2/20/2016

Najciekawsze książkowe zapowiedzi dla dzieci

Niedawno z ciekawości zerknęłam na zapowiedzi książkowe na najbliższe miesiące - zerknęłam i przepadłam...
Znalazłam tak wiele książek, które mnie zainteresowały, że postanowiłam podzielić się z wami moimi typami :)
Opisy ze strony wydawnictw, książki ukażą się w najbliższych tygodniach.
Zapraszam na mój subiektywny przegląd :)




***

WIEK 1+



Zaśnij ze mną

Waszym zadaniem jest... położenie książki spać. Musicie więc dopilnować czy książka umyła już zęby, czy zrobiła siusiu, opowiedzieć jej bajkę, zaśpiewać kołysankę, okryć kocykiem i w końcu dać słodkiego buziaka na dobranoc...
Interaktywna książka kartonikowa dla najmłodszych. Czy książka w waszych rękach pójdzie chętnie spać? Czy będziecie umieć utulić ją do snu? A może szybciej zaśniecie sami? "Zaśnij ze mną" nie tylko aktywnie wciąga czytelników do lektury, ale też oswaja najmłodszych z zasypianiem, stawiając ich w roli rodzica sprawującego opiekę nad książką. Wydanie kartonikowe (board book) - wszystkie strony z twardego kartonu.


 ***
Opowiem ci, mamo, co robią koty

Życie grubego Gbura jest poukładane i spokojne – toczy się (dosłownie!) od miski do kanapy i z powrotem. Jego ludzie stwierdzają jednak, że Gburowi potrzebny jest ktoś, kto go rozrusza… i tak rodzina powiększa się o przygarniętą ze schroniska rudą kotkę Żabkę. "Opowiem ci, mamo, co robią koty" to przezabawna historia obrazkowa, a jednocześnie pierwsza kocia encyklopedia dla małego czytelnika, który nie będzie mógł się oderwać od przygód Żabki, Gbura, a także ich licznych przyjaciół. W tej książce czeka was jednak nie tylko czytanie i oglądanie rysunków, lecz również rozwiązywanie zadań i ćwiczenie spostrzegawczości poprzez wyszukiwanie poukrywanych przez autorkę szczegółów.
***
A kot ty jesteś?
 „Oto galeria przemiłych kotków, lecz każdy bestię dziką ma w środku” – tymi słowami zaczyna się ten wyjątkowy zbiór wierszy. Ich wizerunki wyszyła Elżbieta Wasiuczyńska, używając palety swoich najulubieńszych barw. Znajdują się wśród nich kot meloman, kot mistrz, kot polski i koci król, i jeszcze wiele innych. Wyjątkowa gratka dla miłośników kotów i wielbicieli pięknych książek.

***

Samoloty
Kolejna książka po Autach i Na budowie, które pokazywałam wam już na blogu – KLIK

Bardzo lubimy.




Seria z Gąską
Wstawaj, Gąsko! to jedna z książek pięknie wydanego cyklu krótkich opowieści dla dzieci, których motywem przewodnim są przygody dziewczynki i wesołej Gąski. Dzięki humorystycznie przedstawionym postaciom i pełnym kolorów ilustracjom najmłodsi poznają i uczą się czynności składających się na poranną rutynę. Przyjaciółki pokazują m.in. jak umyć zęby czy założyć buciki.
Dobranoc, Gąsko!  Przyjaciółki uczą najmłodszych cyklu czynności składających się na codzienne przygotowania do snu. Dzięki bogatym, pełnym kolorów ilustracjom zwyczajne czynności stają się radosne i ekscytujące.
Kolory z Gąską - autorką tekstu i pobudzających wyobraźnię, pełnych kolorów ilustracji jest Laura Wall.Wykreowana przez nią zabawna Gąska jest główną bohaterką historyjki, dzięki której najmłodsi uczą się, jak rozróżniać podstawowe kolory. Jej przygody bawią i wyjaśniają dzieciom otaczający ich świat.

123 z Gąską - książka rozwija wyobraźnię, łącząc edukację z zabawą. Przyjaciółki stopniowo wprowadzają najmłodszych w świat kolorowych cyferek i poprzez obrazowe grafiki uczą liczenia.


***

WIEK 3+


Dzieci korzeni
Pogodna i ciepła opowieść o zmianach pór roku i budzącej się do życia przyrodzie. Pełna barwnych kwiatów i ruchliwych owadów. Głównym i tytułowym bohaterem są sympatyczne, a jednak tajemnicze małe istotki, które podczas zimy śpią ukryte głęboko pod ziemią, wśród korzeni. Zanim nadejdzie wiosna przecierają zaspane oczęta i zabierają się do pracy. A co stanie się dalej? Sprawdźcie sami…
Młode wydawnictwo Przygotowalnia wydaje swoją pierwszą książkę dla dzieci. Jest to czarujący i baśniowy picturebook napisany i zilustrowany przez niemiecką artystkę Sibille von Olfers, którą śmiało można zestawić z Elsą Beskow. Książka należy do klasyki niemieckiej literatury dziecięcej i miała blisko 100 wydań. Po raz pierwszy na język polski została przetłumaczona dopiero teraz przez Martę Woszczak, doktorantkę Uniwersytetu Jagiellońskiego, związaną z Ośrodkiem Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Wydziału Polonistyki.
"Dzieci korzeni", jak przystało na klasykę, to eleganckie wydanie, na wysokiej jakości papierze, w twardej oprawie, z półpłótnem i tłoczeniem na grzbiecie. Okładka jest przyjemna w dotyku. Subtelne, oryginalne akwarelowe ilustracje autorki i ilustratorki zostały przygotowane z najwyższą starannością.
Picturebook trafi do sprzedaży 21 marca 2016 r., czyli pierwszego dnia wiosny.


 ***
Łąka i jej zwykli – niezwykli mali mieszkańcy

Trzecia książka z naklejkami dla najmłodszych z serii „Zwykli – niezwykli mieszkańcy”. Tym razem autorka zabiera nas na wiosenną łąkę i prezentuje małe żyjątka, których pełno w trawie. Można przygotować się na powitanie wiosny, wyklejając owady, które w pierwszych promieniach słońca obudzą się do życia. Można też puścić wodze fantazji i stworzyć własnych mieszkańców łąki. Cztery arkusze z naklejkami zapewniają wspaniałą zabawę po wiosennym spacerze po łące. 


***

Żubr Pompik. 
Tropy na śniegu Pompik to wyjątkowy żubr: dociekliwy i ciekawy świata, przyjacielski i chętny do pomocy. Szybko zjednuje sobie mieszkańców lasu i poznaje ich zwyczaje. Zaskakuje trafnymi spostrzeżeniami, choć czasem zdarzają się mu pomyłki. Często dostrzega to, czego nie widzą dorosłe żubry... Ciepła, mądra opowieść dla dzieci i rodziców, pełna ciekawostek z życia zwierząt w lesie, ucząca tolerancji i szacunku dla przyrody. Seria o przygodach Pompika składa się z czterech części, podzielonych zgodnie z porami roku.
Zapach wiosny - Mały żubr Pompik, bohater „Tropów na śniegu”, cieszy się z przyjścia wiosny. Wraz ze swoją małą siostrą Polinką odkrywa budzącą się do życia przyrodę, odkrywa nieznane ścieżki w puszczy  i poznaje nowych przyjaciół. Ciekawy świata, sympatyczny mały żubr jest bohaterem 4-tomej opowieści, podzielonej zgodnie z porami roku roku. Książki są pełne ciekawostek z życia zwierząt w lesie, uczą tolerancji i szacunku dla przyrody.


***

Koala nie pozwala!
Ten osobnik ma charakterek!
Młodzi, starsi, duzi, mali! Oto książka o Koali. Autor zwięźle w niej opowie, co Koali siedzi w głowie. Nadstawiajcie zatem uszu: czas na bajkę prosto z buszu!
PS. Książka ta udoskonali waszą wiedzę o Koali.


***

Myszka
Poznajcie myszkę z wielkim serduszkiem!
„To jest myszka. Bardzo miła. Właśnie nam się ukłoniła. Kto nie widział, niech żałuje. Ja widziałam. Nie żartuję!” – tak przedstawia swoją bohaterkę Dorota Gellner.
Mali czytelnicy dowiedzą się z tej książeczki, jak wiele różnych uczuć i emocji może mieszkać w małym mysim serduszku: radość, smutek, złość, tęsknota, strach – to tylko niektóre z nich. Czasem myszka jest nadąsana, wstydzi się, obraża, płacze albo śmieje. Bywa, że jest głodna i wtedy burczy jej w brzuszku… A kiedy kocha, to całą sobą! Wy też ją pokochacie!


***

Atlas obrazkowy. Książka z okienkami
Nasza niesamowita planeta pełna jest pięknych budowli, egzotycznych zwierząt i wspaniałych krajobrazów. Żeby się dowiedzieć, gdzie je znaleźć, oglądaj mapy i otwieraj okienka, które odkryjesz w tym wspaniałym atlasie. Dodatkowo w książce ogromny plakat z mapą świata!


***

Agentka
Pamiętacie przebojową i obsypaną nagrodami „Kosmonautkę” oraz równie wesołą „Strażaczkę”? Polubicie „Agentkę”!
Dwanaście mam, a wśród nich: leśniczka, taksówkarka, zegarmistrzyni… – nasze mamy to prawdziwe pionierki. Stanowią pozytywne wzorce dla dzieci (zarówno dziewczynek, jak i chłopców!), żeby w przyszłości sięgały odważnie po swoje marzenia. Mama kaskaderka „nie używa napojów wyskokowych”, a złotniczka trenuje z dziećmi karate, które u niej jest „najwyższej próby”!
Krótkie, dowcipne i przewrotne teksty, przebojowo zilustrowane. Dobra zabawa gwarantowana! Premiera 8. Marca


***

Seria: „Pachnące opowieści”
Tytuły w serii:
Księżniczka Malina” - w dalekim kraju żyła sobie śliczna księżniczka, która pachniała malinami – przynajmniej tak było na początku tej historyjki. Poznaj jej losy i sprawdź, czy jej zapach się nie zmienił. Na kartach tej książki umieszczono dwa zapachy – gdy potrzesz zaznaczone na stronach elementy, poczujesz maliny i cebulę.
Rycerz Stopa” - w dalekim kraju żył sobie rycerz, który cuchnął jak latami niemyte stopy – przynajmniej tak było na początku tej historyjki. Poznaj jego losy i sprawdź, czy jego zapach się nie zmienił. Na kartach tej książki umieszczono dwa zapachy – gdy potrzesz zaznaczone na stronach elementy, poczujesz cebulę i bez.
Wilk, który pachniał truskawkami” - żył sobie kiedyś skunks, który pachniał wanilią – przynajmniej tak było na początku tej historyjki. Poznaj jego losy i sprawdź, czy jego zapach się nie zmienił. Na kartach tej książki umieszczono dwa zapachy – gdy potrzesz zaznaczone na stronach elementy, poczujesz wanilię i cebulę.
Skunks, który pachniał wanilią” - żył sobie kiedyś wilk, który wydawał straszliwą woń – przynajmniej tak było na początku tej historyjki. Poznaj jego losy i sprawdź, czy jego zapach się nie zmienił. Na kartach tej książki umieszczono dwa zapachy – gdy potrzesz zaznaczone na stronach elementy, poczujesz cebulę i truskawki.


 ***
Gdybym tak był… Wiersze dla dzieci
Zabawne wiersze i ciekawe ilustracje autorki, którą lubimy :).


 ***

Złota Księga Bajek. Przygody Maszy i Niedźwiedzia

Odkryj magiczny świat Maszy i Niedźwiedzia! Spotkanie z ulubionymi bohaterami pozwoli na nowo przeżyć wiecznie żywe historie o przyjaźni, wspaniałych przygodach i wzajemnym zaufaniu. Nowe opowiadania o znanych bohaterach wzruszą, rozbawią i pobudzą wyobraźnię. Zawsze jest dobry czas na bajkę.


 ***
Co boli najbardziej na świecie

Hiena i zając idą razem na ryby. Wędkowaniem umilają sobie pogawędką. „Wiesz, co boli najbardziej ze wszystkich rzeczy na świecie?” – pyta zając i zaraz zapewnia, że najbardziej boli kłamstwo. Hiena śmieje się lekceważąco i stwierdza, że kłamstwo boli mniej niż byle zadrapanie na nodze. Zając proponuje: „Zrań mnie w nogę, a ja ci udowodnię, że kłamstwo boli mocniej”. Hiena bez wahania przystaje na ten pomysł. Wkrótce potem zając wyrusza do królewskiego pałacu. Przed bramą zostawia placek z k… (oj, to nie kakao!), a na świadków wzywa muchy, znawczynie k… kwestii wszelakich.
Hiena, która uosabia w tej historii, hipokryzję i zły charakter, poczuje na własnej skórze, jak gorzki smak może mieć kłamstwo. Ta symboliczna opowieść oparta jest na bajce ludowej z Wybrzeża Kości Słoniowej. Walor dydaktyczny łączy się w niej z humorem i hiperbolą. Ilustracje Rogera Olmosa potęgują ekspresję postaci i sprawiają, że prosta opowieść wywiera mocne wrażenie zarówno na małym, jak i dużym czytelniku.
***

Dlaczego hipopotam jest gruby?
Książka Doroty Sumińskiej Dlaczego oczy kota świecą w nocy? stała się jedną z najbardziej ulubionych lektur edukacyjnych,
które w ubiegłym roku pojawiły się w księgarniach. Piękną książkę ilustrowaną przez Joannę Żero polubiły dzieci, rodzice i dziadkowie. Wspólna zabawa w odkrywanie tajemnic zwierząt tak się podobała czytelnikom, że powstał tom drugi: Dlaczego hipopotam jest gruby? 

Czy to prawda, że niektóre zwierzęta mają błękitną krew?
Czy hipopotam jest kuzynem wieloryba?
Jaki ssak znosi jajka i dlaczego pijawka ma 32 mózgi!?
Kilkadziesiąt nowych pytań i odpowiedzi. Idealna lektura dla dzieci, które lubią wiedzieć więcej.
I dla rodziców, którzy chcą przekazać swoim pociechom miłość i szacunek do przyrody.


***

Znam taki kraj, którego ty nie znasz
Zaproś swoje dziecko na wspólne odkrywanie niesamowitych miejsc na całym świecie.
Gdzie można spotkać takie dziwy: chrząszcze, które zakochane są w butelkach, wrony grające w piłkę nożną, osły chodzące do fryzjera? W jakim kraju niedźwiedzie polarne mogą trafić do więzienia, gdzie krowy wylegują się na materacach, a gdzie mają własne paszporty, gdzie misie panda siusiają na stojąco, a w jakim kraju z odchodów słoni produkuje się papier? Jeśli ciekawi cię, gdzie konie jedzą ryby i gdzie wielbłądy chodzą do biblioteki, a ryby spadają z nieba, gdzie ośmiornice mieszkają w orzechach kokosowych? Sięgnij po tę wyjątkową książkę. Czeka cię trzymająca w napięciu, pełna humoru i fantazji podróż, która zachwyci nie tylko młodych czytelników.
Autorka zaprasza na zwiedzanie 20 krajów, takich jak: Tajlandia, Francja, Rosja, Australia, Indie, Kanada, Maroko, Norwegia, Chiny, Islandia, Egipt, USA, Madagaskar, Kenia, Wielka Brytania, Wenezuela, Japonia, Meksyk, Węgry i Indonezja.


***
Swimmy
Tytułowy Swimmy jest małą, czarną rybką, która żyje wśród setek swoich braci i sióstr. Pewnego dnia pojawia się zagrożenie - wielka, drapieżna ryba atakuje ławicę. Tylko Swimmiemu udaje się uciec. Samotny i smutny wędruje przez dalekie morza i oceany, aby ostatecznie odnaleźć nową rodzinę. Swimmy mimo strasznych doświadczeń nie boi się świata - widzi jego piękno i potrafi się nim cieszyć.
"Każda z książek Leo Lionni’ego jest światem samym w sobie, jest dziełem totalnym. Oto Swimmy - maleńka, nieistotna rybka zagubiona w olbrzymim oceanie a jednak dość silna by pokonać obrzymiego, złego napastnika.”
Eric Carle (malarz, ilustrator, twórca książek dla dzieci)
***

Co kryje las?

"Co kryje las?"  - interaktywna książka dla dzieci powyżej 3 roku życia.  Proste, oszczędne  ilustracje odkrywają swe tajemnice i bogactwo po użyciu kolorowych filtrów - trzech, "magicznych" szkieł powiększających. Obrazki zamieniają się w żywą, barwną opowieść o życiu lasu i jego mieszkańców. Książka nie tylko bawi swoją "magiczną" formą, ale też tłumaczy podstawowe zjawiska przyrodnicze: deszcz, suszę, zależności między poszczególnym częściami ekosystemu.
***

Pampi
Oto Pampi, który zabierze was w podróż do krainy jedzenia. Na talerzu może się dziać mnóstwo fantastycznych rzeczy! Poznaj ciekawskie brokuły, pracowite marchewki i radosne owoce. Odwiedź miasto pieczywa, zanurz nogi w mlecznym stawie i dołącz do rosołowych piratów. Przekonaj się, że jedzenie jest fajne!




***
Atlas świata. Gigantyczna kolorowanka z nalepkami
Oto naprawdę ogromna mapa świata. Kolorując i naklejając nalepki, dziecko będzie się bawić przez wiele godzin, a przy tym rozpocznie naukę geografii. Odkryje morza i kontynenty, góry i równiny, jeziora i rzeki, lasy i pola, miasta i pustynie, ludzi i zwierzęta, zabytki i wiele innych cudów, które tworzą piękno Ziemi.
Mapa świata może być używana rozłożona lub złożona. Rozłożona na stole lub podłodze – zachwyci całą rodzinę czy grupę przedszkolaków. Złożona w harmonijkę – będzie wyglądać jak atlas świata, stanie się poręczną książeczką, którą można zabrać ze sobą wszędzie, kolorować w czasie podróży, na wakacjach czy w poczekalni.

Książka została wydrukowana na bardzo wytrzymałym papierze. Można zdjąć okładkę, a wtedy powstanie plakat, który będzie nie tylko piękną dekoracją pokoju, lecz także pomocą edukacyjną.


Gruffalo i Mały Gruffalo
„Gruffalo”-  książka, która stał się ŚWIATOWYM BESTSELLEREM, została wydana w 45 krajach, a nakład przekroczył 5 milionów egzemplarzy. Książka zdobyła niezliczoną ilość nagród, doczekała się ekranizacji i adaptacji teatralnych. 

"Mały Gruffalo" - pełna wdzięku i humoru przewrotna opowieść o Małym Gruffalo. Kontynuacja kultowego bestsellera „Gruffalo”.



WIEK 6+


Dzieci z Bullerbyn
Już wkrótce wy także się przekonacie, że co dwa koty, to nie jeden. Tylko czy Gbur uważa tak samo? Wyjątkowe wydanie najpopularniejszej książki Astrid Lindgren: po raz pierwszy z zachwycającymi kolorowymi ilustracjami Magdaleny Kozieł-Nowak, w dużym formacie – idealne na prezent!

Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna mieszkają w Bullerbyn. To maleńka wioska, ale wcale nie jest tam nudno. Każdy dzień, z pozoru zwyczajny, staje się świetną przygodą. Można łowić raki, spać w stogu siana, szukać skarbów, założyć spółdzielnię wiśniową oraz przesyłać wiadomości sznurkową pocztą. A najważniejsze, że przyjaciele i rodzina zawsze są blisko.
Opowieści o dzieciach z Bullerbyn to ukochana lektura z dzieciństwa kilku pokoleń czytelników.
***

Przygody roztargnionej czarownicy
Nina odkrywa, że jej ulubiona sąsiadka, pogodna, sympatyczna staruszka, jest dyplomowaną czarownicą. I to czarownicą, która ciągle wpada w tarapaty! Flora zgubiła właśnie różdżkę, która służyła jej od 100 lat dosłownie do wszystkiego: lepienia pierogów, sprzątania, przełączania programów telewizyjnych. I jak na złość akurat teraz musi przygotować nowe zaklęcie na zlot czarownic. Czy dziewczynce uda się wybawić Florę z kłopotów? Czy w tej sytuacji mogą pomóc cukierki prawdomówności? I co wspólnego mają czary z totolotkiem?
Nie lada gratka dla samodzielnie czytających dzieci – duże litery i quiz sprawdzający umiejętność czytania ze zrozumieniem.


***
Cykor
W domu Łatka pojawia się intruz. Taki mały, taki chudy… wszyscy domownicy natychmiast się nad tym nowym kiciusiem litują i rozpieszczają go niemożliwie. Ale nie Łatek. Łatek jest zazdrosny, nie znosi Cykora i postanawia się go pozbyć. W realizacji planu pomaga mu gang bezpańskich kotów. Robi się groźnie, a Łatek już nie może się wycofać, choć zaczyna mieć wątpliwości. Opowieść o tym, że nie warto oceniać kogoś z góry, bo łatwo stracić okazję na przyjaźń.

***
Poczytam ci, mamo. Elementarz matematyczny
Antek, Lenka, Ada, Julek i Krzyś to piątka przyjaciół. Poznajcie bliżej ich świat. Dużo w nim zabaw, podróżowania, marzeń, szalonych pomysłów, a także wielu innych ważnych dla wszystkich dzieci spraw. No i matematyki, bo ona jest naprawdę wszędzie!
"Poczytam ci, mamo. Elementarz matematyczny" to wspaniała pomoc dla dzieci rozpoczynających naukę matematyki. Pozycja nie tylko wprowadza w świat zagadnień matematycznych, lecz także wspiera naukę czytania. Zalety książki to:
- duża, czytelna czcionka,
- ponad 30 zabawnych opowiadań o tematyce bliskiej współczesnym dzieciom,
- zakres merytoryczny materiału zgodny z podstawą programową klas 1-3,
- wiedza matematyczna wprowadzana na pełnych humoru ilustracjach,
- stopniowanie trudności,
- ponad 20 matematycznych zagadnień, takich jak: cyfry, klasyfikowanie obiektów, tworzenie zbiorów, dodawanie i odejmowanie, pomiary długości, ciężaru, pojemności, czasu, temperatury, obliczenia pieniężne, liczby rzymskie, odczytywanie godziny, daty, znajomość kalendarza, rozpoznawanie figur, tabliczka mnożenia,
- wygodne podsumowanie na wyklejce książki,
- doskonałe uzupełnienie szkolnego podręcznika i zeszytu ćwiczeń.
Nauka matematyki może stać się naprawdę dobrą zabawą!


***
Mumciuś
Czy przyszło Ci do głowy, że w Twoim domu może mieszkać mumciuś, czyli stworzonko z kosmosu? Na pewno nie! A przecież mumciusie żyją wśród nas! Niestety, nie dość, że są malutkie, to jeszcze potrafią zmieniać kolor. Dzięki temu upodobniają się do otoczenia i naprawdę trudno je zauważyć. Jednak Agatce, bohaterce książki, udało się z takim niezwykłym stworzonkiem zaprzyjaźnić!
Książka o przygodach mumciusia Fika oraz o tym, co jest w życiu ważne. Nie tylko w życiu mumciusi, ale także w naszym. Jeśli jesteś choć trochę odważny, zapraszam Cię na spotkanie z mumciusiami, ich przyjaciółmi oraz… wrogami.


 ***
Dziewczynka ze srebrnym zębem
Siedmioletni Andrzejek leży w szpitalu, i choć czuje się chwilami jak bohater thrillera, horroru i kryminału w jednym, nie jest to zły czas. Dzieje się tak za sprawą niezwykłej przyjaciółki: starszej od niego dziewczynki ze srebrnym zębem. Barwna postać, przywodząca na myśl Pippi Langstrumpf, okazuje się nieskończonym źródłem wciągających opowieści, a także niezastąpioną towarzyszką przygód.
Autor zaprasza młodych czytelników w podróż do przeszłości, w czasy, kiedy telewizory były czarno-białe, a o komórkach i grach komputerowych nikomu się nie śniło. Niesamowite przygody młodych bohaterów, humor i wartka akcja to walory książki Andrzeja Grabowskiego, doskonale znanego rodzicom małych czytelników autora wierszy, piosenek i programów dla dzieci („Pan Tik-Tak”, „Ciuchcia”, „Kulfon” itd.).


***
Płetwal Błękitny
Kołysanka o największym stworzeniu na naszej planecie. Zapraszamy w podróż do świata, w którym rośnie się w tempie czterech kilogramów na godzinę i nigdy nie zasypia. Pięknie ilustrowana książka popularnonaukowa, która wprowadza dzieci w świat ogromnego wieloryba. Przedstawione w niej fakty zestawione są z codziennymi sprawami, dzięki czemu informacje łatwo zapadają w pamięć i uwrażliwiają na niesamowitość świata przyrody. Przepełniona uderzająco pięknymi akwarelami książka, ukazuje jaką niebywałą uciechą byłoby bliskie spotkanie z majestatycznym płetwalem błękitnym.


***
Piękno i sztuka, co to takiego?
Dzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, jakich udzielić odpowiedzi. Bo też czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi? 
Seria DZIECI FILOZOFUJĄ skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, otwiera drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka,
emocje, tożsamość czy świadomość. Każdy tom zawiera sześć ważnych pytań. Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko.
Z kolei każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka. Charakterystyczne ilustracje oparte na koncepcji żartu rysunkowego pomagają spojrzeć na omawiany problem w sposób humorystyczny, delikatny, poetycki czy nawet nieco wywrotowy - wszak myślenie to świetna zabawa! 

***

 Tata
Kim jest tata dla małego chłopca? Wszystkim!
Niezwykły portret taty widzianego oczami małego chłopca. W 42 zabawnych i wzruszających rozdziałach poznajemy tatę, który jest najwyższym, najsilniejszym, najmądrzejszym i najwspanialszym człowiekiem na świecie. Wie wszystko i wszystko potrafi: unieszkodliwić zbira, stać się niewidzialnym, ugasić pożar, zatrzymać pędzący buldożer i zakończyć wojnę. Lekka i dowcipna opowieść o wyjątkowym tacie w niekonwencjonalny sposób docenia dziecięcą fantazję i bezwarunkową wiarę w rodzicielską doskonałość.
Tekst holenderskiego mistrza krótkich humorystycznych opowiadań o zwierzętach (znanych polskim czytelnikom z książek Nie każdy umiał się przewrócić i Urodziny prawie wszystkich) został zilustrowany przez Rotraut Susanne Berner – autorkę m.in. uwielbianej przez dzieci Ulicy Czereśniowej. Jej radosne ilustracje doskonale współgrają z opowieścią pełną pomysłowych metafor.



***

Poznaję świat i kropka! Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa
Kropka, która na dobre zadomowiła się w pokoju Asi, zadaje mnóstwo pytań, na przykład skąd biorą się włosy i jak powstaje kurz. Ciekawi ją, dlaczego niebo jest błękitne i w jaki sposób deszcz dostaje się do chmur. Podczas pierwszego spaceru w parku dowiaduje się też, do czego służą różne zioła i co takiego parzy w pokrzywie.
Rafał Klimczak, autor bestsellerowej serii Nudzimisie, w bardzo przystępny sposób opowiada o zjawiskach przyrodniczych i innych ciekawostkach, a kolorowe ilustracje Ilony Brydak wspaniale dopełniają całości. To idealna propozycja dla najbardziej dociekliwych małych odkrywców!


***
30 znikających trampolin
30 znikających trampolin Doroty Kassjanowicz to książka napisana przede wszystkim z myślą o dzieciach w wieku 7–12 lat.
Składa się z 30 krótkich tekstów opisujących to samo zdarzenie na 30 różnych sposobów. Stylistycznie zróżnicowane formy wypowiedzi, wykorzystujące niektóre gatunki literackie, pozwalają nam poznać opowieść z wielu perspektyw, poziomów wrażliwości, komunikatywności, spostrzegawczości itp. Każda kolejna interpretacja wydarzenia pokazuje, jak różni jesteśmy, jak różnego języka używamy i w jak rozmaity sposób odbieramy rzeczywistość – zależnie od osobowości, nastroju, intencji, wiedzy, a nawet pory dnia. Autorka w humorystycznych tekstach pełnych niespodzianek swobodnie i po mistrzowsku wykorzystuje zabawę słowami i grę konwencjami, pokazując, w jaki sposób język kształtuje nasz obraz świata, i jak to, co postrzegamy, wpływa na nasz język. Książka ta z powodzeniem może być wykorzystywana przez nauczycieli czy instruktorów w domach kultury, do zajęć z kreatywnego pisania, a także (w całości lub we fragmentach) do spektakli bądź mniejszych form „teatralnych”.

***


WIEK 9+



Pierwiastki, czyli z czego zbudowany jest wszechświat 
Nowy przewodnik po cegiełkach budujących wszechświat
Co łączy Tadż Mahal i nasz kręgosłup? Wieżę Eiffla i krew? Sól w posiłkach i uliczne lampy, których światło prowadzi nas do domu? Odpowiedź: wapń, żelazo i sód – każde z nich jest pierwiastkiem.
Pierwiastki powstałe podczas Wielkiego Wybuchu (ang. Big Bang) i w supernowych oraz tworzone przez nie związki chemiczne ukształtowały Układ Słoneczny, a więc i Ziemię – planetę, na której żyjemy, powietrze, którym oddychamy, wodę, która stanowi podstawę naszej egzystencji, i białka, dzięki którym powstało życie.
Ta książka dostarcza niezbędnych informacji na temat każdego ze 118 znanych obecnie pierwiastków. Niektóre z nich, jak węgiel, tlen czy glin (w technice nazywany aluminium), są powszechnie znane; inne, jak gadolin czy tellur – znacznie mniej. Oprócz podstawowych wiadomości na temat poszczególnych pierwiastków, ich wykorzystania i tworzonych przez nie związków chemicznych, znajdziemy tu także fascynujące historie dotyczące ich odkrycia. Poznamy genezę układu okresowego zwanego tablicą Mendelejewa oraz wyjaśnienie struktury atomów – cegiełek tworzących wszystko, co nas otacza.
PIERWIASTKI CHEMICZNE to niezrównany przewodnik po świecie nauki. Rzetelne źródło wiedzy, łatwej do przyswojenia i ubarwionej ciekawostkami.
***

Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią
Zdecydowanie wyjątkowa książka dla młodzieży (od 10 do 113 lat).
Skąd się biorą pieniądze, jak zarobić, ale się za bardzo nie narobić, co się opłaca, a co nie, gdzie kupić taniej, jak ratować sytuację, kiedy w skarbonce albo w portfelu widać dno. Po co Ci ekonomia?! Przekonaj się.
***

Piastowskie orły – 10 opowiadań z czasów Piastów 
To pierwsza pozycja z serii „Zdarzyło się w Polsce”. W pięciu tomach współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, ukazali węzłowe punkty polskich dziejów, widziane oczami zwyczajnych ludzi: wojów, kupców i kmieci – naszych przodków. Za ich sprawą czytelnik Piastowskich orłów stanie się świadkiem chrztu Polski i zjazdu gnieźnieńskiego, ujrzy bohaterów bitwy pod Legnicą i krwawej łaźni gąsawskiej, będzie towarzyszył Bolesławowi Chrobremu, Władysławowi Łokietkowi i Kazimierzowi Wielkiemu w najważniejszych chwilach ich życia… i śmierci.
Książki z tej serii dedykujemy tym, którzy cenią i lubią historię oraz tym, którzy… za nią nie przepadają! Dzięki nim przekonają się, że historia Polski jest barwna i ciekawa, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i trzymających w napięciu, dramatycznych wydarzeń.



***
Czasodzieje. Klucz czasu
Wasylisa to zwyczajna trzynastoletnia dziewczynka. Na co dzień uczy się w szkole i mieszka z babcią, która wychowuje ją od urodzenia. Niespodziewanie jej życie wywraca się do góry nogami: pojawia się bogaty ojciec, którego nigdy wcześniej nie widziała i zabiera córkę do domu, w którym wszyscy – bracia, siostra i niania – otwarcie jej nienawidzą. A i sam rodzic traktuje ją chłodno, a nawet okrutnie. Zrządzenie losu sprawia, że Wasylisa trafia na Eflarę – bliźniaczą planetę, na której poznaje prawdziwych przyjaciół – czasodzieja Fesza Dragockiego, adepta fachu zegarowego Nicka Łazariewa i wróżkę Dianę. Dziewczynka próbuje zrozumieć, kim jest naprawdę i dlaczego znalazła się w tym niebezpiecznym świecie, a tymczasem dookoła dzieją się jeszcze bardziej tajemnicze, dziwne wydarzenia...
Pierwszy tom fantastycznej sagi Natalii Sherby „Czasodzieje. Klucz czasu” to powieść przygodowa dla dzieci, w której odnajdziemy podróże w czasie, magię, tajemnice, niebezpieczne intrygi i pierwsze, nieśmiałe przejawy uczuć. Autorka po mistrzowsku kreuje intrygę. Realność i fantastyka przeplatają się do tego stopnia, że czytelnik zagłębia się w feeryczny, magiczny świat czasodziejów i wróżek, zapominając, że ma do czynienia z bajką.

Co dołożylibyście do tego zestawienia? :)

11 komentarzy:

  1. Mnie już wpadła w oko książka Zaśnij ze mną i na pewno się w nią zaopatrzę. Może ułatwi nam usypianie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne zestawienie :) w opis Ekonomii wkradł się opis z hiena. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki! Poprawione, to fragm. opisu książki "Co boli najbardziej na świecie" :)

      Usuń
  3. Łał, świetne zestawienie a pozycje takie kuszące ;) będzie co czytać!

    OdpowiedzUsuń
  4. Rzeczywiście te książki zapowiadają się naprawdę świetnie. Mam już oko na kilka :) Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  5. Przepraszam czy będzie dodruk Atlasu Obrazkowego? To ksiązka z 2013, niestety nie udało mi się jej kupić zanim nakład się wyczerpał :(

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny zestaw dla dzieci! Widzę, że podobnie dobieramy ksiązki dla maluchów i większych dzieciaczków :)

    OdpowiedzUsuń
  7. A ja zapoowałam na Pampiego. Każda ksiażka o jedzeniu u nas w cenie. Niejadek w domu, same rozumiecie :P Takiej książki mi brakowało. Strasznie fajny sposób zeby przekonać dzieciaki do jedzenia. DO jedzenia nie wolno ani namawiać, ani zmuszać, tylko się nim troche z dzieckiem pobawić. I właśnie to robi Pampi. Zdecydowanie bardzo bardzo dobra książka. Brawo! Bardzo smaczna jest pietruszka, zaproś ją do swego brzuszka :) Tym tekstem z książki, który Zosia wyśpiewuje od rana, przekonałam ją dzisiaj do posypania pietruchą zupki :) Może zwariowałam ale uwielbiam Pampiego :)

    OdpowiedzUsuń
  8. O! Jest Pampi na talerzu! Mamy od wczoraj :D Super książka, bo temat jedzenia bardzo fajnie przedstawiony: mleczne jezioro, rosołowi piraci i chlebowe miasta! Nawet wyskubaliśmy z dzieciakami jedno chlebowe miasto a potem zatopiła je pomidorowa powódź. Bardzo ładnie wydana.

    OdpowiedzUsuń
  9. Fajne zestawienie. Kilka pozycji już zdążyłam zamówić :) Mam nadzieję, że paczka dziś dotrze:).
    Niektóre jednak nie są nowościami, jak np Gruffalo, którego mamy już chyba 2 lata (gorąco polecamy)
    Renata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gruffalo to wznowienie. Od dawna obu książek nie było w sprzedaży - jeśli macie swój egzemplarz, jesteście szczęściarzami ☺.

      Usuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger