8/29/2015

Przegląd książek interaktywnych

Ten wpis jest na waszą prośbę. Piszecie do mnie czasem z pytaniem, jak zachęcić dzieci do czytania, skoro książki zupełnie ich nie interesują. 
My czytamy córkom praktycznie od urodzenia i od samego początku otaczamy je książkami - ośmielę się powiedzieć, że nawet w większym stopniu niż zabawkami. Starszej nigdy nie zdarzyło się zasnąć podczas lektury, choć codziennie czytamy jej do snu. Młodsza nie ma jeszcze roku, więc lubi krótkie, zabawne treści, bogate w ilustracje. Najlepiej sprawdzają się u niej książeczki całokartonowe.
Chociaż stawiamy głównie na książki w wersji tradycyjnej, postanowiłam przyjrzeć się bliżej kilku książkom interaktywnym, które dzięki różnym "bajerom" mogą zachęcić do siebie dzieci, a tym samym sprawić, że z czasem polubią czytanie.
Zapraszam na krótki przegląd :)Książki interaktywne oprócz czytania umożliwiają zabawę na różne sposoby i dodatkowo stymulują zmysły. Wydawnictwa prześcigają się w pomysłach, żeby zwrócić dziecięcą uwagę na swoje pozycje, skutkiem czego na księgarskich półkach można znaleźć masę książek - interaktywnych zabawek.
W tego typu książkach to nie treść jest najważniejsza, lecz element zaskoczenia i coś, co wyróżnia je na tle innych. Mogą to być dołączone do nich zabawki, zadania, dźwięki, światła czy nawet zapachy.
Dla każdego coś miłego :)

TEATR

Na początek zabawa w teatr i coś, co nam w tym pomoże - "Przygoda misia" - książka z pacynką.


To książka dla najmłodszych i przyznaję moja młodsza córa bardzo ją lubi - oczywiście głównie ze względu na misiową pacynkę, którą porusza czytający. Historyjka jest bardzo prosta - miś wypatruje pierwszego w życiu śniegu, a przyjaciele tłumaczą mu czym są kolejno następujące zjawiska atmosferyczne.
Misiowa pacynka działa przyciągająco także na moją 3-latkę i zawsze się dosiada, gdy czytam ją Elizie.
Ta książka to taka namiastka prawdziwego teatru :)

Maluszek na pewno z przyjemnością będzie głaskał i przytulał pluszową pacynkę, jest to więc dodatkowa stymulacja zmysłu dotyku.DZWIĘKI

"Karetka Elka" to książka dźwiękowa, czyli stymulująca zmysł słuchu. Wiele dzieciaków lubi dźwiękowe zabawki, więc pewnie spodoba im się i tego typu książka. Po naciśnięciu przycisku usłyszymy sygnał karetki. Prosta wierszowana historia, kolorowe ilustracje, zwierzaki - czyli to, co maluszki lubią najbardziej.GRAFOMOTORYKA, MOTORYKA MAŁA

Kolejna propozycja to "Pojazdy" Przypinaj, rysuj i zmazuj książka z szeregiem dodatkowych "gadżetów". Mamy tu 5 tekturowych zwierzaków i pisak, a powierzchnia stron książki pełni funkcję tablicy suchościeralnej.
Postaci zwierzaków są mocowane na zatrzaskach, przypięcie ich w odpowiednich miejscach książki wymaga od dziecka nieco precyzji i ćwiczy małe paluszki (trzeba właściwie trafić, a następnie docisnąć, żeby zwierzak się trzymał).
Małą motorykę ćwiczą też niektóre polecenia - trzeba coś dorysować, połączyć kropki itd.
Książka wspiera też naukę liczenia.
KOLORY/LICZBY 

Książki z serii Kręć i ucz się wspomagają rozwój nowych umiejętności.
Dzieci poznają kolory, cyfry i utrwalają je. Są tu również proste ćwiczenia na spostrzegawczość.
Możliwość kręcenia kółkiem i wpływania na to, co pojawi się w okienku zachęca dzieci do wspólnej zabawy. Pytania są bardzo proste, moim zdaniem spokojnie poradzi sobie z nimi nawet 2-latek.

ZMYSŁ WĘCHU

Obecność na rynku pachnących książek nie jest dla mnie zaskoczeniem - i bynajmniej nie mam tu na myśli zapachu farby drukarskiej :) Jakiś czas temu pokazywałam wam uroczą Bajkę pachnącą czekoladą. Wróżka Kwiatuszka to opowiadanie dla maluszków - 2-,3- letnich, z racji sporej ilości różu, raczej bardziej spodoba się dziewczynkom.
Choć zapach wiśni i wanilii lubi chyba każdy.Ten zapach nie odpowiada w 100% rzeczywistemu i przypomina bardziej zapach cukierków o smaku wiśni czy gumy rozpuszczalnej, ale frajda z pocierania strony i wąchania jest naprawdę niemała :)
Niedawno pokazywałam wam świetną serię interaktywnych książeczek dla najmłodszych z ruchomymi elementami, którą czytamy niemal codziennie - KLIK

Jeśli maluch niechętnie sięga po książki, warto spróbować z takimi książkami - gadżetami. Może uda im się zachęcić go do wspólnej zabawy i nauczy odczuwać radość z obcowania z książkami :)

Wszystkie prezentowane pozycje znajdziecie w księgarni Platon24.pl, teraz 33% taniej:

"Przygoda misia" - KLIK
"Karetka Elka" - KLIK
"Pojazdy" - KLIK
"Poznajemy kolory" - KLIK
"Poznajemy cyferki" - KLIK
"Wróżka Kwiatuszka" - KLIK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger