6/26/2022

5 ciekawych książek dla nastolatków na zakończenie roku, wakacje i nie tylko

Propozycji na koniec roku nigdy za wiele. Moim zdaniem zawsze najlepiej z tej okazji sprawdzają się książki, ale takie naprawdę ciekawe, które chce się mieć na półce. Myślę, że warto dobrze przemyśleć, jaką książkę wybrać na nagrody, żeby nagroda była czymś naprawdę wartościowym.


"Niekończąca się historia"

Michael Ende


Bastian ma 11 lat. W szkole pada ofiarą nagonki ze strony kolegów i nauczycieli. Wyśmiewają jego wygląd i słabsze stopnie. W domu również nie może znaleźć pocieszenia w ramionach ojca pogrążonego w żałobie. Pewnego dnia uciekając przed swoimi prześladowcami trafia do antykwariatu, gdzie znajduje ciekawą lekturę. Początkowo zauroczony jej oprawą zabiera ją na szkolny strych i coraz bardziej zagłębia się w jej treść. Okazuje się, że nie jest to zwykła książka... To magiczna lektura pełna dziwnych stworzeń i przeszkód, które stają na drodze bohaterom. To ponadczasowa opowieść o przyjaźni, miłości i odwadze."Momo"

Michael Ende


To opowieść o tym, jak mało czasu poświęcamy na naprawdę istotne sprawy, takie jak bliscy i uczucia. Pogoń za rzeczami materialnymi zdominowała naszą codzienność - książka mimo upływu lat nie straciła na aktualności, a może nawet teraz jest jeszcze bardziej aktualna niż kiedykolwiek.
Akcja dzieje się w bliżej nieokreślonym miejscu i czasie, tytułowa Momo mieszka w amfiteatrze, nosi to, co znajdzie, je to, co dostanie od innych, ale przede wszystkim potrafi słuchać. Zwierzają się jej zarówno dzieci, jak i dorośli, a ich kłopoty rozwiązują się same, gdy tylko zostaną wysłuchani.
Tę pozorną sielankę zaburzają jednak ponurzy, szarzy panowie, którzy kradną ludziom czas.
Książkę czyta się świetnie, wciąga i skłania do refleksji nad własnym życiem, swoimi priorytetami. Polecam nie tylko młodszej młodzieży, ale i dorosłym czytelnikom."Tajemne Bractwo Pana Benedykta"

Trenton Lee Steward


"Tajemne Bractwo Pana Benedykta" to bardzo ciekawa książka przygodowa dla młodszych nastolatków, którzy lubią zagadki i nie stronią od grubych tomów. 
Znajdziemy tu kilku naprawdę ciekawych bohaterów i fabułę trzymającą w napięciu do samego końca.
Reynie, Sticky, Kate i Constance znajdują w gazecie ogłoszenie, które oferuje interesujące wyzwania dla utalentowanych dzieci. Wcześniej muszą jednak zdać nietypowe egzaminy. Dzieci odpowiadają na ogłoszenie i trafiają do szkoły prowadzonej przez ekscentrycznego Pana Benedykta, podczas testów, jakim zostaną poddani, będą sprawdzane ich umiejętności umysłowe oraz charakter, aby ocenić czy będą zdolne do stawienia czoła okrutnemu człowiekowi, który wynalazł urządzenie do kontrolowania ludzkich umysłów. Czy naszym bohaterom uda się sprostać takiemu wyzwaniu? O tym przekonacie się sięgając po tę niezwykłą lekturę.
 

"Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza"

Katarzyna Kalista


Tytułowy Pan Barnaba jest niezwykłym kotem, który pewnego dnia trafia do mieszkania państwa Łomickich. Zwierzak potrafi mówić ludzkim głosem i ma ogromną wiedzę, a przy tym jest dość przemądrzały i wybredny. Barnaba ma ponad czterysta lat i miał zaszczyt poznać wielu wybitnych naukowców, jak Albert Einstein, czy Maria Skłodowska-Curie. Pojawia się w Krakowie z misją dokończenia badań nad hipotezą Riemanna. Za pomocnika wybiera sobie trzynastoletniego Antka, który przeżywa wszystkie bunty i rozterki związane z dorastaniem. Przemądrzały kot i humorzasty nastolatek to, przyznacie, dość osobliwy duet. Czy uda im się współpracować i wykazać się cierpliwością, aby rozwiązać zagadkę?
"Serafina i siedem gwiazd"

Bert Beatty

"Serafina i siedem gwiazd" to czwarty tom przygód niezwykłej, nastoletniej dziewczynki. W przypadku kontynuacji dobrej serii zawsze jest to ryzyko, że kolejny tom nie utrzyma wysokiego poziomu reszty. Tym razem na szczęście się to udało. Fabuła jest wciągająca i dzieje się naprawdę dużo.
Serafina po wyjeździe Braeden'a do szkoły w Nowym Jorku nieco się nudzi. Jako Strażniczka Biltmore czujnie wypatruje przyczajonego zła, które w każdej chwili może się ujawnić. Pewnego dnia w okolicy zaczyna roić się od niebezpiecznych demonów powołanych do życia przez magię Siedmiu Gwiazd. Wygląda na to, że już nie będzie mowy o nudzie.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger