9/14/2018

Zabawa w teatr, zabawa w sklep - dlaczego są takie ważne dla dziecięcego rozwoju

Dziecko w wieku przedszkolnym ma naturalną potrzebę wyrażania się poprzez różne formy ekspresji: ruch, mowę, gest, śpiew czy prace plastyczne. Około drugiego roku życia pojawia się u dzieci chęć naśladowania zachowania dorosłych, czego następstwem są zabawy w odgrywanie ról. Dzięki nim dzieci uczą się prawidłowych zachowań społecznych, usamodzielniają się i rozwijają swoją wyobraźnię. Jak stymulować te naturalne potrzeby naszego dziecka? Dlaczego niektóre zabawy są szczególnie ważne w tym okresie? Co może okazać się pomocne? O tym właśnie dziś chcę wam opowiedzieć.Do napisania tego wpisu zainspirowała mnie zabawka, którą mamy od niedawna. To ona przypomniała mi własne dzieciństwo i domowe zabawy w teatr. Co prawda nie wyglądały one tak, jak bawimy się dziś, bo sceną był wówczas stary, zwinięty materac, ale cała ta otoczka nie miała wtedy większego znaczenia - liczyło się to, co wspólnie wystawialiśmy, jaką frajdę sprawiało nam przygotowywanie scenariusza i odgrywanie swoich ról, a przede wszystkim reakcje publiczności. Do dziś pamiętam ten dreszczyk emocji, który wtedy czułam. 
Nie miałam pojęcia, jak ważny wpływ ta zabawa miała na nasz ogólny rozwój i ilu nowych umiejętności nas uczyła.
Teatr to dla dzieci rzeczywistość wyjątkowa, tu wszystko może się zdarzyć. Kontakt z nim niesamowicie wzbogaca słownictwo, ale również kształtuje wrażliwość estetyczną, zainteresowania i pozwala na rozładowanie nagromadzonych emocji.

Teatr łączy w sobie różne dziedziny twórczości artystycznej:  muzykę, taniec, literaturę, plastykę i ruch sceniczny. Kontakt z nim ma ogromny wpływ na rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka.

Z jednej więc strony, zabierajmy dziecko do teatru (kiedy tylko mamy ku temu okazję i jak najwcześniej, najlepiej jeszcze zanim ukończy 2. rok życia - 5 powodów, dla których warto chodzić z dzieckiem do teatru), z drugiej natomiast - zachęcajmy do zabawy w teatr.
Taka aktywność niesamowicie rozwija wyobraźnię, ćwiczy mowę - nie tylko słownictwo, ale też akcent, właściwą intonację, siłę wyrazu. Podczas zabawy w teatr wykorzystywane są możliwości muzyczne, plastyczne i ruchowe dziecka. Dziecko wciela się w zupełnie inną osobę, co jest niezwykle cennym doświadczeniem.
Ogromną korzyścią płynącą z takich zabaw jest to, że dzieci nieśmiałe zapominają o swojej nieśmiałości, zabawa pochłania je całkowicie i pomaga przezwyciężyć wszystkie ograniczenia, natomiast dzieci hałaśliwe - potrafią się wyciszyć, skoncentrować i skupić na tym, co muszą odtworzyć.

Zabawa w teatr - jak się bawić? Co może pomóc? 


Bardzo ważne jest zachęcanie dzieci, żeby same wybierały rekwizyty, do danego przedstawienia. Mogą korzystać właściwie ze wszystkiego, co znajdą w domu - mebli, starych ubrań, akcesoriów. Ich kreatywność sprawi, że w kilka chwil ze zwyczajnych przedmiotów wyczarują prawdziwe cuda.

Co wystawiać w domowym teatrze? 

Najlepiej samodzielnie zaaranżowane bajkowe scenariusze. Wszystko, co podpowiada dzieciom wyobraźnia. Tu szczególnie ważne jest ćwiczenie umiejętności improwizowania, przedstawiania rzeczywistości własnymi słowami. Dzięki temu nie tylko rozwiną swoje słownictwo, ale też nauczą się umiejętnie je dobierać. 
Równie ciekawą aktywnością jest inscenizacja utworów literackich, znanych nam wierszy, legend, powieści. To z kolei fantastycznie ćwiczy pamięć, spostrzegawczość, właściwe dobieranie środków wyrazu. Dzieci stopniowo uczą się wypowiadać się przy użyciu odpowiedniej siły głosu, pauz, akcentów, dykcji, właściwego tempa i tonu.

Zabawa w teatr to także znakomity wkład w dziecięcy rozwój emocjonalny. Dzieci wnikliwie obserwują rzeczywistość, rozładowują swoje emocje, wcielają się w różnych bohaterów, identyfikują się z nimi, analizują różne postawy moralne.


Zabawa w teatr to również jedna z zabaw tematycznych, zwanych również zabawami narracyjnymi lub zabawami w role. Te zabawy są bardzo indywidualne i zróżnicowane, zupełnie inaczej wyglądają u 2-latka i u 6-latka. Pielęgnowanie tego rodzaju aktywności jest niezwykle ważne, bo są to zabawy uspołeczniające - dzieci na swój własny sposób odtwarzają rzeczywistość otaczającego świata, naśladują dorosłych, codzienność i stosunki społeczne.
To zabawy twórcze, w których dziecko naśladuje, odtwarza sytuacje ze swojego otoczenia. Nie musi być to jedynie to, co obserwuje na co dzień, czyli sprawy rodzinne czy prace domowe - inspiracji do zabaw narracyjnych dostarczają również wizyty w różnych miejscach, instytucjach, filmy i literatura.
Najważniejszy w tego rodzaju zabawach jest temat, dziecko bawi się np. w dom, szkołę czy naśladuje jakiś zawód. Używa wówczas przedmiotów w określonych funkcjach i przyjmuje konkretne role. Bardzo ważne w przypadku zabaw tematycznych są wypowiedzi słowne dziecka. Dziecko prowadzi monologi, a nawet dialogi odgrywając jednocześnie 2 role.

Kolejna z zabaw, do których zainspirowała mnie wspomniana na początku wpisu zabawka, to zabawa w sklep. Kupowanie, sprzedawanie, płacenie gotówką czy kartą towarzyszy nam na co dzień. Dzieci często towarzyszą nam w zakupach, co następnie chętnie naśladują podczas zabawy. W sklep chętnie bawią się zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. 
Tu również nie potrzeba żadnych specjalnych zabawek, bo wszystko można zaaranżować z użyciem akcesoriów, które mamy pod ręką.

Dzieci same aranżują sklepową przestrzeń, dobierają produkty, ustawiają kasę, wystawę, pieniądze, odpowiednio zwracają się do klientów i współpracowników, uczą się radzić sobie w trudnych sytuacjach. 
Pamiętajmy też, że zabawa w sklep to również nauka matematyki - liczenie pieniędzy, wydawanie, rozpoznawanie poszczególnych banknotów, ich wartości, korzystanie z wagi (tu pisałam o najlepszej zabawkowej wadze dla dziecka).


Dlaczego warto zainwestować w odpowiednie zabawki i akcesoria wspierające takie zabawy?

Zarówno zabawa w teatr, jak i zabawa w sklep to nie są aktywności "na jeden raz". Pojawiają się bardzo często w dziecięcym repertuarze przyjmując przeróżne formy. Decydując się na odpowiednią oprawę, sprawimy, że zabawa będzie przyjemniejsza, a dziecięca przestrzeń uporządkowana. 
Dobrze wybrana zabawka posłuży dziecku przy wielu innych zabawach.

Ze swojej strony bardzo polecam wam zabawkę 2 w 1 - teatr i sklepik dziecięcy ze sklepu Hoplik.plTo świetnie wykonana, drewniana scena z kurtyną, która po odwróceniu zamienia się w warzywniak czy inny sklep. Ponieważ mamy tu tablicę, dzieci mają dowolność w tym, jak owe okienko z ladą wykorzystać - w jeden dzień może być to sklep, w inny kasa w zoo, czy np. biblioteka. 
W zestawie mamy też wiele owocowo - warzywnych, drewnianych dodatków w specjalnych skrzyneczkach, tabliczkę na sznurku i zasłonki. Jak na tak świetnie wykonaną zabawkę, drewnianą z wieloma dodatkami jest w naprawdę świetnej cenie. Zawsze tego typu zestawy widziałam w cenie przynajmniej dwukrotnie wyższej!
Ja skusiłam się jeszcze na koszyk zakupowy z mnóstwem pudełeczek imitujących prawdziwe produkty, które doskonale sprawdzają się podczas takich zabaw.
Natomiast zabawę w teatr wspieramy dodatkowo projektorem cieni, który fantastycznie zachęca dzieci do snucia własnych historii. 

Wszystkie zabawki z dzisiejszego wpisu znajdziecie w sklepie Hoplik.pl.
Jeśli tylko macie czas i ochotę, polecam wam wspólną zabawę z dzieckiem w teatr czy sklep. To znakomity sposób na wspólne spędzenie czasu i umacnianie więzi z naszą pociechą.

2 komentarze:

  1. Warto pokazywać najmłodszym inne możliwości zabawy niż znana im telewizja, czy inna elektronika. Wskazane jest wspólne rozkręcanie zabawy, co wymaga czasu. Nie mniej dzieci później chętnie bawią się same.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale ekstra pomysł :D na pewno wypróbuje z moim maluchem

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger