5/12/2018

Zabawa w gotowanie - wybieramy kuchnię dla dziecka

Około drugiego roku życia, dziecko zaczyna naśladować zachowania dorosłych - czego następstwem są zabawy w odgrywanie ról. Dzięki tym zabawom dzieci uczą się prawidłowych zachowań społecznych, usamodzielniają się i rozwijają swoją wyobraźnię. Tendencja do naśladowania jest jedną z naszych potrzeb rozwojowych. Pewnie każdy z nas pamięta, jak w dzieciństwie bawił się np. w dom. To zabawa, która najczęściej i najdłużej pojawiała się w naszym zabawowym repertuarze.Dzieci nie tylko odtwarzają to, co zaobserwowały, ale dzięki swojej wyobraźni dodatkowo to urozmaicają. Dzięki temu, że dodają do zabawy różne nowe elementy, jest ona jeszcze ciekawsza. Taka aktywność to nie tylko fantastyczna rozrywka, która potrafi zająć je na wiele godzin. To również nauka odpowiednich zachowań społecznych - dzieci bawiąc się w grupie naśladują zachowania dorosłych, podczas zabawy w dom odpowiednio się do siebie zwracają, nakrywają do stołu, podają posiłki, sprzątają - to dla nich niesamowity rozwój. Najlepiej gdy w zabawie biorą udział dzieci w różnym wieku, wówczas młodsze jeszcze więcej się uczą, naśladując zachowania starszych. 

Wybieramy kuchnię dla dziecka


Mamy trójkę dzieci, z których najstarsze ma 6 lat, a najmłodsze niespełna rok. Ponieważ nasza pierwsza zabawkowa kuchnia jest już mocno wysłużona, a dodatkowo, jak z czasem się okazało, nie spełniała należycie swojej funkcji, postanowiliśmy podarować dzieciom nową. Był to prezent  na 3. urodziny Elizy, więc jest już u nas ok. pół roku. Pora na podsumowanie, czym się kierowałam przy wyborze i czy wybrana kuchnia się sprawdziła. 

Na co zwrócić uwagę wybierając kuchnię dla dziecka?


1. Wielkość kuchni 

Nie bez powodu jest to u mnie punkt pierwszy. Pierwsza kuchnia, którą kupiłam trochę przypadkiem, była bardzo mała. Początkowo myślałam, że to jej atut, ale szybko zauważyłam, że Helenka niechętnie się nią bawi - po prostu jest dla niej a mała i podczas zabawy musi siedzieć. Nie lubiła tego, bo nie jest to przecież naturalna pozycja podczas gotowania. Poza tym, kuchnia była tak mała, że zabawa w grupie zupełnie nie wchodziła w grę. 
Zdecydowanie lepiej wybrać kuchnię, która będzie dopasowana do wzrostu dziecka, tak, żeby mogło się nią bawić na stojąco - gotując, zmywając itd. Najlepiej, żeby była taką miniaturką prawdziwej kuchni, która umożliwia naśladowanie czynności, które dziecko widzi na co dzień.

2. Kolorystyka

To bardzo ważny aspekt, szczególnie wtedy, gdy zależy wam na zachowaniu odpowiednich proporcji w pokoju dziecięcym. Ja nie lubię, gdy jest byt pstrokato, ale nie lubię też mdłych i zbyt pastelowych wnętrz. Ma być radośnie, ale nie kiczowato. Bardzo ostrożnie podchodzę też do tematu różu (choć mam 2 córki). Niestety zdecydowana większość kuchni jest różowa, więc u nas odpadła na starcie (pierwsza kuchenka Helenki była oczywiście różowa...). Nie zapominajmy też, że chłopcy równie chętnie bawią się kuchnią, więc lepiej, żeby kolor był neutralny. W przypadku kuchni Janod to właśnie kolor urzekł mnie od pierwszego wejrzenia :)

3. Jakość wykonania, materiały

Kuchnia może być albo drewniana albo plastikowa (są też opcje kartonowe). Ponieważ taka kuchnia zajmuje tyle miejsca, co mebel, więc zawsze jest na widoku, warto zastanowić się, czy chcemy, żeby był to kolorowy plastik czy raczej atrakcyjna, zgrabna drewniana kuchenka (czy też wykonana z płyt meblowych), która dodatkowo będzie ozdobą pokoju. Bardzo starannie wybieram zabawki dla moich dzieci i wolę, żeby dostały jeden dobry, składkowy prezent, niż stos bezwartościowego badziewia. Tak też podeszłam do tematu kuchni. Miała być ładna, funkcjonalna i wytrzymała (w końcu ma służyć trójce dzieci :)).

4. Możliwości

Kuchnia powinna być wykonana na wór prawdziwej, dobrze więc, gdy ma szafki, płytę grzewczą, piekarnik, mikrofalówkę, zlewozmywak z kranem - tak, aby dziecko mogło się bawić "na serio" :)
Taka realistycznie wykonana zabawka jest dla dziecka dużo bardziej atrakcyjna, niż bajkowy twór.

5. Dodatkowe elementy, funkcje

Warto też zwrócić uwagę na dodatki, które mamy w zestawie - np. naczynia, pudełka, ściereczki. W przypadku tej kuchni Janod bardzo fajnym bajerem jest podświetlana płyta, pokrętła wydające dźwięki i sporo akcesoriów.


Kuchnia z akcesoriami i dźwiękiem Happy Day Janod 


Kuchnia prezentuje się przepięknie, jest duża i ślicznie wpasowuje się do dziecięcych pokoi - zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Ma metalowy, okrągły zlew, giętki kran, "elektryczne" palniki, piekarnik, mikrofalę, półki, szafkę, wieszak z haczykami, zegar. W zestawie są następujące akcesoria - metalowa patelnia, 3 metalowe elementy do odsączania, chwytania, mieszania, tekstylna "łapka" do naczyń, 3 kartony spożywcze. Pokrętła wydają dźwięki, przyciski na płycie podświetlają ją. Kuchnia doskonale nadaje się do zabawy dla grupy dzieci.
Kuchnia Janod Happy Day - strona Janod / FB

Do kupienia m.in. tu - KLIK, z kodem MALUSZKOWEINSPIRACJE dostaniecie 15% rabatu na całą markę JANOD (w przypadku tej kuchni, to aż 90 zł taniej!) - kod rabatowy jest ważny tylko do 16.05!

3 komentarze:

  1. Super pomysł! Zabawy w gotowanie bardzo wpływają na kreatywność dziecka i rozwijają wyobrażanie i uczą! Zapraszam do siebie na http://www.gibobobasy.pl.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj gdzie kupione dodatkowe akcesoria do kuchi?

    OdpowiedzUsuń
  3. Kuchnia drewniana, to zabawka ponadczasowa i trwała, więc nawet jeśli nie spodoba się obdarowywanemu dziecku, można ją z powodzeniem przekazać jego młodszemu bratu/siostrze czy też innemu maluchowi. Zdecydowanie warto wybrać ją na prezent!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger