9/20/2018

Nauka i zabawa w jednym - te książki naprawdę warto poznać

Ani się obejrzeliśmy, a nadszedł wrzesień. I choć za oknem wciąż mamy piękne, słoneczne lato, zaczęła się szkoła, przedszkole i inne codzienne zajęcia i obowiązki. U mnie wrzesień dodatkowo zbiegł się z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim, dlatego wszyscy musieliśmy na nowo poukładać nasza codzienną rzeczywistość.
Nie znaczy to wcale, że zrezygnowaliśmy z czytania - wręcz przeciwnie, po wakacjach mamy jeszcze większy książkowy "głód", dlatego spodziewajcie się wielu nowych recenzji.
W dzisiejszym wpisie chcę wam pokazać książki, które świetnie uzupełnią szkolny czy przedszkolny program, a ich lektura sprawi dziecku prawdziwą przyjemność.
Jak wiadomo grupy i klasy, są dość liczne i nauczyciel ma ograniczone możliwości, żeby do każdego ucznia podejść indywidualnie, wszystko wyczerpująco wyjaśnić czy rozwijać dziecięce zainteresowania. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy robili to w domu. Z pomocą przychodzą nam książki, które zostały napisane właśnie w tym celu i bardzo ułatwią nam to zadanie.
Co więcej, informacje w nich zawarte są tak ciekawie skonstruowane, że naprawdę żałuję, że nie miałam okazji przy ich pomocy wzbogacać kiedyś własnej wiedzy szkolnej.


"Pucio na wakacjach" Marta Galewska - Kustra


Kolejna część naszej ulubionej serii i znowu udana. Tym razem przedszkolaki mają okazję szlifowania swoich umiejętności w mówieniu. Dobrze nam znane ilustracje i bohaterowie zachęcają dziecko do zabawy, podczas której ma okazję rozwijać swoją wymowę.
"Pucio na wakacjach" skierowany jest do przedszkolaków, czyli dzieci w wieku 3-6 lat. Każda rozkładówka to krótka, bogato zilustrowana historia, a na dole znajdziemy 3 pola z obrazkami i podpisami do ćwiczenia wymowy. Pierwsze z nich skierowane jest do 3-latków, drugie do 4-latków i ostatnie do 5-latków. Wskazujemy poszczególne obrazki, a nasza pociecha ma je nazwać. W podpisach zaznaczono skomplikowane głoski na czerwono, dzięki czemu możemy przekonać się, czy nasze dziecko potrafi je wymówić, czy też jest mu potrzebna pomoc logopedyczna.
"Nauka liczenia" Agnieszka Łubkowska


To książka pozwalająca dziecku zrozumieć i naprawdę poczuć, czym jest matematyka. Została przygotowana po to, żeby pomóc dziecku opanować podstawy liczenia. Wykorzystano tu metodę multisensoryczną, czyli pozwalającą na opanowanie wiedzy przy użyciu różnych zmysłów. Dodatkowo uwzględniono tu również fakt, że dzieci początkowo opierają się na myśleniu konkretnym, a nie abstrakcyjnym. Ten podręcznik to kopalnia pomysłów i porad dotyczących tego, jak skutecznie pracować z dzieckiem i jak przystępnie objaśniać mu matematyczne zagadnienia.
W książce znajdziemy 5 części - dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i różności matematyczne (ułamki, godziny, szacowanie długości). Nie zapomniano również o ćwiczeniach obniżających napięcie i sprzyjających skupieniu.
W szkołach matematyka niestety nie należy do ulubionych przedmiotów dziecka, często sami przenosimy na dziecko niechęć do niej. Jestem pewna, że gdyby nauka matematyki w początkowych klasach była oparta na tych samych podstawach, co ta książka, dużo więcej dzieci polubiłoby się z królową nauk.
"Bajeczki babeczki" Ewa Rosolska, "Myślę i mówię" Bożena Senkowska


Książki sprawdzające gotowość szkolna i rozwijające mowę i myślenie u przedszkolaków. Niewielkie zeszyty formatu A4 pomagają nam lepiej poznać problemy czy zainteresowania naszego dziecka. Zeszyty "Myślę i mówię" skierowane są do najmłodszych przedszkolaków. Można pracować przy ich pomocy nawet z 3-latkami. Mamy przeciwieństwa, pory roku oraz owoce i warzywa.
Ćwiczenia tu zawarte pomagają rozwijać język dziecka, poprawność gramatyczną oraz składniową wypowiedzi, a także precyzyjne wyrażanie myśli. W pierwszej pozycji skupiamy się na wyrażeniach przeciwstawnych, kolejna poszerza wiedzę dziecka o porach roku, ostatnia - o warzywach i owocach.
We wszystkich książkach znajdziemy zróżnicowane i atrakcyjne dla dziecka ćwiczenia rozwijające spostrzegawczość, koordynację wzrokowo - ruchową, sprawność grafomotoryczną i orientację przestrzenną. Spotkamy też tu wiele rymowanek i zagadek, stymulujących dziecięcą pamięć słuchową.
Starsze przedszkolaki docenią zapewne serię "Bajeczki Babeczki". Mamy tu historyjkę, bardzo bogato zilustrowaną, a na koniec pomysły na wspólne aktywności inspirowane przeczytanym tekstem. Na końcu każdej książki znajdziemy karty pracy z dzieckiem.
"Rusz głową. Gimnastyka mózgu dla dzieci" Anne Lene Johnsen


Moja kolejna propozycja nie wspiera jednej, konkretnej umiejętności, tylko rozwija dziecięce myślenie w ogóle. To taki trening dla mózgu. Ciekawe i bardzo zróżnicowane zadania są z jednej strony atrakcyjne i przyjemne dla dzieci, a z drugiej - naprawdę skutecznie pobudzają do pracy szare komórki. Ta książka to prawdziwa kopalnia inspiracji. Uczy myślenia logicznego, kreatywności, a pokazuje, jak trenować umysł podczas codziennych aktywności.
Dla dzieci od 5-11 lat.

Seria książek "Strrraszna historia..."


A teraz prawdziwy hit. Jeśli jeszcze nie macie tych książek to naprawdę zachęcam was do ich nabycia. Nawet jeśli wasze pociechy są małe. Prędzej czy później nadejdzie czas, kiedy w szkole będą zgłębiać tajniki historii i ta seria będzie dla nich wtedy ogromnym wsparciem. Przede wszystkim przekazuje masę ciekawostek i faktów na temat danej epoki w niezwykły sposób. Czytelnik ma wrażenie, że czyta świetną przygodówkę, bo akcja i smaczki są tu na bardzo dobrym poziomie.
Gwarantuje wam, że gdyby historii uczono z takich książek, nikt nigdy nie powiedziałby, że to nudny przedmiot.
Jest to seria książek dla dzieci i młodzieży londyńskiego wydawnictwa Scholastic Ltd., wydawana w Anglii od 1993, skierowana do czytelników w wieku 8-14 lat. Do Polski serię sprowadziło wydawnictwo Egmont, za co jestem mu ogromnie wdzięczna :)

W serii ukazały się następujące tytuły:

Ci rewelacyjnie Grecy
Ci wredni Rzymianie
To okropne sredniowiecze
Ci okrutni Wikingowie
Ci niewiarygodni Inkowie
Ci paskudni Aztekowie

Te książki są wznowieniem - pierwszy polski nakład rozszedł się jak świeże bułeczki i osiągał potem okrutne ceny na rynku wtórnym, dlatego korzystajcie, póki są dostępne :-)"Kto by pomyślał" Anna Vivarelli


Filozofia dla dzieci? Czy to może się udać?
Czemu nie! Jeśli tylko ktoś przedstawi ja na tyle ciekawie, żeby młody czytelnik się nie nudził. Bo nuda i nauka nigdy nie idą w parze. Nieciekawie przedstawiony temat być może uda się "wykuć" do zaliczenia, ale na pewno na długo nie zagości nam w pamięci. Co innego temat przedstawiony z pasją - takie zdobywanie wiedzy to sama przyjemność. Ta książka zachęca młodego czytelnika do szukania odpowiedzi na nurtujące go pytania. A wszystko to w towarzystwie słynnych myślicieli - od Platona po Freuda.
Seria "Wielkie ludy historii" Christian Hill


To kolejna seria książek wspierająca szkolny program nauki historii. Bardzo ciekawa forma do uzupełnienia i usystematyzowania aktualnej wiedzy i zachętą do dalszego zgłębiania tajników historii. Bardzo dobrym pomysłem jest przedstawienie historycznych wydarzeń i realiów w towarzystwie bohaterów z tamtych epok. Każdorazowo jakiś młody człowiek oprowadza nas po swoim świecie i opowiada o tym, co widzimy. Dzięki temu zabiegowi czujemy się, jak na jakiejś wycieczce, a historia opowiadana przez dobrego znajomego staje się znacznie ciekawsza niż ta poznawana w tradycyjny sposób."Rycerze i żołnierze" Jana Sedlackova


Kompendium wiedzy na temat wojowników na przestrzeni wieków. Bardzo ciekawie przedstawione fakty, dużo grafik, ilustracji, ramek. Jest dynamicznie i naprawdę z przyjemnością odkrywamy kolejne karty tej publikacji. Całość potraktowana jest nieco z przymrużeniem oka i naprawdę ciekawie. Mam jednak zastrzeżenie do opisu na tylnej okładce, że znajdziemy tu masę historii, które "każdy chłopiec musi znać". Czemu chłopiec? Bo to o wojownikach? Dlaczego nie może to być również atrakcyjna tematyka dla dziewczynek? Tym bardziej, że autorką książki jest kobieta...
To taki mój mały apel do wydawnictwa, żeby nie różnicowało czytelników ze względu na płeć tylko zainteresowania.

Która z dzisiejszych pozycji najbardziej przypadła wam do gustu?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger