11/19/2020

Festiwal Ale Kino! od 29 listopada do 6 grudnia online - dobre filmy dla dzieci i młodzieży

38. edycja tego fenomenalnego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w tym roku po raz pierwszy odbędzie się w formule online na platformie alekino.com. Na stronie dostępny jest już pełny program festiwalu, ruszyła także sprzedaż biletów (ceny są bardzo korzystne).

Po raz pierwszy w niemal sześćdziesięcioletniej historii festiwalu, filmowe święto małych i młodych widzów odbędzie się całkowicie online - pandemiczne okoliczności zmusiły organizatorów do rezygnacji z pokazów kinowych. Areną seansów filmowych i spotkań z gośćmi stanie się platforma alekino.com, na której już można zakładać bezpłatne konta.Program filmowy


Tegoroczny program filmowy to niemal 120 tytułów z 35 krajów świata, wśród których prym wiodą produkcje z Belgii i Holandii, choć widzowie trafią również na perełki z Nepalu, Izraela, Korei Południowej czy Iranu. Wśród wyselekcjonowanych produkcji znalazły się filmy krótko i pełnometrażowe, fabuły i animacje, przeznaczone dla Widzów od czwartego roku życia (w ramach sekcji Ale Kino! Najmłodszego Widza), przez sześcio- i ośmio-latków, nastolatków od dwunastego roku życia i widzów dorosłych.

Wśród największych hitów festiwalu znajduje się z pewnością polska premiera “Czarnego Młyna” Mariusza Paleja (widz 11+) , luźno opartego na książce Marcina Szczygielskiego.
Reżyser ceniony za familijny film “Za niebieskimi drzwiami” opowiada tym razem historię Iwo i grupy jego przyjaciół mieszkających w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Życie chłopaka jest dodatkowo skomplikowane, bo jego młodsza siostra Mela wymaga szczególnej opieki. Żądnych przygód przyjaciół zaczynają coraz bardziej fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń.


Na festiwalu premierowo w Polsce pokazane zostaną też "Siostry. Lato naszych supermocy" Silje Salomonsen i Arild Østin Ommundsen (widz 8+) . Kameralna w formie, ale trzymająca w napięciu familijna opowieść o znajdywaniu w sobie tytułowych supermocy.


Kolejna premiera, czyli austriacki film "Oskar i Lilli" (reż. Arash T. Riahi , dla widzów 13+) to poruszająca, symboliczna opowieść o czeczeńskim rodzeństwie szukającym domu w Austrii. Bilety warto zakupić też na australijską "Szczęściarę" (reż. John Sheedy , dla widzów 10+) - to połączenie kina... Wesa Andersona z Pippi Pończoszanką! Film, który otwierał tegoroczne Berlinale i od tego czasu szturmem zdobywa serca publiczności festiwalowej na całym świecie. 


Wśród filmów krótkometrażowych warto zwrócić uwagę na odjazdowy film animowany na
podstawie znanej polskim czytelnikom dziecięcej książeczki "Dziwolągi" z Chile ( reż. Cristóbal León, Cristina Sitja Rubio , dla widzów 10+), pokazywany na Festiwalu w Berlinie aktorski film o chłopcu sam na sam z tajemnicami nowozelandzkiej przyrody ( "Starszyzna" w reżyserii Tony’ego Briggsa dla widzów 6+) czy “Przechodzień” Pietera Coudyzera (widz 14+) - enigmatyczna belgijska animacja prosto z Annecy zwracająca uwagę widzów na to, jak krzyżują się losy nasze i nieznanych nam osób.

Tematem dominującym w filmach wyselekcjonowanych do programu 38. edycji Ale Kino! są
szeroko rozumiane relacje międzyludzkie, zwłaszcza te dotyczące stosunków wewnątrzrodzinnych. Widzowie będą mieli okazję z bliska przyjrzeć się życiu bohaterów w całej ich różnorodności: towarzyszyć im w ich radościach i smutkach, obserwować proces podejmowania trudnych decyzji i ich konsekwencji. Nie umyka uwadze również zainteresowanie filmowców bieżącymi problemami świata,
takimi jak sytuacja imigrantów i uchodźców, problematyka wykluczenia czy kwestie ekologii, którym poświęcony zostanie cały zestaw krótkich filmów dla dzieci. Niektóre filmy opowiadają o tym wprost, a inne sięgają po konteksty historyczne, na przykład realia drugiej wojny światowej, które w pewnym sensie wydają się nieustannie zyskiwać na aktualności.

Platynowe i Piłkarskie Koziołki

Jak co roku wśród najważniejszych nagród festiwalu znalazły się Platynowe i Piłkarskie Koziołki. Platyną jak zwykle pokrywana jest osoba, miejsce lub instytucja, która w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju kinematografii dla dzieci i młodzieży. Wśród laureatów nagrody są m.in. Andrzej Wajda, Jiří Menzel, Witold Giersz, Dorota Kędzierzawska, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Reksio czy Koziołek Matołek. W tym roku Platynowe Koziołki przyznane zostały firmie produkcyjnej BosBros z Amsterdamu (twórców nagradzanych perełek, “Całego świata Romy”, “ZigZag Kid”, “Konik Świętego Mikołaja”) za nieoceniony wkład w rozwój kina nie tylko w Europie!
Z kolei Piłkarskie Koziołki, prawdopodobnie jedyna piłkarska nagroda filmowa na świecie, powędruje do chilijskiej produkcji “Mój przyjaciel Alexis” w reżyserii Alejandro Fernándeza Almendrasa. To historia 12-letniego Tito, niezwykle utalentowanego gracza w piłkę nożną. Pewnego dnia przypadkiem poznaje swojego idola Alexisa Sáncheza. Przyjaźń, jaka się między nimi zawiązuje, sprawia, że Tito odkrywa swoją ścieżkę życia, a Alexis przypomina sobie, dlaczego kocha piłkę.

Spotkania z twórcami

Na festiwalu nie zabraknie okazji do spotkania z twórcami - choć w tym roku nie odbędzie się to w przestrzeniach kinowych. Organizatorzy zapraszają widzów na kilkadziesiąt zarejestrowanych wcześniej wywiadów i rozmów z reżyserami, scenarzystami i aktorami pojawiającymi się w prezentowanych filmach. Spotkania pojawią się na platformie alekino.com, pod tym samym adresem dostępne są też okołofilmowe rozmowy z twórcami przeprowadzone przez znanych młodych polskich krytyków - Kubę Armatę i Piotra Czerkawskiego.

Industry / Education Pro


Ale Kino! Industry / Education Pro to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Ale Kino!, stanowiące szeroką platformę wspólnego spotkania i rozmowy o kinie dla dzieci z udziałem środowisk filmowych i pedagogicznych . Tegoroczna odsłona projektu odbędzie się między 2 a 5 grudnia w formie spotkań i dyskusji online. Na stronie alekino.com ruszył już proces akredytacji.
Tegoroczne Ale Kino! Industry / Education Pro online będzie się składało z dwóch „ścieżek” dla uczestników: branżowej, filmowej, „Industry Pro” i edukatorskiej „Education Pro”. Program układany jest jednak tak, aby jego uczestnicy nie musieli się trzymać wyznaczonej trasy, lecz aby mogli nawigować po nim zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Niektóre punkty na tej mapie będą miały charakter wspólny z założenia, to w nich najpełniej spełni się idea spotkania dwóch branż: filmowej i pedagogicznej. Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Bilety i dostęp do filmów


Bilety na wszystkie festiwalowe seanse kosztują 10 złotych i zakupić je można wyłącznie na
stronie alekino.com. Sprzedaż biletów kończy się w momencie startu pokazu z danego bloku
godzinowego.
Każdy film dostępny jest w czterogodzinnym bloku - jeśli dany blok zaczyna się o godzinie 17:00, to widzowie do godziny 21:00 rozpoczynać mogą domowy seans. Seanse filmowe oglądać można wyłącznie z terytorium Polski. 

10 zł za dobry film to naprawdę niewiele, a możemy go obejrzeć całą rodziną. Bardzo zachęcam was do korzystania i wspierania sztuki filmowej.

Szczegóły dostępne są na stronie alekino.com oraz w social mediach:
www.facebook.com/alekinofestival i www.instagram.com/alekinofestival

My na pewno wybierzemy się na kilka seansów - w domowym zaciszu miło będzie obejrzeć z dziećmi dobre filmy :) 
Na pewno obejrzymy dwa norweskie filmy:

- Siostry. Lato naszych supermocy (8+): 
Billie i Vega wyruszają z tatą na wycieczkę w góry. Nieszczęśliwy traf sprawia, że tata
ulega wypadkowi. Dziewczynki, zdane wyłącznie na siebie, muszą szukać pomocy
na pobliskiej farmie. Gubią jednak drogę.

- Mikołaj w każdym z nas (6+): 
W miasteczku, którego mieszkańcy zapominają dosłownie o wszystkim, mieszka Elise. Pewnego zimowego dnia dziewczynka znajduje na strychu dziwny przedmiot i postanawia poznać jego przeznaczenie. Kiedy odkrywa, kto jest jego twórcą, wyrusza na poszukiwania.

I blok filmów krótkometrażowych dla dzieci 6+ lub 8+. Zapowiada się prawdziwa uczta kinowa :)

*informacja prasowa biura festiwalowego

1 komentarz:

  1. Świetna opcja! Nie miałam pojęcia, że jest coś takiego, a w takim sposób możemy jakoś się włączyć w pomoc branżom, które mają teraz pod górkę :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger