10/04/2017

Kartonowe czary-mary dla dużych i małych

Niedawno pod skrzydłami Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazały się trzy niezwykłe, czarujące kartonówki. Zachwyciły nas zarówno pod względem wydania, jak i tematyki. To książki, które bawią, uczą i od najmłodszych lat zachęcają dzieci do czytania i innych literackich aktywności. Dziś właśnie je pokażę wam na blogu. Zapraszam.

książki dla dzieci, książki kartonowe, jakie książki czytać dzieciom, książeczki dla malucha


"ROK W KRAINIE CZARÓW" - Maciej Szymanowicz

Wielokrotnie pisałam na blogu, że Maciej Szymanowicz jest w czołówce naszych ulubionych ilustratorów. Jego kreskę poznamy wszędzie, jest przepiękna, malownicza i jedyna w swoim rodzaju. Książka "Rok w Krainie Czarów" to już piąta część znakomitej serii "Rok w ... ", gdzie dzieci mają możliwość przeniesienia się w różne miejsca na całe 12 miesięcy. Było miasto, wieś, las, przedszkole - teraz pora na Krainę Czarów. Klimat tej książki sprawia, że natychmiast możemy się rozmarzyć i przenieść w zupełnie inną, magiczną czasoprzestrzeń. Dzieci stają się tu narratorami, wyszukują, opowiadają, przekrzykują się wręcz chcąc podzielić się swoimi odkryciami. Coś niesamowitego! I pomyśleć, że tak malowniczy, barwny tytuł ukazuje się właśnie jesienią, kiedy często jest szaro i ponuro. Po tej lekturze spojrzymy na jesień zupełnie inaczej - będziemy widzieć szeleszczące w słońcu różnobarwne liście i zbierać lśniące kasztany i intensywnie czerwoną jarzębinę. Jabłka nie będą zwykłymi jabłkami, ale owocami czarodziejskiej jabłoni mającymi niezwykłą moc przemienienia nas w ... (tego wam nie zdradzę :)). A może pod jakimś liściem zobaczymy krasnoludka? 
Podobnie, jak w poprzednich częściach na pierwszych dwóch stronach przedstawiono szczegółowo wszystkie postacie - każda z nich ma swoje imię, historię i charakterystyczne cechy i każdą z nich możemy śledzić na kolejnych stronach, podczas 12 miesięcy. A ponieważ jest ich ponad 20, na tyle sposobów możemy czytać tę książkę (a nawet więcej!). "MAŁY ATLAS PTAKÓW" - Ewa i Paweł Pawlak

Kolejna wyjątkowa kartonówka. Uwierzycie, że dziecko w wieku przedszkolnym jest w stanie zapamiętać 20 gatunków ptaków? I to nie takich oczywistych jak wróbel czy gołąb. Uwierzcie mi, że tak. Są one tu przedstawione tak, jakby były dobrymi znajomymi z sąsiedztwa, a nie zwykłymi ptakami. Mają swoje zwyczaje, charakterystyczne cechy i wygląd pokazany na różne sposoby - namalowany, wyklejony z kawałków różnych materiałów, narysowany przez dziecko czy sfotografowany w naturalnym środowisku. Książka jest absolutnie wyjątkowa, pełna poezji i humoru.  Uwrażliwia dzieci na potrzeby zwierząt, jakie spotykamy na co dzień. Zachęca dzieci do obserwacji przyrody i być może do samodzielnego stworzenia podobnego atlasu z innymi zwierzętami czy roślinami w roli głównej. Owoce takiej trudnej pracy na pewno na długo zapadną w pamięć, a wspólnie spędzony czas będzie jednym z najpiękniejszych wspomnień.


"LICZBY I KOLORY" - Aleksandra Artymowska

I na koniec coś dla najmłodszych, książka wprowadzająca dzieci w świat liczb i kolorów. Bardzo ciekawie zilustrowana i pomysłowa. Wraz z królikiem Gustawem dzieci odnajdują w trawie różne elementy i próbują je policzyć. Gdy już doliczą do 10, robimy czary-mary i odwracamy książeczkę i tym razem udajemy się na wyprawę z owieczką Leonorą poznając kolory. Treść jest rymowana i szybko zapada w pamięć, co również ułatwia dzieciom opanowanie liczb i kolorów. 


Ciekawe, która z tych pozycji najbardziej przypadła wam do gustu :) Dajcie znać w komentarzach :)

Nasza Księgarnia

11 komentarzy:

 1. Uwielbiam książki z serii "Rok...". Mają takie cudne ilustracje :)
  Ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie urzeka "Mały atlas ptaków", ale i "Rok w krainie czarów" musi się koniecznie znaleźć w naszej kolekcji książek z serii "Rok w..."

  OdpowiedzUsuń
 3. Chcę wszystkie. Na Rok w krainie czarów już czekamy, ale atlas też cudowny <3

  OdpowiedzUsuń
 4. "Rok w Krainie czarów" to istne cudo! Również uwielbiamy tego ilustratora :D
  Nie mniej kochamy też Ewę Pawlak :) Jej Liczypieski i Szopięta są świetne, a więc czas uzupełnić biblioteczkę w najnowszą pozycję :D

  OdpowiedzUsuń
 5. U nas Rok w lesie robi furorę - rok w krainie czarów kupię córce na święta :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne propozycje, muszę sprawić córce :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Atlas ptaków zapiera dech musimy kupić

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger