6/24/2017

"Pajączek Kędziorek. Jak pokochać osiem nóżek" - patronat Maluszkowych Inspiracji

Mam ogromną słabość do książek, które rozwijają u dziecka empatię. Głęboko wierzę, że czytanie historii, w których bohaterowie opowiadają o swoich uczuciach, rozmawiają o nich i uświadamiają dzieciom, jaki wpływ na nich ma zachowanie innych są niezwykle ważne dla ich rozwoju.
Jednak odnaleźć takie perełki w gąszczu książek dla dzieci, których jest obecnie tak wiele, wcale nie jest tak prosto. 
Książkę, którą dziś chcę wam pokazać objęliśmy medialnym patronatem, z czego jestem bardzo dumna. Ta niedługa opowieść (w sam raz dla przedszkolaków) z jednej strony oswaja dzieci z pająkami, zmniejszając tym samym lęk przed nimi, a z drugiej strony porusza ważną kwestię akceptacji inności i szacunku dla przyrody w każdej jej formie.A jeśli do tego mądrego przesłania w niezwykle przyjaznej dla dziecka formie dodamy jeszcze urocze ilustracje, ładne wydanie w twardej oprawie i atrakcyjną cenę, to mamy już właściwie wszystko :)


Bohaterem książeczki jest tytułowy Kędziorek i jego rodzina. Pajączek za nic nie może zrozumieć, czemu ludzie nie lubią pająków i się ich boją, dlatego postanawia wypytać bliskich, co o tym myślą.
Udaje się więc kolejno do członków swojej rodziny, a każdy z nich dzieli się z nim swoją opinią na temat przyczyny niechęci ludzi do pająków. 
Przyznam wam, że odpowiedzi bywają naprawdę zaskakujące i niekiedy całkiem zabawne, jednak żadna z nich nie przekonuje Kędziorka. Mały pajączek musi więc dojść do prawdy sam i ostatecznie mu się to udaje Piękna i wzruszająca opowieść, która może zupełnie zmienić nastawienie naszych pociech do pająków i innych stworzeń, które do tej pory je przerażały. Sympatyczny Kędziorek potrafi przekonać, że pajączki w gruncie rzeczy to miłe stworzenia, które nikomu nie wadzą i po prostu wiodą sobie swój spokojny żywot gdzieś niedaleko nas. Dzięki takim książkom i rozmowom na temat szacunku dla zwierząt, nasze dzieci nigdy nie będą zagrażać zwierzętom, lecz traktować je z godnością - będą przyglądać się pracowitym mrówkom, a nie burzyć ich kopce, a w lesie zamiast biegać i krzyczeć, będą cieszyć się jego atmosferą i obserwować życie leśnych stworzeń.
To w dużej mierze od nas zależy jaki stosunek do zwierząt będą miały nasze pociechy - zróbmy więc wszystko, żeby rozwinąć w nich empatię i wrażliwość.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger