7/15/2023

Przemiana pokoju dziecka w pokój nastolatki - nasze tricki

Indywidualność jest dla nastolatków ważnym aspektem rozwoju i dojrzewania. W tym okresie młodzi ludzie zaczynają bardziej świadomie kształtować swoją tożsamość i szukać własnego miejsca w społeczeństwie. Nastolatki zaczynają odkrywać i rozumieć samych siebie. Zastanawiają się nad swoimi zainteresowaniami, pasjami, wartościami i celami życiowymi i chcą je wyrażać. 

To doskonały moment, żeby stworzyć im odpowiednią przestrzeń, w której będą czuli się bezpieczni i mogli się z nią identyfikować. Gdy nasza córka skończyła 11 lat postanowiła poddać swój dotychczasowy pokój wnętrzarskiej metamorfozie. Nie zrobiliśmy radykalnych zmian, ale dzięki kilku sprytnym trickom i odpowiednio dobranym dodatkom udało nam się osiągnąć efekt, lepszy niż zamierzony :)
 


Co jest szczególnie istotne dla nastolatków?


Możliwość wyrażania swoich poglądów, uczuć i przekonań. Mogą to robić poprzez sztukę, muzykę, pisanie, modę czy właśnie odpowiednio zaaranżowaną przestrzeń.

Niezależność, możliwość podejmowania własnych decyzji i przejęcie odpowiedzialności za swoje czyny. Chociaż wsparcie i doradztwo dorosłych są ważne, to dawanie młodym ludziom autonomii pomaga w rozwijaniu ich indywidualności.

Odkrywanie pasji i zachęcanie nastolatków do eksplorowania różnych dziedzin i zainteresowań pomaga im odkryć swoje pasje i talenty. Dzięki temu mogą lepiej zrozumieć, co ich inspiruje i czym chcieliby się zajmować w przyszłości.

Indywidualność jest procesem, który rozwija się stopniowo i może się różnić dla każdego nastolatka. Ważne jest, aby wspierać ich w odkrywaniu i wyrażaniu siebie, zachęcać do rozwoju ich pasji i wartości oraz umożliwić samodzielne podejmowanie decyzji, pod warunkiem że jest to bezpieczne i odpowiednie dla ich wieku.

Urządzając pokój dla nastolatki zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów:


- Styl
Może być minimalistyczny, nowoczesny, klasyczny, boho, retro lub inny. Dopasuj meble, kolory i dodatki do wybranego stylu.


- Kolorystyka
Pozwól swojej nastolatce wybrać kolor ścian lub tapet. Mogą to być żywe, energetyzujące kolory lub stonowane odcienie, zależnie od preferencji.


- Funkcjonalność
Upewnij się, że w pokoju jest odpowiednia ilość miejsca do przechowywania ubrań, książek, elektroniki itp. Rozważ zainstalowanie półek, szafek, biurka i innych mebli, które pomogą w organizacji przestrzeni.


- Przestrzeń do nauki: 
Zapewnij wygodne biurko, ergonomiczne krzesło oraz odpowiednie oświetlenie. Możesz również umieścić na ścianach tablicę korkową lub białą, na której nastolatka będzie mogła zapisywać notatki.


- Miejsce do relaksu: 
Możesz rozważyć umieszczenie wygodnego fotela lub kanapy oraz miękkich poduszek lub pledów. Wprowadź elementy, które stworzą przytulną atmosferę, takie jak dywan, zasłony czy dekoracyjne poduszki.


- Wyrażanie siebie: 
Daj swojej nastolatce możliwość wyrażania swojej osobowości poprzez dekoracje i dodatki. Zachęć ją do twórczego wykorzystania przestrzeni.


- Prywatność
Zapewnij odpowiednią ilość prywatności - zasłony, parawany lub regały mogą pomóc w podziale przestrzeni i stworzeniu prywatnej strefy.


- Oświetlenie
Oprócz ogólnego oświetlenia sufitowego, warto mieć punktowe oświetlenie na biurko do nauki oraz lampki na stoliku nocnym.


- Technologia
Nastolatki często korzystają z elektroniki, więc upewnij się, że są odpowiednie miejsca na ładowanie urządzeń elektronicznych. Zintegruj gniazdka elektryczne w dogodnych miejscach.


- Przestrzeń do hobby:
Jeśli nastolatka ma jakieś konkretne zainteresowania lub hobby, zrób miejsce na ich rozwijanie. Może to być stół do rysowania, regał na książki lub przestrzeń do gry na instrumencie muzycznym.
6 lat temu pokazywałam na blogu ten pokój w wersji dla przedszkolaka -> Projekt UrządzaMy!. Przez kilka kolejnych lat ulegał niewielkim modyfikacjom, a teraz, kiedy nasza córka skończyła 11 lat zdecydowaliśmy się na nieco większą metamorfozę. Udało się nam osiągnąć naprawdę fajny efekt za pomocą kilku prostych tricków i wcale nie musieliśmy dokonywać radykalnych zmian.


Dodatki w pokoju nastolatki - to one robią klimat


- Po pierwsze jakość - zwróćcie uwagę na to, czy są wykonane z naturalnych materiałów i czy wpasują się w wasze wnętrze. Większość dodatków w stylu boho znaleźliśmy w popularnych sieciówkach. Bambusowe lampy znalazłam w Jysku, większość dodatków w Pepco, Ikei czy Action. 
Korkowa mapa to świetna dekoracja, którą opisywałam tu - korkowa mapa na ścianę.
- Nie przesadźcie z ilością, czasami mniej znaczy więcej i lepiej wybrać jeden większy niż 5 małych. Ot, choćby te "betonowe" doniczki z Ikei robią nam "robotę" :)


- Zamaskujcie nieciekawe elementy - osłona na kaloryfer - znakomicie go zamaskuje i będzie stylowym dodatkiem. Prezentuje się dużo lepiej, niż biały, metalowy kaloryfer. Polecam magnetyczną, naszą znalazłam tu - KLIK (wzorów są setki, a cena niewielka :)): 


- Regały i półki! Kallaxy sprawdzają się u nas od lat - pod skosami i nie tylko, są multifunkcjonalne. Nasz lifehack - jeśli przykręcicie do nich nóżki, zyskacie meble w zupełnie nowej odsłonie - a do tego będą super praktyczne podczas porządków. Ostatnio znalazłam też w sieci drewniane skrzynie o wymiarach dostosowanych do Kallax - świetnej jakości i bardzo nam się przydają na drobiazgi.


- Biurko jest jednym z najczęściej używanych mebli, dlatego zainwestujcie w dobrą matę. Dzięki temu nadacie mu nowego charakteru i przy okazji przedłużycie żywot :) Naszą bardzo polecam, znajdziecie ją tu - KLIK.
- wygodne łóżko - do czytania, spania i pogaduszek :) najważniejszy mebel w pokoju nastolatki - my zostawiliśmy stare łóżko, ale postawiliśmy na bardzo dobry materac  -> wygodny, naturalny materac


I jeszcze kila kadrów z dodatkami :)
Dzięki tym prostym trickom całkowicie odmieniliśmy pokój naszej nastolatki. Co sądzicie o naszej metamorfozie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger