11/12/2017

W co się bawić? Zabawy badawcze i ich wpływ na rozwój dziecka

Aktywność poznawcza jest dla dzieci rzeczą naturalną i wynika z wrodzonej potrzeby wysiłku umysłowego. Nasz umysł od najmłodszych lat domaga się wyzwań i odkrywania nowych rzeczy, od urodzenia jesteśmy więc małymi badaczami i odkrywcami i stopniowo zdobywamy coraz nowsze doświadczenia. Kilka tygodni temu pisałam o zabawach konstrukcyjnych, dziś pora na zabawy badawcze i to, dlaczego tak ważne jest, aby pielęgnować dziecięcą chęć poznawania i odkrywania świata.

zabawy badawcze, rodzaje zabaw, zabawki dla uczniaka, clementoni, mikroskop, doświadczenia,


Tak, jak wspomniałam we wstępie do dzisiejszego artykułu, ta dziecięca ciekawość poznawcza jest czymś naturalnym - jednak aby korzystnie wpływała ona na rozwój naszych pociech, należy ją odpowiednio stymulować i kierunkować. Najlepiej właśnie w postaci zabawy - w jej trakcie dziecko może samodzielnie poszukiwać rozwiązań i odpowiedzi, może samo prowadzić badania, doświadczać nowych sytuacji i bodźców. Zabawa jest przecież nieodłącznie związana z pozytywnymi emocjami, co bardzo wspiera proces uczenia się. Czyż nie zapamiętujemy najlepiej tego, co dobrze się nam kojarzy? 

Zabawy badawcze mogą mieć bardzo różny charakter - doskonale sprawdzają się tu doświadczenia i domowe eksperymenty z użyciem prostych, ogólnodostępnych rekwizytów. Często wszystkie potrzebne rzeczy mamy pod ręką i nie musimy dokupować nic więcej. Taka zabawa uczy dziecko obserwacji, wyciągania wniosków, szukania rozwiązań, określania związków przyczynowo - skutkowych, sprzyja rodzeniu się nowych pomysłów, uczy planowania i wreszcie rozwija logiczne myślenie. Takie eksperymentowanie ćwiczy też cierpliwość, koncentrację i wytrwałość, bo na efekty naszych działań czasami trzeba trochę poczekać.

Jakie eksperymenty można wykonać z dzieckiem w domu? Możliwości są nieograniczone. Podpowiedzią będą na pewno książki z propozycjami tego typu zabaw czy gotowe pomysły z sieci. Jeśli jednak poszukujecie gotowych zestawów z rekwizytami oraz wyczerpującym opisem, a także gadżetów do domowych zabaw badawczych, to kilka mogę serdecznie wam polecić. Moim zdaniem mogą być świetnym pomysłem na prezent - dzieci je uwielbiają, uczą się nowych rzeczy, a co więcej, takie "zabawki" są w bardzo rozsądnych cenach - same zalety :)

Na początek podstawowy gadżet do zabaw obserwacyjnych czyli mikroskop. Moje córki są jeszcze w wieku przedszkolnym, więc nie chciałam wydawać majątku na profesjonalny sprzęt. Potrzebowałam zabawki, która pozwoli im zrozumieć, czym jest obserwacja materiału pod mikroskopem i umożliwi nam fajną zabawę, a jednocześnie nie kosztuje milionów złotych monet :) Znalazłam zestaw za ok. 60 zł (mikroskop Clementoni) i muszę przyznać, że jak na zabawkę, to jest to naprawdę fajny sprzęt. Mamy tu 3 rodzaje powiększenia - x100, x300 i x600, w zestawie znajdują się plastikowe slajdy (trochę ubolewam nad tym, że są lekko porysowane, co nieco zakłóca widoczność), folię do dowolnego docinania (służącą do unieruchomienia materiału pod obiektywem), pipety, zlewki, probówki i szkła powiększające, a także instrukcja z ćwiczeniami.


Za ok. 60 zł mamy zabawkę, którą można wykorzystać niezliczoną ilość razy. Możemy obserwować wszystko, co chcemy, a po skończonej zabawie - wyczyścić i odłożyć na miejsce, żeby za kilka dni znowu móc bawić się w małego badacza przyrody.
Przyznam się wam, że własny mikroskop był moim niespełnionym marzeniem z dzieciństwa - choć wcale nie chciałam być wybitnym chemikiem czy fizykiem :) Po prostu bardzo lubiłam obserwować różne materiały pod mikroskopem i nadal sprawia mi to wielką przyjemność :)Zabawy badawcze kształtują w dziecięcym umyśle nowe operacje, takie jak synteza i analiza oraz porównywanie. Dzieci same mogą odkrywać niekiedy zdumiewające efekty, co o wiele bardziej zapadnie im w pamięć niż nudna teoria. Podczas domowych eksperymentów dziecko myśli, analizuje cechy i właściwości różnych przedmiotów, poznaje ich funkcje, doświadcza różnych zjawisk oraz zależności przyczynowo - skutkowych.  Pielęgnowanie i stymulowanie tej dziecięcej chęci odkrywania jest niezwykle ważne, bo to właśnie z niej rozwinie się późniejsza ciekawość intelektualna.

Dzisiejsze pokolenie, dzięki dostępowi do internetu, telewizji satelitarnej i świetnych publikacji książkowych i nie tylko, ma o wiele więcej możliwości rozwijania swoich zdolności poznawczych. Dlatego dzieci mają znacznie większy zakres wiedzy niż my w ich wieku. To, jak duże jest  zainteresowanie zabawami badawczymi widać też po szerokiej ofercie gotowych zestawów do domowych eksperymentów. Od kilku lat kibicujemy bardzo prężnie rozwijającej się marce Funiversity, produkującej mini-eksperymenty dla dzieci. Uwielbiam ich hasło przewodnie - "Traktujemy dzieci poważnie". Pokazywałam wam już na blogu kilka ich zestawów (Zimowe eksperymenty dla całej rodziny, Domowe eksperymenty dla każdego). 
Co pewien czas do ich oferty dołącza coś nowego - latem na przykład sięgnęłam po znakomite zestawy Fun-beads dla moich dziewczynek, wyjaśniające dzieciom na czym polega promieniowanie ultrafioletowe, a dodatkowym bonusem jest samodzielne stworzenie bransoletek, które zmieniają kolor, gdy promieniowanie jest mocne. Zestawy są fenomenalne, poza rekwizytami i szczegółową instrukcją zawierają dokładne informacje na temat przeprowadzanego eksperymentu - naprawdę na wysokim poziomie. A kosztują kilkanaście złotych - ja znalazłam je za ok. 11 zł -> Fun Beads.Kolejne zestawy, których jestem fanką są eksperymenty marki Trefl. Początkowo obawiałam się ich trochę, bo sugerowany wiek zawsze jest ok. 8 lat, więc zabawa z 5-latką trochę stała pod znakiem zapytania, ale jak się okazało - zupełnie niepotrzebnie. Helena bardzo chętnie bawi się w ten sposób, zresztą jakie dzieci nie lubią eksperymentować? Robiłyśmy już świece, kryształy, żeloglutki, a niedawno zorganizowałyśmy sobie studio SPA w domowym zaciszu :)


W pudełku znajduje się sporo rekwizytów i materiałów do eksperymentowania, a także książeczka z propozycjami ich wykorzystania.

Tak oto powstała sól kąpielowa dla babci :)


Czy mydło ziołowe :)
Eksperymenty tego typu można znaleźć za ok. 11- 30 zł -> Science4you


Taka nauka przez zabawę pozwala rozwinąć u naszych pociech ich naturalną pasję odkrywania, a także miło spędzić czas. Wspólne eksperymentowanie i obserwacja rezultatów badań dodatkowo zwiększa poczucie własnej wartości i daje ogromną satysfakcję.


Koniecznie dajcie znać, czy lubicie takie zabawy z waszymi pociechami. Jakie zabawy badawcze najlepiej się u was sprawdzają?


Koniecznie poznajcie też inne wpisy z cyklu "W CO SIĘ BAWIĆ?"


3 komentarze:

  1. Kochamy eksperymenty mikroskop jest bardzo pomocny jak ma się w domu małego przyrodnika.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamy mikroskop clementoni z limitowanej serii galileo...uwielbiamy!!! Zestawy Fun cenimu i czesto robimy A na piątki z eksperentami zapraszamy❤

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger