5/20/2023

Prezenty na dzień dziecka 2023: Najlepsze gry planszowe 8+

Zawsze przed Dniem Dziecka dostaję całą masę zapytań o to, jakie prezenty polecamy dla danej grupy wiekowej. Nie inaczej było w tym roku, więc z przyjemnością publikuje dziś nasze planszówkowe propozycje dla młodych graczy. To gry, które odkryliśmy niedawno, więc są to stosunkowo świeże tytuły, ale zdecydowanie godne polecenia. Znajdziecie wśród nich grę z gadżetami z uniwersum magii Harrego Pottera, grę, która może okazać się wstępem do świata RPG i grę dla młodych podróżników. Gotowi na poznanie tych znakomitych tytułów?
Gry planszowe towarzyszą nam prawie codziennie. Trudno nam powstrzymać się przed sięgnięciem po dobrą planszówkę, gdy nie mamy za wiele czasu może to być jakiś szybki tytuł, ale w weekendy fundujemy sobie prawdziwą planszówkową ucztę. 

Dlaczego warto grać w gry planszowe?


walory edukacyjne - pomagają dzieciom rozwijać różne umiejętności liczenia, czytania, rozwiązywania problemów, logicznego myślenia i wiele innych, pomagają opanować nowe pojęcia i zagadnienia


- rozwój społeczny- gry uczą współpracy, komunikacji, umiejętności rozwiązywania konfliktów, zasad fair play, szacunku dla innych oraz radzenia sobie z porażkami i sukcesami


- umiejętności poznawcze - gry angażują umysł i wymagają skupienia, koncentracji i myślenia strategicznego, uczą dzieci analizować sytuacje, podejmować decyzje, przewidywać konsekwencje swoich działań oraz szukać rozwiązań problemów


- zabawa i relaks - to świetna okazja, żeby spędzić czas z rodzeństwem, przyjaciółmi lub rodziną i doskonały sposób na odprężenie i relaks po intensywnym dniu


- wzmacnianie więzi rodzinnych - wspólne granie sprzyja komunikacji, interakcji i wspólnemu spędzaniu czasu

Wybór odpowiednich gier planszowych dla dzieci zależy od ich wieku, zainteresowań i umiejętności - oto, jakie gry polecam wam dla dzieci w wieku  8+ (u nas gra w nie chętnie cała nasza trójka)."Harry Potter. Mistrz Pojedynków" 
,,Harry Potter. Mistrz Pojedynków!” to prawdziwa gratka dla potteromaniaków!  Nie będę się rozpisywać na temat tego bohatera, bo to prawdziwy fenomen nie tylko wśród dzieci i młodzieży. W tej grze to właśnie ten genialny czarodziej staje na pierwszym planie, ale i mechanika gry bardzo podoba się dzieciom. 

Rozgrywka przeznaczona jest dla 4 -8 graczy. To, ilu będzie graczy wpływa nieco na zasady gry. Głównym zadaniem graczy będzie toczenie między sobą magicznych pojedynków i jednocześnie zdobywanie nagród z punktami.

Pudełko jest spore i znajdziemy w nim:

- 8 różdżek (każda inna, wykonane są z dobrej jakości tworzywa)
- 9 kafelków sztandarów domów (Gryffindor, Slytherin, Ravenclaw, Hufflepuff),
- kafelek prymusa inicjujący pojedynki,
- 142 karty (pięknie wykonane),
- 24 żetony dla przegranych w pojedynkach,
- 10 plastikowych podstawek na sztandary,
- instrukcja,
- plansza i licznik punktów.


Reguły są niezwykle proste – uwielbiam, gdy wydawnictwo daje możliwość zapoznania się z zasadami w formie filmu, tu, dzięki kodowi QR poznajemy zasady w 7 minut.

 To świetna planszówka, która sprawdzi się podczas wielu okazji i znakomity pomysł na prezent dla miłośników Harrego Pottera. 
Będzie odpowiednia dla osób powyżej 8 roku życia.

Więcej gier dla fanów przygód Harrego Pottera znajdziecie w tym wpisie: 

PREZENTY DLA FANA HARRY'EGO POTTERA

"Kraina Cudów"
To absolutnie cudowna i niezwykle zaskakująca planszówka, łączy w sobie ciekawe wątki fabularne z niebanalną mechaniką gry, a całość zachwyca precyzją wykonania.

Rozgrywka odbywa się na podstawie 6 scenariuszy (każdy z nich to ok. 80 minut gry). Nie jest to jednak gra jednorazowa, bo do scenariuszy można wracać, jeśli tylko przywrócimy grę do pierwotnej pozycji (jest to możliwe w kilkanaście minut). 

Pudełko jest duże (jak wszystkich dziś prezentowanych gier) i solidnie wyposażone. Mamy tu:

- tajemniczą, tytułową księgę cudów z elementami pop-up, to właśnie dzięki niej z papieru wznoszą się przestrzenne obiekty, które zachwycają wizualnie i pełnią ważną, strategiczną funkcję. 
- 4 świetnie wykonane figurki głównych bohaterów, 
- 8 figurek opozycjonistów, czyli zębaczy,
- 248 kart, na które składa się 6-częściowy scenariusz,
- 16 kart skrawków  (bonusów),
- 5 niezwykłych kości,
- 17 znaczników iskier magii (energetyczna waluta),
- 40 żetonów serc,
- 10 żetonów przeznaczenia (do końcowej punktacji),
- żeton mrocznej aury 
- 8 żetonów oszołomienia,
- 4 pierścienie do podstawek (polecane przy większej ilości graczy),
- koperta skrzyni z ukrytą postacią pop-up,
- instrukcja

Podczas gry wcielamy się w nastolatków o konkretnych umiejętnościach i naszym zadaniem jest przywrócenie dawnego porządku w Onirii – starożytnej krainie cywilizacji smoków, a także odkrycie, kto jest winny niebezpieczeństwu, które spadło na jego mieszkańców.

Nie zabraknie tu magii, podróży między światami oraz wspaniałych istot o niezwykłych  zdolnościach. Z każdym kolejnym krokiem dowiadujemy się coraz więcej o naszej misji i podejmujemy ważne decyzje, które będą miały swoje konsekwencje. 

W przypadku tej gry nie mogę wam zdradzić za dużo, bo to właśnie niespodzianki wpływają na jej niezwykłość. Ogromnie was zachęcam do sięgnięcia po grę i doświadczenia tej niezwykłej magii.

Możliwość samodzielnego wpływania na fabułę, planowania, konsultowania kroków z przyjaciółmi - wszystko to wyróżnia grę na tle innych planszówek dla tej grupy wiekowej i czyni grę świetnym wstępem do bardziej skomplikowanych gier fabularnych (RPG).
"Tokaido"


Gra "Tokaido" to planszowa gra strategiczna dla 2-5 graczy, stworzona przez Antoinea Bauza. Jej tematyka koncentruje się na podróży przez słynną trasę Tokaido w Japonii, która łączyła dawne stolice, Kioto i Edo (obecnie Tokio). Gracze wcielają się tu w podróżników, którzy podróżują wzdłuż trasy, odwiedzając różne miejsca, doświadczają nowych rzeczy i czerpią radość z malowniczych krajobrazów. 

W minimalistycznie zilustrowanym, ale sporych rozmiarów pudełku czekają na graczy:

- plansza;
- 5 pionków podróżników;
- 5 znaczników punktacji;
- 5 żetonów bagażu;
- 50 monet;
- 10 dużych kart podróżników;
- 12 kart gorących źródeł;
- 60 kart panoram;
- 25 kart posiłków;
- 24 karty pamiątek;
- 14 kart spotkań;
- 7 kart osiągnięć; 
- instrukcja.

Gracze mają możliwość odwiedzania różnych miejsc, takich jak źródła termalne, świątynie, sklepy czy restauracje, zależnie od tego, co jest dostępne na planszy. Każde miejsce oferuje inne korzyści, które mogą przynieść punkty i umożliwić graczom realizowanie swoich strategii. Gracze kolekcjonują punkty poprzez zdobywanie pamiątek, jedzenie w restauracjach, zwiedzanie świątyń i innych atrakcji turystycznych oraz zdobywanie specjalnych kart, które zwiększają punkty. 

Podczas gry gracze muszą podejmować decyzje, które wpływają na kolejność ich ruchów, takie jak wybór miejsc do odwiedzenia i zakupu przedmiotów. Ważne jest również zdobycie kart postaci, które nadają specjalne umiejętności i dodatkowe możliwości w trakcie podróży.

Gra "Tokaido" jest znana ze swojej pięknej grafiki, która odzwierciedla estetykę japońskiego krajobrazu i kultury. Ma ona relaksujący charakter i zachęca graczy do czerpania przyjemności z podróży, zamiast skupiania się wyłącznie na rywalizacji i konfrontacji.  
Jeśli macie którąś z dzisiejszych gier, koniecznie dajcie znać, jak sprawdza się u was :)

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawie i fajnie przedstawione informacje o grach. Tyle jest teraz różnych propozycji planszówek dla dzieciaków i młodzieży, że nie raz ciężko się w tym wszystkim połapać, a takie recenzje mogą bardzo dopomóc w wyborze gry i prezentu :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger