2/15/2018

Najpiękniejsze wydanie serii książek o Harry'm Potterze

Wydawnictwo Media Rodzina co roku serwuje prawdziwą ucztę dla bibliofili - przepięknie ilustrowane wydanie przygód nastoletniego czarodzieja - Harry'ego Pottera. Trzecia część właśnie trafiła do naszej biblioteczki i wraz z poprzednimi tytułami sprawia, że trudno oderwać od niej wzrok.Przyznam się wam, że moją znajomość z Harry'm Potterem rozpoczęłam od filmu - na książkę stale brakowało mi czasu, a ponieważ nie jestem fanką fantastyki, obawiałam się, że nie przypadnie mi do gustu. Jak się później okazało, moje wątpliwości były zupełnie niepotrzebne. Film bardzo mi się spodobał, ale dopiero po przeczytaniu książki naprawdę poczułam magię tej serii.
Nie chcę tu pisać o fabule książek, bo pewnie wszyscy z was doskonale je znają i oglądali lub czytali choć jedną część, chciałabym natomiast odnieść się do wyjątkowości tego wydania. 


Zilustrowanie tak znanej i lubianej książki to spore ryzyko - każdy ma przecież przed oczami ekranizację i własne wyobrażenia o bohaterach. Mimo to Jim Kay zrobił to naprawdę fantastycznie, bo jego ilustracje doskonale oddają magiczny klimat książki. A jest na co popatrzeć, bo słynny Brytyjczyk zilustrował tu każdą stronę. Czytanie takiej książki to prawdziwa uczta dla oka, co więcej, na szczególną uwagę zasługuje całe wydanie - duży format, twarda oprawa z obwolutą, zakładka - wstążeczka i kapitałka. 

Ilustracje, jakie tu znajdziemy, pogłębiają klimat magii i tajemnicy, doskonale dopełniają całości i bardzo dobrze współgrają z wizją J.K. Rowling. To nie zwyczajne obrazki, jakie można spotkać w książkach dla dzieci, to owoc niezwykłego talentu ilustratorskiego i zamiłowania do tej niezwykłej serii. 


Co do treści, "Więzień Azkabanu" to dla mnie najciekawszy tom całej serii. Niesamowicie wciąga i dostarcza nieprawdopodobnych emocji. Ta część jest dla mnie jakby dojrzalsza i bardziej mroczna od reszty. Coraz więcej faktów zabójstwa rodziców Harry'ego, wizja śmierci, z którą chłopiec musi się zmierzyć, ciekawa i intrygująca zagadka oraz szereg postaci "mrożących krew w żyłach", a z drugiej strony - przyjaźń, dobro, tajemnica i zachwycająca przyroda.
Tę "dojrzałość" widać też w ilustracjach Jima Kaya (od okładki począwszy), od których wprost trudno oderwać wzrok. Z jednej strony baśniowe, a z drugiej niezwykle realistyczne. Całość prezentuje się naprawdę genialnie. 
Jeśli chcecie kompletować przygody Harry'ego, to zdecydowanie polecam tę ilustrowaną wersję - inne można przecież wypożyczyć z biblioteki :)
A przede wszystkim największą zasługą tej serii jest to, że dzięki niej rzesze dzieciaków, do tej pory stroniących od książek, polubiło ich czytanie.

Harry Potter i Więzień Azkabanu
autor: Joanne K. Rowling
ilustracje: Jim Kay
przekład: Andrzej Polkowski
wydawca: Media Rodzina

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger