5/13/2018

"Jesteś moim przyjacielem" - przepiękna książka o przyjaźni

W książce, którą dziś chcę wam pokazać bliżej urzekły mnie ilustracje. Są tak urocze, że zdecydowałabym się na tę pozycję tylko ze względu na nie, a tu mamy jeszcze mądrą i ciepłą treść, idealną dla dwu- i trzylatków. Książka o przyjaźni dwóch sympatycznych leśnych zwierzątek na pewno umili zasypianie maluszkom.Dwu- i trzyletnie maluszki dopiero zaczynają odkrywać świat uczuć i nazywać swoje emocje. Do tej pory bawiły się głównie same, ale stopniowo zawierają znajomości i pierwsze przyjaźnie. Dlatego to takie ważne, żeby krok po kroku objaśniać im świat uczuć i nauczyć je poprawnie interpretować różne emocje. 
W tej książce na pierwszy plan wysuwa się przyjaźń, ale jest tu też radość, szczęście, poczucie bezpieczeństwa, samotność, strach o bliskich, lęk przed nieznanym, wzajemny szacunek i wdzięczność. Wszystkie te emocje są tu umiejętnie w plecione w tekst opowieści o sympatycznych, leśnych zwierzątkach. 


Historia jest bardzo prosta - zajączek i jeżyk spotykają się przypadkiem i zaprzyjaźniają ze sobą. Tak bardzo się od siebie różnią, ale wcale nie przeszkadza im to nawiązać ze sobą niezwykle silnej więzi. Od tej pory wszystko jest łatwiejsze. Codziennie się spotykają i oddają beztroskiej zabawie. Wiele się wzajemnie od siebie uczą. 
W książce pięknie przedstawiono następowanie po sobie kolejnych pór roku i zmienność przyrody. Sielankę dwójki przyjaciół przerywa naturalna potrzeba jeżyka udania się w zimowy sen. Niezrozumiałe zmęczenie jeżyka zaskakuje obu przyjaciół. Gdy mały, kolczasty zwierzak udaje się w odosobnienie na spokojny sen, zajączek jest przerażony. Tęsknota z czasem zamienia się w złość i zniecierpliwienie, ale nic nie jest w stanie odebrać zajączkowi nadziei. Dopiero wrona wyjaśnia mu naturalny proces, jaki miał miejsce w przypadku jeżyka, czyli zapadanie w zimowy sen. 
Oczekiwanie na powrót jeżyka ułatwiła ciężka praca - zajączek postanowił wykopać największą jamę, jaką można sobie wyobrazić. Nie zdradzę wam, jaki plan obmyślił i czy udało mu się go urzeczywistnić, ale zapewniam, że historia ma piękne i pełne ciepła zakończenie. 
Maluszkowe Inspiracje objęły książkę "Jesteś moim przyjacielem" patronatem medialnym.
Już niebawem premierę będzie miała kolejna część - "Przyjaciele na zawsze".

Wydawnictwo Debit
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger