10/14/2023

Książki, które się nie starzeją - Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia

Są historie, których się nie zapomina. Można by rzec - kultowe. Książki, na których wychowały się całe pokolenia, które pamiętają nasi dziadkowie, rodzice, my - a teraz możemy je czytać także naszym dzieciom.

Historie bez efektów specjalnych, nie ociekające różem i słodkością, ale porywające młodego czytelnika do niezwykłych krain, wykorzystujące tradycyjne motywy, wyjątkowy humor słowny i sytuacyjny, pokazujące fantastyczne przygody oraz ciekawych, wyrazistych bohaterów, którzy bawili całe pokolenia i bawią nas do dziś.Historie opowiadające o profesorze Gąbce zawsze mieściły się w trzech powieściach autorstwa Stanisława Pagaczewskiego. Dziś chcę pokazać wam je w wersji 3w1, wydanej nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Wprawdzie solidne to tomisko - ponad 700 stron, ale miłośnicy przygód księcia KrakaSmoka Wawelskiego, kucharza Bartoliniego czy tajemniczego Don Pedra doskonale wiedzą, że w przypadku TEJ książki taka objętość zupełnie nie przeraża - wręcz przeciwnie - im więcej tym lepiej.
Kto z nas nie pamięta słynnego "Karramba!"?


Ta książka to błyskotliwe połączenie powieści szpiegowskiej i przygodowej przyprawione świetnym poczuciem humoru autora, od której trudno się oderwać i to bez względu na wiek.
Już na samym początku, kiedy to książę Krak oznajmia smokowi zniknięcie słynnego profesora, pochłoniętego przez krainę Deszczowców uczestniczymy w niezwykłej akcji. Na pomoc porwanemu profesorowi wyruszają Smok Wawelski, kucharz Bartłomiej Bartolini oraz Doktor Koyot. 
Jednym z wątków jest ich pełna przygód wyprawa przez przeróżne krainy, skutecznie utrudniana przez tajemniczego szpiega Don Pedra, drugim natomiast jest pobyt biologa, profesora Gąbki w krainie Deszczowców i próby namówienia go do współpracy w zakresie hodowli wielkich żab do celów militarnych. 
Poza ciekawymi przygodami, mamy okazję poznać tu mechanizmy funkcjonowania państwa totalitarnego i zastraszonego przez nie społeczeństwa.


Fantastyczna historia, świetne wydanie w twardej oprawie, kultowe ilustracje Alfreda Ledwiga, wszystko to zamknięte w jednej książce. Książkę można kupić w księgarni www.TaniaKsiazka.pl 

Świetny pomysł na prezent i obowiązkowa pozycja w biblioteczce. Tu znajdziecie więcej pomysłów na KSIĄŻKOWY PREZENT.


1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger