3/04/2015

Przygody sympatycznego Jeżyka

Na przygody Jeżyka spod jabłoni natknęłam się przypadkiem. Bardzo szybko jednak przekonałam się, że to fantastyczna lektura dla 3- a nawet 4-latka.
Chociaż nie ma tu wielkich ilustracji ani nadzwyczajnych zwrotów akcji, tylko spokojne tempo jeżykowych przygód na łonie przyrody, moja 3-latka nigdy nie poprzestaje na jednej opowieści.Niedawno pojawiła się kontynuacja przygód małego jeżyka, po którą oczywiście z przyjemnością sięgnęliśmy. 
Jeśli i wy macie ochotę go poznać to, chętnie wam go przedstawię.


Alicja Ungeheuer-Gołąb stworzyła sympatyczną postać Jeżyka, który opuszcza las i postanawia zadomowić się w pewnym ogrodzie. Towarzyszymy mu w pierwszych krokach na nowym terenie, jesteśmy świadkami zawierania nowych znajomości, wraz z nim przeżywamy radości i troski.
Ani się obejrzymy i będziemy mieć wrażenie, że znamy go od lat.
Urocze ilustracje Kazimierza Wasilewskiego dodatkowo nam w tym pomogą. 
Poznamy tu zarówno bohaterów pozytywnych - Wróble, Jeżynkę, Kundla czy Kurkę, jak i negatywnych- Lisa i Wilczura. Każdy z nich wniesie do życia naszego Jeżyka zupełnie nowe doświadczenia.
Książka przekazuje dziecku piękne wartości - przyjaźń, uczciwość, pracowitość, wzajemna pomoc, życzliwość, empatia.
A wszystko to bez nachalnego dydaktyzmu, lecz jakby między wierszami uwrażliwia nasze pociechy na to, co naprawdę w życiu ważne.


W piękną treść genialnie wplecione są różne odcienie przyrody, a także jej barwy i zapachy. Przygody Jeżyka bardzo przypominają mi lektury, jakie sama poznawałam będąc w przedszkolu. Bardzo je lubiłam i chyba musi w tym coś być, bo teraz podobne historie lubi moja córka.
Mamy nawet już swoje ulubione historie - o niemiłej wiewiórce i zagubionej mamie biedronki, ale absolutnym numerem jeden jest historia porwania kogutka.
Po tym jak Jeżyk urządził się w swojej norce (a nawet zamontował w niej prawdziwe okienko) i zyskał pokaźną gromadkę nowych przyjaciół, zaczął przygotowania do zimowego snu.
Jak się jednak okazuje, wcale nie prześpi on tej pory roku.
Nawet zimą w ogrodzie dzieje się sporo.


Obudzony przez huk noworocznych petard i sztucznych ogni Jeżyk wychyla nos ze swojej norki i nie może uwierzyć własnym oczom - cały ogród jest biały!!!
Szybko okaże się, że i ta pora roku dostarczy Jeżykowi i jego przyjaciołom sporej dawki przygód.


Piękne historie uczące empatii i rozbudzające w dziecku wrażliwość.Przygody Jeżyka spod jabłoni
Zimowe przygody Jeżyka spod jabłoni
Wydawnictwo Skrzat

3 komentarze:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger