10/03/2018

Tych książek nie możesz przegapić! Jesienne propozycje książkowe dla dzieci

Wizyta w mojej ulubionej księgarni internetowej Nieprzeczytane.pl zawsze kończy się podobnie - w koszyku lądują książki, które już od dawna mam na oku i gdy już do nas dotrą, tylko utwierdzamy się w przekonaniu, że to dobra decyzja. Tym razem chcę wam pokazać aż 9 propozycji, które ostatnio skradły nasze serca. Są to zarówno kontynuacje naszych ukochanych serii, jak i tytuły podpowiedziane nam przez czytelników. Zapraszam :)"Jaś i Janeczka" Annie M. G. Schmidt (tom 4. i 5.)

Znakomita i kultowa już w Holandii seria o przygodach dwójki przedszkolaków Jip i Janneke. W polskiej wersji mają na imię Jaś i Janeczka (w pierwszym polskim wydaniu książek nosili imiona Julek i Julka).
Bohaterowie tych króciutkich opowiadań wspólnie odkrywają świat, bawią się i uczą nowych rzeczy. Ich przygody są bliskie również polskim przedszkolakom, choć seria ma już ponad 60 lat. I na pewno długo jeszcze nie straci na aktualności, bo dzieci zawsze będą bawić się w dom, leczyć lalki, karmić misie, wycinać, malować i ... psocić. Opowiadania o dziecięcej codzienności napisane prostym i ujmującym językiem - to ogromna siła tej serii. Książki mają oszczędne i bardzo charakterystyczne ilustracje, co wcale nie przeszkadza dzieciom podczas lektury. Inspiracją dla autorki były prawdziwe zabawy jej synka i jego koleżanki i naprawdę czuje się, że to autentyczne historie pisane z perspektywy dziecka, co absolutnie uwielbiam. Można kupić już wszystkie 5 tomów serii, my właśnie zasililiśmy biblioteczkę w ostatnie dwa brakujące tytuły. Zdecydowanie warto, jeśli macie w domu 3-, 4-latki.

Książki do kupienia w bardzo dobrej cenie tu - JAŚ I JANECZKA
Seria Biuro Detektywistyczne nr. 2 / Jorn Lier Horst
"Operacja Burzowa Chmura"


Po naszym zachwycie serią "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai", którego wszystkie dotychczas wydane tomy przeczytałyśmy z naszą 6-latką (słyszeliście, że niebawem wychodzi kolejny, już 25. tom?), przyszła kolej na nową serię. Tajemnice, zagadki, podejrzani, dowody, ten klimat bardzo nam odpowiada :) 
W tej serii głównymi bohaterami są Tiril i Oliver oraz ich pies Otto. W pierwszym tomie będą starali się rozwikłać zagadkę znikających drożdży i nie tylko. Jorn Lier Horst znany mi jest z młodzieżowej serii C.L.U.E., która swego czasu bardzo przypadła mi do gustu, w planach mam też przeczytanie "Jaskiniowca". Podczas lektury jego książek można wyczuć, że pracował w biurze detektywistycznym - doskonale prowadzi akcję, dawkuje emocje i sprawia, że czytelnik pochłania jego książki błyskawicznie. 
"Biuro detektywistyczne nr 2" to świetna pozycja dla małych mistrzów dedukcji i miłośników zagadek. Na początku poznajemy bohaterów i ich bliskich, a zakończenie tej książki wcale nie jest oczywiste i przewidywalne. Jeśli chcemy sprawdzić swoją spostrzegawczość, możemy poszukać zaginionych przedmiotów na ilustracjach.

Książka do kupienia tu - OPERACJA BURZOWA CHMURA
Seria Biuro Detektywistyczne nr. 2 / Jorn Lier Horst
"Operacja Zachód Słońca"


Kolejna pozycja z tej samej serii. Nie wiem, jak to się stało, że zamówiłam 3. tom pomijając 2., ale wcale nam to nie przeszkodziło w lekturze i dobrej zabawie. 
Tym razem robi się naprawdę niebezpiecznie. Nasi młodzi bohaterowie przypadkiem są świadkami potrącenia starszej pani. Postanawiają odszukać kierowcę, który - jak się okazuje - obrabował bank. Udaje im się odkryć ślady, na które nie trafiła policja, ale przy okazji sami narobią sobie sporo kłopotów. Na końcu książki znajdują się zadania dla młodych detektywów.

Książka do kupienia tu - OPERACJA ZACHÓD SŁOŃCA
"8+2 promenada babci" / Anne - Cath. Vestly


To jedna z najsłynniejszych norweskich serii książek dla dzieci.Jej bohaterami jest duża (naprawdę duża!) rodzina, składająca się z rodziców i ośmiorga dzieci, których wszystkie imiona zaczynają się na "M"- Maren, Martin, Marta, Mads, Mona, Milly, Mina i mały Morten. Ileż tu się dzieje!
,,8+2 i promenada Babci” to kolejny tom tej doskonałej serii. Bije z niej takie ciepło i pozytywna energia, że naprawdę trudno to wyrazić słowami. Tu na każdej stronie niemal namacalnie czuć empatię, wzajemny szacunek i solidarność. 
Codzienne życie dostarcza tu takiej ilości przygód, że na nudę na pewno nie można narzekać. Na nas lektura tych książek działa tak ... kojąco. Lubimy tę serdeczność, ten pozytywny przekaz, to takie książki które przypominają o tym, jaką niepodważalną wartością jest rodzina. Ale nie obawiajcie się, że tu tylko tak sielankowo - co to to nie! Wyobraźcie sobie ośmioro dzieci, rodziców, babcię i psa  - czy z taką gromadką może być nudno? Jest ciekawie i bywa naprawdę zabawnie.
W tej części na pierwszy plan wysuwa się babcia i jej ... krowa. Podczas jej wypasania dzieci przeżyją niejedną przygodę. Oprócz tego, w lesie jest budowana nowa droga i ukochany las zmienia nieco swoje oblicze. Dodajcie do tego dziecięcą wyobraźnię i zaskakującą interpretację otaczającej je rzeczywistości i mamy przepis na udaną lekturę.
Książki wydane są w twardej, bardzo kolorowej oprawie, a o ilustracje w polskiej wersji zadbała Marianna Oklejak (znana nam z serii o Basi).

Książkę znajdziecie tu - "8+2 I PROMENADA BABCI"
"Gofrowe serce" Maria Parr


Maria Parr nie bez powodu jest nazywana drugą Astrid Lindgren. Jej książki czyta się fenomenalnie. Przygody Leny i Kręciołka są niekiedy tak zabawne, że niektóre sceny czytałyśmy kilkukrotnie na głos. Ale nie tylko zabawne momenty tu znajdziemy - jest tu też smutek. Książka bardzo przypominała nam klimatem Dzieci z Bullerbyn, z tym, że dla nieco starszego odbiorcy. 
Lena i Kręciołek mają po 9 lat i są bliskimi przyjaciółmi. Lena jest szalona i przebojowa, Kręciołek - wrażliwy i opanowany. Chodzą do jednej klasy i mieszkają bardzo blisko siebie. Kreatywności w wymyślaniu nowych zabaw i zajęć naprawdę można im pozazdrościć. Nie myślcie sobie, że to same grzeczne zabawy - niejednokrotnie podczas tych aktywności doznają różnych ... urazów, nawet wstrząśnienia mózgu czy złamania kończyn. Mimo tego nie rezygnują z pomysłów, jakie podpowiada im wyobraźnia. Co więcej, nie ograniczają ich rodzice, którzy pozwalają im na eksperymentowanie i udzielają pomocy dopiero wtedy, gdy dzieci naprawdę jej potrzebują. 
Zdecydowanie warta polecenia pozycja, jeśli lubicie książki w tym klimacie. My uwielbiamy.

Książka do kupienia tu - GOFROWE SERCE."Bramkarka i morze" Maria Parr


Dalszy ciąg przygód dzieci z Zatoki Pękatej Matyldy. Nasi bohaterowie są już starsi o 3 lata i ani się obejrzeliśmy, stali się nastolatkami. Pojawia się tu nowy wątek - sercowy. Brigitte - śliczna i nieśmiała dziewczynka z Holandii sprawia, że Kręciołek robi wszystko, żeby jej zaimponować. To zachowanie budzi jednocześnie w Lenie uczucie zazdrości. Autorka tym razem sporo miejsca poświęca uczuciom, wzruszającym wspomnieniom, tematowi przemijania i starości. Książka jest dużo bardziej refleksyjna w porównaniu do mocno przygodowej pierwszej części. Mimo tego czyta się ją z ogromną przyjemnością. Bardzo polecam dzieciom w wieku 8+.

Książka do kupienia tu - BRAMKARKA I MORZE."Tonja z Glimmerdalen" Maria Parr

I ostatnia z książek Marii Parr, tym razem jej bohaterką jest Tonja - uparta i dzielna dziewczynka mieszkająca w małej miejscowości wraz z rodzicami. W Glimmerdalen nie mieszkająinne dzieci, ale to wcale nie znaczy, że Tonja się nudzi. Jej przyjacielem jest 70-letni Gunnvald mieszkający po drugiej stronie rzeki. Dziewczynka będzie musiała zmierzyć się z informacjami na temat przeszłości przyjaciela, co wcale nie będzie proste. Zdradzę wam tylko, że wątek będzie bliski temu z książki o Heidi. Bardzo dobrze poprowadzona akcja, dynamiczna, pełna emocji historia, książkę czyta się fenomenalnie. To moim zdaniem obowiązkowa pozycja w biblioteczce młodego czytelnika w wieku 8+.

Książka do kupienia tu - TONJA Z GLIMMERDALEN"Ja nie chcę iść spać" Astrid Lindgren


I na koniec coś dla młodszych czytelników. Podobnie jak książki o Jasiu i Janeczce, ta książka bardzo przypadła do gustu mojej 4-latce. Przepiękna klasyczna opowieść przed zaśnięciem, myślę, że nawet dla 2-latków. Nie jest to nowość, ale postanowiłam wam ją pokazać, żebyście mogli ją kupić zanim nakład się wyczerpie, bo to cudowna pozycja.
Mały Lasse nie lubi zasypiania. Pewnego dnia ciocia pożycza mu magiczne okulary, dzięki którym Lasse obserwuje różne leśne zwierzątka (myszki, wiewiórki, króliczki...). Widzi jak szykują się do spania, co robią, o czym myślą, co czują. Taka "wyprawa" uświadomi mu, że sen jest bardzo ważny i po powrocie Lasse wskoczy w piżamkę, umyje zęby i sam chętnie położy się do snu.
Historyjki są proste, ale bardzo sympatyczne, maluszek ani przez chwilę się nie nudzi, lecz stopniowo oswaja się z myślą o zasypianiu.

Książka do kupienia tu - JA NIE CHCĘ IŚĆ SPAĆ

2 komentarze:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger