7/01/2023

10 zabawnych, zaskakujących i mądrych książek dla przedszkolaków

 Ciekawych książek nigdy za wiele, więc przybywam do was z kolejną porcją inspiracji. Tym razem przygotowałam solidną porcję książek dla przedszkolaków. Znajdziecie tu książki wzruszające i zaskakujące, ale i takie, które rozbawią wasze pociechy niecodzienną tematyką  - sami zobaczcie jakie pozycje zebrałam w tym zestawieniu.


"Biblioteka Astrid" Martin Widmark, il. Emilia Dziubak


Urocza i przepięknie zilustrowana opowieść o Astrid, która kolekcjonuje najciekawsze i najpiękniejsze książki z całego świata - wszystko po to, aby uszczęśliwić swojego najlepszego przyjaciela, kota Tja. Ale to wcale nie jest łatwe zadanie, bo żadna z tych historii nie robi na kotku szczególnego wrażenia. Astrid wraz z towarzyszącym jej trollem postanawia więc napisać własną książkę. Czy tym razem przyjaciel Astrid będzie zadowolony?  

"Strach ma wielkie oczy" Magdalena Młodnicka


Książka w przystępny i pełen humoru sposób porusza temat strachu. Znajdziecie w niej typowe sytuacje z życia dzieci, w których odczuwają one lęk opisane dziecięcym językiem i praktyczne porady. Dzięki nim można „rozbroić strach” i pozbawić go władzy nad małym człowiekiem.
Jak się zachować, kiedy ktoś opowiada nam o czymś strasznym? 
Jak nie wpadać w panikę, gdy czeka nas wizyta u lekarza? 
Co zrobić, by spokojnie zasnąć w ciemnym pokoju? 
Jak radzić sobie z paraliżującym strachem dopadającym nas podczas szkolnych akademii? 

Książki z serii „Wielkie problemy małych ludzi” przedstawiają istotne tematy dotyczące dzieci w wieku wczesnoszkolnym. U nas to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia książka tej serii.

"Dziadkowie, piranie i inne historie" Rocio BonillaPrzepiękna opowieść o relacji wnuczka z dziadkiem. Nikoś jeździ z dziadkiem na rowerze, wygłupia się i ucieka w świat dziadkowych wspomnień oraz opowieści. Te niezwykłe przygody przeplatane są zwyczajnymi i przyziemnymi zdarzeniami. Nikoś uczy dziadka korzystać z telefonu, razem czytają książki, chodzą do muzeum i wesołego miasteczka. Każda chwila spędzana wspólnie jest cenna i wyjątkowa, a dziadek obiecuje wnukowi, że zawsze z nim będzie. I choć Nikoś bierze to dosłownie – czytelnik doskonale pojmuje prawdziwe znaczenie dziadkowego zapewnienia.

"Skok przez Bałtyk" Monika Milewska / Natalia UryniukMonice Milewskiej w dzieciństwie wiatr porwał piłkę, którą pochłonęły fale. Gdy wróciła do domu chciała napisać o tym książkę, ale nastąpiło to właśnie teraz.  Bohaterką  opowieści jest Ania, która również traci swoją piłkę. Ania oprowadzi nas po fascynującym świecie Bałtyku - dowiemy się, czym jest woda balastowa statków, jak wygląda Rybitwa i Mewa Śmieszka, kto oczyszcza plaże z wodorostów, jak rozmnaża się chełbia. 
Znajdziemy tu mnóstwo wiedzy przyrodniczej i piękne ilustracje Natalii Uryniak."Książka o bąkach. Leksykon pierdów" Stine & Hannah Dreyer Przezabawny leksykon o pewnym niezręcznym zjawisku, o którym dzieci mogą rozprawiać godzinami. Wiatry, gazy, bąki, pierdy są tu opisane tak wyczerpująco, że po lekturze książki będziecie wręcz specjalistami w tej dziedzinie :)
Zabawna lektura, której trudno będzie oprzeć się każdemu dziecku."Mała kaszalotka i tajemnica nocy" Ciepła, kojąca opowieść do czytania przed snem. Wspólna wyprawa w głąb oceanu, gdzie poznacie rodzinę kaszalotów, a także główną bohaterkę - małą Szarlottę, którą bardzo interesuje otaczający ją świat. Małą kaszalotka bardzo chciałaby dowiedzieć się, jak wygląda ocean nocą i postanawia przekonać się o tym na własnej skórze. Podczas wyjątkowej wycieczki poznaje świecącą meduzę, zatopiony okręt, rafę koralową, ryby i gwiazdy, ale i niebezpieczeństwo w postaci rybackiej sieci. Na szczęście wszystko dobrze się kończy :)  
"Trzy pytania"


„Trzy pytania” to przepiękna bajka, do której inspiracją było opowiadanie Lwa Tołstoja o tym samym tytule. To opowieść, która wzrusza i ładuje pozytywną energią.
Mikołaj pragnął być dobrym człowiekiem, ale nie zawsze wiedział, jak należy postąpić. Poszukiwał więc odpowiedzi na trzy pytania, które jego zdaniem były kluczem do tego, by być prawym.
Owe pytania to: "Kiedy jest właściwy moment na działanie?", "Kto jest najważniejszy?" oraz  "Jak odgadnąć, co należy robić?".
Autor przekazuje czytelnikom, że warto żyć chwilą i być uważnym.
"Niewidzialna nitka. Opowieść o miłości łączącej rodzinę" 


To jedna z najlepszych książek pomagających maluszkom przetrwać rozstanie. Opowieść o niewidzialnej nitce, która wychodzi z naszego ... pępka i łączy najbliższych. Tej nici nie można przerwać, sprawia, że jesteśmy nią związani na zawsze. Dzięki tej niezwykłej opowieści mamy, mała Nina przestaje się już bać zostawać w przedszkolu, ani nie martwią ją zmarszczki na twarzy babci, bo wie, że nawet śmierć nie jest w stanie zerwać niewidzialnej nitki. Magia z nią związana wykracza poza czasoprzestrzeń. Przepiękna opowieść, do której można wracać wiele razy."Szczęśliwy płaszcz Koziołka"

"Szczęśliwy płaszcz Koziołka" to opowieść o przyjaźni i empatii oraz o tym, że dobro powraca.
Tytułowy Koziołek, spaceruje dumnie w nowym płaszczu, który wzbudza powszechny zachwyt. Po drodze napotyka kolejno zwierzątka potrzebujące pomocy: rodzinę żab, które straciły dom, kotka z bolącym ogonem, pisklaka, który utknął na wysokim drzewie, rodzinę jeży, zajączka. Każdemu z nich Koziołek oddaje fragment swojego pięknego płaszcza. Ostatecznie traci go całkowicie, a gdy nadszedł chłód, było mu bardzo zimno. Okazało się jednak, że Koziołek nie został sam w potrzebie i nowi przyjaciele zadbali o jego nowe okrycie."Wielkie marzenie małego Krecika"


"Wielkie marzenie małego Krecika" to podnosząca na duchu historia o tym, że spełnianie marzeń nie zawsze jest takie proste. To równie opowieść o wierze w siebie i swoje możliwości, o byciu zdeterminowanym oraz po prostu o byciu sobą. Nie musimy szukać daleko ani tym bardziej nikomu dorównywać, ponieważ każdy z nas jest inny. Treść jest napisana wierszem, przetłumaczona z oryginału przez Marcina Brykczyńskiego. Rymy są melodyjne i przyjemne, dzięki czemu czyta się całość lekko i miło. Myślę, że książka jest odpowiednia dla dzieci w wieku 3-6 lat. Krecik posiada również piękne ilustracje Christine Pym, w łagodnych kolorach, z elementami humorystycznymi.
"Milion ostryg na szczycie góry"


"Milion ostryg na szczycie góry" to przystępnie napisana, pięknie wydana popularnonaukowa książeczka dla dzieci. Również dorośli mogą wyciągnąć z niej dla siebie kilka interesujących faktów.
Dzięki książce „Milion ostryg na szczycie góry” sprawdzimy, co o historii Ziemi opowiedzą nam napotkane skały i kamienie. Autor książki odkrywa tajemnice Ziemi i tłumaczy jak na przestrzeni miliardów lat się zmieniała. Za pomocą ilustracji pokazuje jak te zmiany się dokonały, ale też zaprezentuje nam mnóstwo ciekawostek o morskich żyjątkach, które możemy spotkać zarówno w morzu jak i w warstwach skalnych.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger