9/12/2015

Subiektywny przegląd najciekawszych nowości i zapowiedzi wydawniczych dla dzieci

Już zdążyłam się przyzwyczaić, że po wakacjach wydawnictwa prześcigają się w pomysłach na ciekawe pozycje książek dla dzieci. Wrzesień i październik obfitują zwykle w masę fantastycznych nowości wydawniczych i niekiedy naprawdę trudno się zdecydować, co wybrać.
Oto książki, które najbardziej zwróciły moją uwagę i podobnie, jak w przypadku poprzedniego przeglądu, pewnie i tym razem na większość z nich się skuszę i zrecenzuję je dla was na blogu :) Starałam się ograniczyć wyłącznie do książek, które najbardziej mnie zainteresowały - są bardzo różnorodne i dla różnych grup wiekowych

Mam nadzieję, że i wam coś przypadnie do gustu :)

Na początku zestawienia umieściłam książki szczególnie nam bliskie, bo zdecydowaliśmy objąć je naszym patronatem.

* Opisy pod zdjęciami pochodzą od poszczególnych wydawców, 
kliknięcie w zdjęcie przenosi na stronę wydawnictwa.

***

Tadzik się nudzi 

Pewnego dnia… najnormalniej w świecie Tadzik zaczął się nudzić. Nudził się i nudził, a nuda trwała i trwała i wcale nie chciała odejść. Nagle coś zaszeleściło i poruszyło się za drzwiami. Tadzik zerwał się na równe nogi i pobiegł za dziwną, wijącą się jak wąż po podłodze, czerwoną zagadką. Nie był to jednak wąż ani latawiec, ani baranek czy zbłąkana chmurka…
Co zaintrygowało Tadzika tak bardzo, że aż… przestał się nudzić? Ta rewelacyjnie opowiedziana i zilustrowana historyjka z pewnością zachwyci każdego malucha i pobudzi jego wyobraźnię.

PATRONAT: MALUSZKOWE INSPIRACJE

***

Wierszozwierze

„Wierszozwierze” to połączenie pełnych humoru rymowanych wymyślanek autorstwa  Jerzego Horstena z równie zabawnymi rysowankami Oli Makowskiej. Papuga, koala, goryl, krokodyl, gazela, flamingi – to tylko niektórzy z bohaterów tego zbiorku. I choć o zwierzakach napisano już mnóstwo wierszyków, gwarantujemy, że te dostarczą wam wiele radości i nowych ciekawostek.

PATRONAT: MALUSZKOWE INSPIRACJE

***

Bartek, Lenka i sny

Trzecia książka o przedszkolaku Bartku. Życie chłopca trochę się zmieniło, od kiedy na świecie jest jego mała siostra Lenka. Lenka krzyczy, kiedy nie może spać, rodzice mają dla Bartka jeszcze mniej czasu, mama chodzi zmęczona i niewyspana. A tu trzeba nauczyć się jeździć na rowerze, napisać list do Mikołaja, żeby nie przyniósł niepotrzebnego prezentu, zatroszczyć się, żeby buty taty częściej wychodziły na spacer, a mama poczuła się jak mała dziewczynka. Przy małej siostrze naprawdę można zostać bohaterem!

PATRONAT: MALUSZKOWE INSPIRACJE


***

Sto całkiem magicznych zabaw plastycznych

Brakuje Wam pomysłów na ciekawą i twórczą zabawę z dziećmi? Wykorzystując butelki, słoiki, patyczki po lodach, guziki i inne znajdujące się w każdym domu materiały, stworzycie ładne i oryginalne zabawki. Poszczególne pomysły można łączyć w większe całości i „budować” miasta, projektować ciekawe krajobrazy, a nawet stworzyć las pełen zwierząt. Czysta magia!
Napisane przystępnym językiem instrukcje zadań oraz duże kolorowe fotografie sprawią, że mały odbiorca z chęcią rozpocznie zabawę. Zawarte w książce pomysły rozwijają wyobraźnię, doskonalą sprawność manualną dziecka, a dla rodziców i nauczycieli stanowią doskonałą pomoc i inspirację do wspólnej zabawy z dzieckiem. Poziom trudności poszczególnych zabaw został oznaczony i dostosowany do możliwości kilkulatków.

PATRONAT: MALUSZKOWE INSPIRACJE


***

Rok w lesie

 

Dziki, wilki, bażanty, niedźwiadek, mrówki, dzięcioł, lisy, borsuk, zaskrońce, żaby, łoś i wiele innych zwierzaków zamieszkuje pewien las. Jak się bawią, a jak odpoczywają? Kto śpi w dzień, a kto w nocy? Kto się z kim lubi? Kto jakie ma przysmaki? Poszukajcie odpowiedzi na kartach tej niezwykłej książki. "Rok w lesie" zawiera dwanaście rozkładówek z kolejnymi miesiącami jednego roku. Każdy miesiąc to ten sam szczegółowo rozrysowany kadr lasu z mieszkańcami pokazanymi w innych sytuacjach, warunkach pogodowych, w innej porze dnia lub nocy. Dwie dodatkowe rozkładówki zawierają prezentację bohaterów i interaktywną zabawę. "Rok w lesie" można oglądać godzinami. Ta niezwykła książka pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, szukania związków przyczynowo-skutkowych, umiejętność opowiadania, a przede wszystkim gwarantuje świetną zabawę.


***

Przygody detektywa Blomkvista

Zbiorowe wydanie trzech książek:
"Detektyw Blomkvist",
"Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie",
"Detektyw Blomkvist i Rasmus, rycerz Białej Róży".
Największym problemem Kallego Blomkvista jest to, że mieszkańcy Lillköping są wyjątkowo uczciwymi ludźmi. Trzynastolatek marzy, by zostać znakomitym detektywem. Trudno jednak tego dokonać, gdy mimo najszczerszych chęci nie można wpaść na trop żadnej zbrodni. Szczęście jednak uśmiechnie się do Kallego – zupełnie niespodziewanie w okolicy pojawi się ktoś bardzo podejrzany...


***

Pippi Pończoszanka (wyd. kolekcjonerskie)


Z okazji 70. urodzin Pippi Pończoszanki przypominamy pierwsze polskie wydanie historii o tej najsilniejszej i najbardziej niesfornej dziewczynce świata. Książka z niezapomnianymi ilustracjami Zbigniewa Piotrowskiego ukazuje się w limitowanej edycji kolekcjonerskiej.
Pippi mieszka samotnie w Willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem i małpką, ma walizkę pełną złotych monet i... nie chodzi do szkoły. Jej niekonwencjonalne zachowanie jest wyzwaniem dla mieszkańców miasteczka: budzi zgorszenie dorosłych oraz zachwyt rówieśników.

***

Wojciech Gil opowiada o lesie

Z książki dowiecie się:
Jak powstają lasy?
Czy są w Polsce puszcze?
Jakie mamy korzyści z lasu?
Czy las potrzebuje opieki?
Dlaczego mówimy, że las to dom zwierząt i roślin?
Leśnik z wykształcenia i zamiłowania opowiada o swoim ulubionym miejscu na ziemi: o lesie. Bogato zilustrowane, pełne wiedzy i miłości do przyrody gawędy dla całej rodziny.

***

Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych


Wiosna i zakochana para. Oświadczyny, ślub, wesele. Rodzi się dziecko. Rośnie. Rodzice zostają dziadkami. Przychodzi zima. Życie zatacza krąg, a pory roku zmieniają się w znajomym rytmie. Piękna i malownicza książka Marianny Oklejak opowiada o polskim folklorze w sposób niebanalny, świeży i intrygujący. Dla młodszych i starszych!

***

Księżniczka Adela i prezent dla króla

Zbliżają się urodziny króla Haralda. W całym państwie panuje wielkie poruszenie. Poddani pakują prezenty, błazen Pawełek wymyśla zabawne skecze, a Adela ciągle nie wie, co kupić tacie. Czy uzbierana kwota wystarczy na podarunek dla osoby, która ma już wszystko? A może są na świecie rzeczy, których nie da się zdobyć za żadne pieniądze?
Seria o księżniczce Adeli to mądre, ciepłe opowieści, które jednocześnie bawią i w delikatny sposób mówią o tym, co najważniejsze. Pozwalają przyjemnie spędzić czas w ciągu dnia, a wieczorem utulić do snu. Idealne dla każdej małej księżniczki oraz młodego królewicza.

***

Drzewo do samego nieba

Tytułowe drzewo rośnie wśród starych brzydkich kamienic okalających jeszcze brzydsze podwórko. Lubi je wielu lokatorów, ale  przede wszystkim lubią je dzieci, a zwłaszcza chłopcy, którzy spędzają na nim każą wolną chwilę. Z tej perspektywy – kolejnych konarów rosłego drzewa – poznają sąsiadów, zaprzyjaźniają z nimi, uczą się rozumienia ich problemów, które są czasami bardzo trudne (np. samotność bardzo sympatycznej i życzliwej dzieciakom starszej pani, która podczas wojny straciła własne dzieci). Stare kamienice są przeznaczone do rozbiórki, a drzewo do wycięcia. A jednak to ono właśnie przetrwa – dzięki dzieciom i niektórym dorosłym. Piękna, pełna poezji opowieść o wydźwięku ekologicznym. Bardzo pomysłowe, przemyślane ilustracje, obecnie w zbiorach Muzeum w Zamościu.

***

Żyrafa i mrówka. Historia pewnej przyjaźni

Dlaczego warto kupić tę książkę?
- bo autorka opisała przyjaźń, jaką trudno sobie wyobrazić – między wysoką Żyrafą i maleńką mrówką
- bo jest to historia pełna śmiechu, ale i wzruszeń, w której wszystko jest możliwe
- bo podczas czytania dzieci i dorośli świetnie się bawią
- bo Jagoda Charkiewicz zilustrowała ją tak wyjątkowo i z takim poczuciem humoru, że każda kartka to graficzna przygoda
- bo skoro już trzeba ćwiczyć czytanie, to lepiej to robić na naprawdę wciągającej lekturze

***

Zwrotki dla Dorotki

Ukazujący się w 45 lat po śmierci pisarza zbiór wierszy dla dzieci Jana Sztaudyngera, czyli najlżejszych i najbardziej uroczych „piórek” mistrza gatunku. Po dziecięcych strofach młodych czytelników oprowadzać będzie Dorotka, postać wzorowana na wnuczce słynnego fraszkopisarza, dla której przed laty powstawały te niezwykłe rymowanki. W bogato ilustrowanej przez Jonę Jung książeczce znajdą się utwory pochodzące m.in. z tomów: Moja wnuczka, Zwrotki dla Dorotki, Dróżką przed siebie, Kasztanki, Narodziny obłoczka czy Muchomory. Nie zabraknie też wierszyków dotąd mało znanych, jak odnaleziony niedawno przez spadkobierców poety w czasopiśmie „Tęcza” z 1930 roku Konik polny.
Macie w domu małych wielbicieli Brzechwy i Tuwima? Z pewnością pokochają też wiersze Jana Sztaudyngera!

***

Pucułka i Pocopotek
„PUCUŁKA I POCOPOTEK" Barbary Lewandowskiej i Janiny Krzemińskiej - wspaniałego duetu autorek z legendarnego czasopisma "MIŚ". Opowiadanie "Pucułka i Pocopotek" ukazywało się w odcinkach w "Misiu". To będzie pierwsze wydanie książkowe opowiadania!

***

52 tygodnie
"52 tygodnie" to jeden rok, 52 ptaki różnego gatunku i jedna gałąź. Jedna jabłoń, na której przysiadają ptaki zgodnie z chronologią pór roku, nocy i dnia. Gatunki, które migrują i te, które pozostają w Europie; ptaki nocne, ptaki dzienne. W tej książce, a w zasadzie z racji na wielkość – albumie - na ponad stu stronach dowiadujemy się o zwyczajach ptaków, o przemijaniu, cykliczności przyrody.

***

Mały książę

Klasyka Antoine de Saint-Exupery z bajecznymi ilustracjami Manueli Adreani.

***

Huśtawka

Po drugiej stronie nikogo nie ma. Na dole siedzi Pi i czeka na kogoś, z kim mógłby się pohuśtać. Na próżno. Pi zapisuje w swoim notesiku:
"Z huśtania nic nie wychodzi, jeśli po drugiej stronie nikogo nie ma." Gdy o huśtawkę uderza wielki świerk, Pi wylatuje w Kosmos. Łapie za rożek księżyc, który zdradza mu, że huśta się ze słońcem. Podczas swej przygody Pi spotyka najróżniejsze stworzenia i dostrzega, że w życiu wszystko się kołysze to w górę, to w dół...
Timo Parvela, obdarzony głęboką wrażliwością autor, prowadzi małego Czytelnika na spotkanie z wieloma znajomymi uczuciami, a ilustracje Virpi Talvitie wspierają przesłanie książki i dodają skrzydeł wyobraźni.

***

Poznaj Pettsona i Findusa

Pierwsza książka z twardymi, kartonowymi stronami o dobrze znanych i lubianych bohaterach – Pettsonie i Findusie. Książeczka jest adresowana do najmłodszych odbiorców, pięknie ilustrowana przez autora. Findus wymyślił nową zabawę dla Pettsona, który musi znaleźć trzy różne rzeczy. Na szczęście ma pomocników!

***

Mała Zima


Zbiór krótkich opowiadań z pogranicza realności i bajki. Znajdziemy tu opowieść o białym Domku, który znudził się tkwieniem w jednym miejscu i postanawił zwiedzić miasto, o łóżku, które każdej nocy dba, by jego gospodyni, mała dziewczynka, śniła dobre sny. Dowiemy się, skąd u pand wzięły się czarne plamy i co robią dla zabawy zapomniane rzeczy, gdy nikt nie patrzy.
Te pełne humoru historie łączy motyw zimy i bieli, wyjątkowej barwy, która w szczególny sposób działa na naszą wyobraźnię.
W 2012 r. książka została wpisana na Honorową Listę IBBY.


***

Świat bez tajemnic

Dzięki tej wyjątkowej książce z okienkami dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o naszej planecie. Poznasz mieszkańców lasów tropikalnych, morskich głębin oraz piaszczystych i lodowych pustyń. Zobaczysz, jak Ziemia wygląda z kosmosu, i sprawdzisz, co kryje się w jej wnętrzu…


***

Która to Malala?

Roześmiana, skora do zabawy i śpiewania hitów Justina Biebera - właśnie taką Malalę poznajemy. Jedyne, co wyróżnia dziewczynę spośród przyjaciółek, to to, że nie zasłania twarzy chustą. Ale czy to wystarczający powód, by strzelić nastolatce w twarz? Szybko okazuje się, że Malala to nie zwykła nastolatka, a blogerka, która - opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie - naraziła się talibom. Wzruszająca opowieść o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe rzesze.


***

Król Gromoryk i zagadkowy smok

 Nowa seria wydawnictwa Egmont - "Liczę sobie"

Poziom 1 przygotowuje dzieci w wieku przedszkolnym do nauki matematyki w szkole, podsuwając zabawy i zadania, które pokazują, jak ciekawe może być matematyczne patrzenie na świat. Bo matematyka jest wokół nas! Król Gromoryk jest dość nietypowym królem. Jego przygody zaskakują i naprawdę skłaniają do myślenia!


4 komentarze:

 1. Oj my czekamy jeszcze na
  dla roczniaka: Tullet - Super tata, Ufo kuku, Już jadę, Duży czy mały - https://www.facebook.com/wydawnictwobabaryba/photos/a.174142125930072.43339.172881286056156/1089942304350045/?type=1

  i dla starszych:
  Na pokładzie- http://bajkizbajki.pl/ksiazki/Na-pokladzie
  Za kierownicą - http://bajkizbajki.pl/ksiazki/Za-kierownica
  Spóźniłem się do szkoły, bo... - http://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-spoznilem_sie_do_szkoly_bo.html
  Pięciu Nieudanych - http://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-pieciu_nieudanych.html
  Idziemy na niedźwiedzia - https://www.facebook.com/ksiazkoteka.ksiegarnia/photos/a.307724039399971.1073741828.301385620033813/506852199487153/?type=1
  Skąd się bierze miód - https://www.facebook.com/ksiazkoteka.ksiegarnia/photos/a.307724039399971.1073741828.301385620033813/506842219488151/?type=1
  Pszczoły - https://www.facebook.com/DwieSiostry/photos/pb.231190447852.-2207520000.1442117643./10153587159252853/?type=3&theater
  Turlututu, gdzie jesteś - https://www.facebook.com/wydawnictwobabaryba/photos/p.1089978904346385/1089978904346385/?type=1&theater
  Mieszkamy w książce - https://www.facebook.com/wydawnictwobabaryba/photos/pb.172881286056156.-2207520000.1442117728./1089924794351796/?type=1
  itd itd :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapomniałam jeszcze o Obracankach dla najmłodeszych :) 2 części: kolory http://www.olesiejuk.pl/product/132038-obracanka-kolory i liczby http://www.olesiejuk.pl/product/132039-obracanka-liczby elementy zwierzątek obracają się wokół swojej osi o 360 stopni - tego jeszcze nie było :) polecam

  OdpowiedzUsuń
 3. I jeszcze komiks, na który czekam z niecierpliwością :D Malutki lisek i wielki dzik :) https://sklep.egmont.pl/komiksy/humor/p,malutki-lisek-i-wielki-dzik-tom-1-tam,11273.html

  OdpowiedzUsuń
 4. A portfel chudnie .... Mamy bajki z ilustracjami Andreani! Są cudne
  www.puffa.pl

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger