4/25/2017

Mądry Zamek - Smart Games - gra logiczna, której trudno się oprzeć (wiek 3+)

Gry serii Smart Games od Granny, to jedne z najciekawszysch gier logicznych w naszej kolekcji. Mamy wszystkie i są u nas w ciągłym użytku, w zależności od tego, na którą moim dziewczynom przyjdzie ochota. Co więcej, gry są tak znakomicie wykonane (w tych dedykowanych najmłodszym są wyłącznie drewniane elementy), że zainteresują też zupełne maluszki - dla nich są to po prostu kolorowe klocki, którymi mogą się świetnie bawić. Dziś u nas gra "Mądry Zamek", która jest na rynku już od pewnego czasu, niedawno jednak powróciła w nowej odsłonie.Wydawnictwo wydało nowe wersje gier w zupełnie nowych pudełkach. Moim zdaniem znacznie bardziej funkcjonalnych i łatwych do przechowywania niż poprzednie z plastikowym okienkiem.
Pudła są twarde i łatwo umieścić w nich elementy gry - co oznacza, że po skończonej zabawie dziecko może zrobić to samodzielnie. 


Gra przypomina mi nieco "Dzień i Noc" bo podobnie jak tam, zadaniem dziecka jest odwzorować kształt z obrazka za pomocą klocków. Zadanie tutaj jest jednak nieco utrudnione ze względu na rodzaj elementów. Wieże są na kijkach różnej wielkości i należy tak je umieścić, aby powstała konstrukcja odpowiadałą tej na obrazku.
Dla najmłodszych dzieci (3+) zadania są najłatwiejsze, poziom trudności wzrasta więc możemy dopasowywać zadania w zaleźności od umiejętności i zainteresowania dziecka. 
Dołączona książeczka z zadaniami (i rozwiązaniami) ma kilka poziomów trudności.


Drewniane elementy są doskonałej jakości. Idealnie gładkie, pięknie pomalowane, mogą służyć również do zabaw tematycznych, zupełnie nie związanych z grą. Dziecko może budować z nich zamek zgodnie z tym, co podpowiada mu wyobraźnia i w ten sposób badając możliwości poszczególnych elementów. Po takiej "rozgrzewce" na pewno łatwiej będzie odwzorować budowle z poszczególnych zadań.Gra fantastycznie rozwija logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną, koncentrację, a prawidłowe ułożenie budowli daje ogromną satysfakcję i zachęca do dalszych prób. Starsze dziecko może bawić się samodzielnie, bo przy każdym zadaniu jest rozwiązanie i widać, jak mają być rozmieszczone wieże.


Bardzo polecam!


Jeśli jeszcze nie znacie, to zerknijcie również na inne gry z tej serii, bo są naprawdę godne polecenia:

7 komentarzy:

 1. Czy warto kupować Dzień i noc (już mamy) i Mądry Zamek? Czy jednak są w Pani ocenie zbyt podobne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różnią się, ale są dośćpodobne. A macie Trzy świnki z tej serii? Jest inna i również 3+.

   Usuń
 2. Trzy świnki pojawią się na Dzień dziecka :-) Dziękuję za potwierdzenie, że to dobry wybór :-) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy dla pięciolatka nie będzie za prosta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zależy od tego pięciolatka :) Myślę, że lepsza może być Camelot :)

   Usuń
 4. Proszę o radę, chcę kupić którąś z gier Smart Games dla 3 i 5 latka. Zastanawiam się czy Króliczek czy Mądry Zamek.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger