10/26/2017

Kłamczusiaki i Bałaganiaki, czyli co nieco o słabościach - seria "Humorki"

Jednym ze skutecznych sposobów na wyjaśnienie dziecku skutków nieodpowiedniego zachowania jest ukazanie go w żartobliwej formie. W końcu bałagan czy niewinne kłamstwo może zdarzyć się każdemu, ale gdy poznacie rodziny Kłamczusiaków i Bałaganiaków, na pewno będziecie chcieli to ograniczyć - podobnie jak i wasze pociechy :)

seria Humorki, książki dla przedszkolaków, trudne tematy z przedszkolakiem, kłamstwo, bałagan


Obie książki należą do serii "Humorki" i są uroczo zilustrowane przez Małgosię Kwapińską. Pomysł bardzo mi się podoba - mamy tu miasto, w którym mieszkają różne rodziny, każda książka to jedna z nich, a wraz z nią przyglądamy się bliżej jednej ludzkiej słabości. Poznamy tu więc Dąsaczy, Wścibionków, Przechwalaków, ale też Śmiechołków, Wstydziołków i Zdziwionków.
Bardzo podoba mi się żartobliwe przedstawienie tych cech przez autorkę (choć nie znam całej serii i piszę na podstawie dwóch prezentowanych pozycji). Dzięki temu czytelnik czuje sympatię do poznawanej rodziny, mimo jej wad czy problemów. Książki sprawdzą się szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym, w tym też okresie taka tematyka jest również dla dziecka szczególnie interesująca.

Książki z serii Humorki mogą być znakomitym materiałem do zainicjowania rozmowy z dzieckiem na poruszony w niej temat. U nas historia "Kłamczusiaków" trwała o wiele dłużej w naszych osobistych doświadczeniach z kłamstwem, opowiadaniach o jego konsekwencjach czy o tym, czemu ludzie kłamią. 

"Bałaganiaki" z kolei pokazują do czego prowadzą zaniedbania w porządkowaniu swojej przestrzeni i kolejne stadia do bałaganu absolutnego, którego z pewnością nikt nie chciałby mieć w domu. 

Ciekawe, zabawne i pouczające historie, które pomagają wyjaśnić dzieciom, że nawet najgorsze wady możemy wyeliminować, jeśli bardzo tego chcemy.Wydawnictwo Kocur Bury

Polecam też inny wpis o książce tego wydawnictwa - O POTRZEBIE WOLNOŚCI - BALTAZAR WIELKI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger