4/12/2023

Czy "Catan" i "Osadnicy z Catanu" to to samo?

"Catan", to nowa, ulepszona wersja słynnej gry planszowej "Osadnicy z Catanu", która zdobyła rzesze wiernych fanów na całym świecie i sprzedała się w milionach egzemplarzy. Gracze są w niej osadnikami na niedawno odkrytej wyspie Catan. Każdy z nich rozbudowuje swoją kolonię stawiając na nowych obszarach drogi i miasta. Każda kolonia z kolei pozwala nam zbierać zasoby naturalne z, które są niezbędne do dalszej rozbudowy.Gra została wymyślona przez niemieckiego autora Klausa Teubera ponad 25 lat temu. Sześcioboczne obszary w kształcie plastra miodu za każdym razem układa się inaczej. Plansza to wyspa, na której budujemy osady i miasta - dzięki surowcom. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie 10 punktów. Gracze mogą się wymieniać i handlować między sobą surowcami. Tylko tyle i aż tyle. Uwaga - gra uzależnia :)

Pierwowzór gry był znacznie bardziej skomplikowany, lecz na życzenie wydawcy autor ją uprościł. Do sprzedaży trafiła więc wersja podstawowa, a potem rozszerzenia, które urozmaicają rozgrywkę. Nie znam osoby, która nie lubi tej gry. U nas to doskonały tytuł dla całej rodziny od lat 6-76 :)Swoją drogą, wiedzieliście, że Catan rozpoczął modę na kwadratowe pudełka na gry? Albo, że spopularyzował modę na tzw. eurogry na świecie?
Plansza Catanu składa się z 19 pól terenu w kształcie sześciokątów, otoczoną przez morza i porty. Układamy na niej 18 żetonów z liczbami oraz początkowe osady i drogi (po dwie na gracza). Każdy gracz rzuca w swojej turze dwiema kośćmi - suma wyników oznacza pola, które przynoszą w tej turze surowce. 

Surowce wykorzystujemy na budowę nowych dróg, osad i miast. Można za nie kupić również karty rozwoju. Pikanterii dodaje cyfra siedem - gry zostanie pojawi się na kostkach, do gry wchodzi złodziej i blokuje wybrane przez gracza pole - dzięki temu pojawia się element negatywnej interakcji, bo taki złodziej potrafi namieszać. 

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o fenomenalnej wyprasce - każdy element ma tu swoje miejsce - uwielbiam to rozwiązanie.

Bardzo polecam dla całej rodziny - proste zasady, duża regrywalność i świetna rozrywka.


Do kupienia w dobrej cenie w księgarni TaniaKsiazka.pl - Catan
Zobaczcie też inne gry planszowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger