7/01/2022

Centrum Bajki w Pacanowie - opinia podróżującej rodziny

Tegoroczne lato rozpoczęliśmy wizytą w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. Nie była to nasza pierwsza wizyta, ale czuliśmy się jak w zupełnie nowym miejscu, a to za sprawą zmian jakie zaszły w tym miejscu. Jeśli szukacie miejsca na całodzienną (tak, zarezerwujcie sobie kilka dobrych godzin, żeby dobrze poznać uroki centrum) z niebanalną, mądrą i ciekawą rozrywką dla całej rodziny, to to miejsce was zachwyci. Jakie atrakcje są w Europejskim Centrum Bajki?


- park edukacyjny Akademia Bajki 

2 hektary pełne atrakcji dla dzieci i różne strefy tematyczne

- multimedialna ekspozycja Bajkowy Świat 

świetna zabawa w poznawanie europejskich baśni i bajek

- kraina Soria Moria

interaktywna podróż przez świat skandynawskich legend

- Mały Teatr

kameralna scena lalkowa

- letni ogród


- kino 3D Szkatułka


- magiczna księgarnia


- warsztaty edukacyjneJak zaplanować wizytę w Centrum Bajki?


Przede wszystkim zastanówcie się, co chcecie zwiedzić i na park zaplanujcie przynajmniej 2 pełne godziny. Ze swojej strony polecamy wystawę Bajkowy Świat i krainę Soria Moria oraz Mały Teatr, to taka obowiązkowa trójka i do tego koniecznie park Akademia Bajki. Pamiętajcie, że aby odwiedzić Centrum Bajki musicie zarezerwować wcześniej konkretny dzień i godzinę na każdą z atrakcji.

Aby ułatwić wam wybór atrakcji, opiszę na czym polegają i dla dzieci w jakim wieku będą najlepsze.Ekspozycja "Bajkowy Świat"


Uwielbiamy tę wystawę od pierwszego wejrzenia. Widzieliśmy ją już 3-krotnie i zawsze dzieci wychodzą z niej zachwycone. To taka wspólna podróż przez baśniowe krainy – pełna obrazów, dźwięków i kolorów. Wystawa jest bardzo różnorodna, co chwilę na dzieci czeka inna atrakcja, więc na pewno nie zdążą się znudzić.
Trasa rozpoczyna się w Bajkowym Przedpokoju, gdzie wszyscy uczestnicy ulegają ... zmniejszeniu. Kolejnym przystankiem jest Garderoba Czarów, w której znajdziemy stroje różnych bajkowych postaci. Po drodze odwiedzimy Mysią Dziurę, Smoczą Jamę, Pałacowy Korytarz i Ptasi Taras, aż dotrzemy do Zaczarowanego Dworca Koziołka Matołka i na interaktywnej mapie Europy będziemy szukać domów przedziwnych baśniowych stworzeń. 

Naszym ulubionym etapem trasy jest Zaczarowany Pociąg, który zabiera nas do Czarodziejskiego Ogrodu z magicznymi roślinami i mówiącymi kamieniami. 
Następnie zwiedzamy Wieżę Szachową i docieramy do strefy Bajki Polskiej z tajemniczymi drzwiczkami i okienkami w stylu ludowej wycinanki. Kolejnym etapem jest Antresola Na Pniu, gdzie poznajemy historię polskiej animacji, a następnie wewnątrz pnia wielkiego drzewa dzieci obejrzą dobranockę sprzed lat. Dalej czeka nas wędrówka wzdłuż Skał Strachu, gdzie odwiedzimy smoka, a następnie trafimy do niezwykłej Skarbnicy Bajek - nagrodą za przejście całej trasy, w 10 szklanych kulach czekają tu na nas sceny z różnych baśni.

Czas trwania: 60 minut
Wiek: od 3 lat
Wstęp: po wcześniejszej rezerwacji i zakupieniu biletów online.
Grupy: maksymalnie 10 osób, z przewodnikiem – animatoremKraina Soria Moria


„Krainę Soria Moria” odwiedziliśmy po raz pierwszy. Kiedy ostatnio byliśmy w Pacanowie, jeszcze jej nie było, a potem przez długi czas była zamknięta z powodu trwającej pandemii. 
Jest to interaktywna wystawa inspirowana fińskim systemem edukacji i nawiązuje do skandynawskich tradycji bajarskich. Wyprawa do niezwykłej krainy łączy świat baśni i legend Północy - Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii, Islandii i Estonii. Uczestnicy biorą udział w interaktywnej grze - rozwiązują zadania i zbierają runy, które następnie utworzą hasło. Poszczególne stanowiska łączy jedna historia, a przemieszczając się do kolejnych stanowisk dzieci  poznają podstawowe elementy kultury nordyckiej.
Dzieci współpracują i starają się rozwiązać zagadkę zespołowo.

Czas trwania: 50 minut
Wiek: od ok. 7 lat (lub wcześniej, jeśli dziecko umie czytać)
Wstęp tylko po wcześniejszej rezerwacji i zakupieniu biletów online.
Grupa: maksymalnie 12 osób, z przewodnikiem – animatorem

Mały TeatrTo kameralna scena lalkowa, zupełnie niepodobni do tradycyjnego teatru, bo widzowie siedzą lub leżą na pluszowej podłodze. Następnie stara szafa się otwiera, a w jej wnętrzu prezentowana jest baśń. To, co zawsze nas tu urzeka, to bliski kontakt dzieci z lalkami i animatorami. 
Po spektaklu odbywają się krótkie warsztaty o teatrze lalkowym, dzieci oglądają lalki, poznają ich rodzaje (kukiełki, pacynki, marionetki) i dowiadują się jak działają. Mogą je dotknąć i samodzielnie animować.

Czas trwania : 30 minut
Wiek: od 3 lat (lub młodsze dzieci, jeśli są przyzwyczajone do takich atrakcji :))
Maksymalna liczba widzów (z opiekunami): 10 osób
Park Akademia Bajki


Park zrobił na nas ogromne wrażenie. Powierzchnia 2 hektarów została podzielona na strefy. 
Jest tu strefa ogólnodostępna, niebiletowana ze skateparkiem, fontanną i Bistro u Koziołka, a także bardzo duża strefa, do której trzeba kupić bilet (do końca wakacji to jedynie 10 zł / os). Znajdziecie tu aż 4 ogrody edukacyjne: 
- Ogród Komiksu – inspirowany serią o Tytusie, Romku i A’Tomku
- Ogród Legend – a w nim Park linowy (tu trzeba kupić dodatkowy bilet 5 zł/os, uprawnia do wielokrotnych tras) i dwupoziomowy plac zabaw Bajkowe Wydmy ze ścianką wspinaczkową. W tej strefie znajduje się również Grota Solna (bilet 10 zł/os) z koloroterapią i 30-minutową projekcją legendy „Pierścień Królowej Kingi”.
- Ogród Powieści – inspirowany powieścią „Porwanie Baltazara Gąbki” i "Akademią Pana Kleksa"
Ogród Bajek i Baśni – a w nim Zwierzyniec, z alpakami, kucami i kozami oraz różnorodnymi ptakami (pawie, brahmy, czubatki, kochiny, sułtany). 

Bilet uprawnia do całodziennego korzystania z atrakcji Parku.
Wiek: bez ograniczeń.
Od 1 kwietnia do 31 października, (poniedziałek-niedziela) w godzinach 10:00-18:00,
Od 1 listopada do 31 marca (wtorek- niedziela) w godzinach 10.00-16.00.
Jeśli udało mi się zainteresować was światem bajek, to polecam grę, która pozwoli choć na chwilę się tam przenieść, a przy okazji dzieci mogą pobawić się w rozwiązywanie zagadek o bajkowej tematyce:

Zerknijcie też na stronę Centrum Bajek - cennik: KLIK
Z Kartą Dużej Rodziny dostaniecie zniżkę (10%), a dzieci do lat 3 płacą symboliczną złotówkę.

2 komentarze:

  1. Fantastyczne miejsce dla rodzin. Można sobie przypomnieć bajki z dzieciństwa.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Po Twojej relacji wygląda na bardzo fajnie miejsce na wypad rodzinny. Chyba sama bardziej będę podekscytowania niż dzieci :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger