubionych książeczek w tym zestawieniu.








"Ośmiornica na dachu" Lucy Branam


Kolejna cudowna książka, miłość od pierwszej lektury. Zarówno treść, jak i ilustracje bardzo w naszym guście. O sile wyobraźni, o sile wiary w to, co pozornie niemożliwe i o tym, jakie to może być ważne. Ta książka przypomina o tym, żeby czasami warto spróbować nieco oderwać się od ziemi, nie brać wszystkiego zbyt dosłownie, przenieść się do świata marzeń. Nieco dystansu nigdy nie zaszkodzi :)






"Gdzie jest kameleon?" Kurt Cyrus


Ciekawa historyjka o kameleonie, który bardzo chce zdobyć przyjaciół, jednak nie do końca mu się to udaje, bo ciągle wtapia się w tło. Próbuje wszystkiego, ale wciąż pozostaje niezauważony. Dopiero pewna sytuacja sprawia, że Napoleon (bo tak ma na imię) staje się widoczny i od razu wzbudza wielkie zainteresowanie. Od tej pory nie będzie już narzekał na samotność. Świetne ilustracje ma ta książka.






"Mops Klops" Aaron Blabey


I ostatnia pozycja o tym, że nie warto być samolubem i że wspólna zabawa jest o wiele ciekawsza, niż samotna. Tytułowy Mops Klops nie lubi się dzielić, w kółko powtarza "moje! moje!" Humorystyczna na pozór historia wyjaśnia dzieciom, jakie zachowania są właściwe. Wielkie, wyraziste ilustracje przyciągają wzrok i pomagają skupić się na treści nawet najmłodszym. Historia jest rymowana.
Tematyka bardzo ważna i zdecydowanie warta omówienia z przedszkolakiem. Wspomnę tylko, że w zachowaniu Klopsa nie tylko samolubstwo jest niewłaściwe - nasz bohater generalnie ma problem z kulturalnym zwracaniem się do innych i na pewno młody czytelnik zwróci na to uwagę. Tak więc lekka, rymowana historyjka porusza aż dwa ważne tematy, o których warto z dzieckiem porozmawiać na jej przykładzie. Książka zdobyła ogromną popularność na całym świecie (tytuł oryginału to "Pig the Pug").







Dajcie znać, który z tytułów najbardziej przypadł wam do gustu :)

3 komentarze:

  1. Moja córcia bardzo lubi takie książeczki. Myślę, że ciążo będzie jej wybrać jedną ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dużo kupuje książek dla synka, co prawda na razie je zjada.

    OdpowiedzUsuń
  3. Propozycje rewelacyjne. Warto czasem zainwestować w takie ciekawe książki. U nas ciągle coś czytamy na dobranoc.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger