10/18/2017

W co się bawić? Zabawy konstrukcyjne i ich wpływ na rozwój dziecka

Już od dawna nosiłam się z zamiarem stworzenia serii wpisów poświęconych rodzajom zabaw dziecięcych. W końcu się za to zabrałam i dziś startujemy z pierwszym wpisem poświęconym zabawom konstrukcyjnym i ich wpływie na rozwój dziecka. Wierzę, że te wpisy pomogą wam tak dobierać zabawki, żeby dzieci miały je zróżnicowane (do każdego rodzaju zabawy), a jednocześnie uchronią przed spontanicznym kupowaniem kolejnych lalek, klocków czy piłek, bo nie chodzi o to przecież, żeby zagracić pokój dziecięcy stertą zabawek, tylko o to, żeby umiejętnie te zabawki dobierać.

Rodzaje zabaw dziecięcych i ich wpływ na rozwój dziecka, Zabawy konstrukcyjne, zabawki dla przedszkolaka, ciekawe klocki, klocki magnetyczne



Zabawy konstrukcyjne w rozwoju dziecka


W dzisiejszym wpisie będzie o ZABAWACH KONSTRUKCYJNYCH, czyli jednych z najbardziej lubianych przez dzieci i niezwykle korzystnie wpływających na ich rozwój. 


Małe dzieci, w wieku 1,5-2 lat, najczęściej bawią się same poprzez manipulowanie różnymi przedmiotami. Są to zabawy manipulacyjne (sensoryczne) i niebawem poświęcę im osobny wpis. Około 3. roku życia dzieci zaczynają się wzajemnie obserwować i naśladować. Dopiero ok. 4. roku życia dzieci bawią się razem (zabawy tematyczne, naśladowanie ról) i wspólnie realizują różne scenariusze.

Zabawy konstrukcyjne, najczęściej z udziałem klocków wszelkiego rodzaju, doskonale sprawdzają się już u najmłodszych dzieci i ewoluują wraz z ich wiekiem. Klocki mogą łączyć się na różne sposoby, mogą to być też tradycyjne klocki drewniane, z których najmłodsze dzieci potrafią już układać wieże, czyli najprostsze konstrukcje. W sklepie klocki.edu.pl możecie przeglądać klocki wg. podziału wiekowego czy rodzaju.

Jednak zabawy konstrukcyjne to nie tylko klocki - mogą przybierać one bardzo różne formy - rzeźbienie z błota, piaskowe tunele i zamki, zabawy masami plastycznymi, nawlekanie koralików czy makaronu, a także wycinanie, klejenie, malowanie czy rysowanie. Możemy wraz z nimi budować domki, szałasy, namioty, a zimą robić rzeźby ze śniegu.


Zabawy konstrukcyjne a wiek dziecka


Zabawy konstrukcyjne pojawiają się bardzo wcześnie, roczne dzieci potrafią budować pierwsze wieże, nieco starsze układają z klocków własne wzory. 2-letnie dzieci lubią samodzielnie naśladować budowle podpatrzone u innych. Konstrukcje dzieci 3-letnich są coraz bardziej skomplikowane - są to pierwsze domy, tunele czy bramy, dzieci zaczynają też je nazywać i powoli planować. U 4-latków  i dzieci starszych technika konstruowania jest coraz sprawniejsza. Planują świadomie poszczególne etapy tworzenia swojego dzieła, a ich konstrukcje są coraz bardziej bogate w detale.


Zalety zabaw konstrukcyjnych


Po pierwsze rozwijają one sprawność manualną dziecka, to szczególnie ważne w pierwszych latach ich życia, kiedy uczą się precyzji i koordynacji ruchowej. Takie zabawy bardzo pomagają w późniejszej nauce pisania, dzieci nie mają problemu z właściwym trzymaniem długopisu i kreśleniem liter czy rysowaniem. Dzieci tworzą konstrukcje z różnych elementów lub mas, dzięki czemu rozwijają swoją kreatywność. Takie zabawy znakomicie pobudzają wyobraźnię i wyzwalają pomysłowość. Samodzielna praca nad konstrukcją uczy koncentracji, skupienia i obserwacji. W późniejszych latach dochodzi do tego też nauka planowania kolejnych etapów budowli. Dziecko samo tworzy coś zupełnie nowego, jest tego sprawcą i może urzeczywistniać wytwory swojej wyobraźni - taka zabawa daje bardzo wiele radości i satysfakcji.



Klocki magnetyczno - konstrukcyjne Magical-Magnet


Moja młodsza córka niedawno skończyła 3 lata. Zdecydowanie preferuje samodzielną zabawę, jak układanie puzzli czy klocków. Zabawy konstrukcyjne lubi chyba najbardziej. Jednym z jej prezentów urodzinowych były klocki magnetyczne Magical-Magnet i okazały się strzałem w 10. Ich jakość wykonania i ciekawe możliwości wykorzystania naprawdę robią wrażenie. 
Ich podstawowa atrakcja to możliwość łączenia ze sobą poprzez przyciąganie magnetyczne. Dzięki temu nawet najmłodsze dzieci mogą tworzyć płaskie formy przyczepiając do siebie kolejne elementy. Poszczególne elementy mają kształt figur geometrycznych, więc stanowią jednocześnie ciekawą pomoc naukową - tym bardziej, że możemy ułożyć z nich bryły! Wizualnie klocki są przepiękne - różnokolorowe, neonowe odcienie robią wrażenie na każdym, kto je zobaczy. Każdy też chce choć przez chwilę się nimi "pobawić" (nawet dorośli :)).
Nasz zestaw składa się 98 elementów. Uprzedzę was jednak, że nie wszystkie z nich to klocki magnetyczne - tych jest 40, pozostałe to kółka, osie, gąsienice, łączniki i inne elementy pozwalające wyczarować z klocków bardzo ciekawe i skomplikowane konstrukcje. Prawie 100 klocków to niemała liczba, jednak my planujemy dokupić kolejny zestaw z samymi elementami magnetycznymi, żeby móc zbudować jeszcze więcej konstrukcji bez konieczności rozbierania nowo powstałych.
Jeśli chodzi o łatwość łączenia, to ze składaniem samych klocków bez problemu poradzi sobie 3-latek, a nawet i młodsze dziecko, bo wystarczy je do siebie przyłożyć. Jednak mocowanie kół i innych elementów wymaga większej siły i precyzji, potrzebna będzie więc pomoc rodzica czy starszego rodzeństwa. Zresztą rodzice mają przy tym tyle samo frajdy co dziecko, więc jestem pewna, że chętnie pomogą.


Dołączona instrukcja zawiera wiele propozycji konstrukcyjnych, których odwzorowywanie również jest znakomitym ćwiczeniem dla dziecka. Klocki świetnie ćwiczą małą motorykę i precyzję ruchów, zwłaszcza podczas mocowania łączników. Są bardzo interesujące i dają wiele możliwości zabawy - początkowo nie wiadomo, co można z nich utworzyć, ale obracając w rękach kilka elementów, pomysły same przychodzą dzieciom do głowy - mogą to być zwierzęta, roboty, pojazdy i wiele innych pomysłów - ogranicza nas jedynie liczba klocków do wykorzystania :)

Osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem tej zabawki, patrząc na zabawy moich córek (3- oraz 5,5-latki), widzę, że one również (i to jest dla mnie zawsze najlepszą rekomendacją, bo wiele zabawek kompletnie ich nie interesuje). Tworzą pojazdy, którymi potem podróżują figurki kucyków, badają  właściwości fizyczne (np. ile przyczepionych klocków można podnieść jednocześnie), grają w kolory i kształty, a co najważniejsze - potrafią bawić się razem. Każda z nich na swój własny sposób - m.in. dlatego muszę dokupić jeszcze jeden zestaw z samymi klockami :). 
Klocki nie są tanie (co szczególnie mnie nie dziwi przy tak ciekawej zabawce), ale doskonale sprawdzają się w roli prezentu składkowego. Teraz są w promocji w sklepie klocki.edu.pl -> klocki magnetyczne Magical Magnet.
Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jak wam się podobają :)











Niebawem kolejna odsłona naszego cyklu z rodzajami zabaw dziecięcych - w kolejce czekają już zabawy dydaktyczne, badawcze i tematyczne :)
I pamiętajcie:

Człowiek nie jest w pełni człowiekiem, jeśli się nie bawi
(Schiller)

Koniecznie poznajcie też inne wpisy z cyklu "W CO SIĘ BAWIĆ?"

A jeśli nie czytaliście jeszcze wpisu KSIĄŻKI EDUKACYJNE, KTÓRE POWINNY TRAFIĆ NA PÓŁKĘ TWOJEGO DZIECKA to gorąco wam go polecam :)

4 komentarze:

  1. Fajne te klocki :) Cena za to niefajna(a na tej stronie cena po przecenie taka jak gdzie indziej bez przeceny) ;) Choć widzę, że mniejsze zestawy można kupić dużo taniej, a tu to za wiaderko chyba się płaci czy koła? Stanowczo za dużo jak za 98 elementów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym zestawie jest bardzo dużo elementów łączących, więc może dlatego jest droższe. Choć trochę rozczarowało mnie to, że wśród tych 98 elementów jest aż 6 kartoników, które można włożyć do klocka. Muszę koniecznie rozejrzeć się za mniejszymi zestawami - złożonymi z samych magnetycznych kształtów, bo zabawka bardzo nam się podoba :)

      Usuń
  2. Klocki bardzo ciekawe szczególnie dla mojej młodszej córki, która jest typem budowniczego. Ta cena trochę odstrasza. Magnesy dobrze trzymają?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Magda, tak, trzymają dobrze, ale tak, jak napisałam większość elementów to tu łączniki i koła - więc zestaw mocno konstrukcyjny. Zastanówcie się, który zestaw najbardziej wam przypasuje :) Są też takie z większą ilością samych klocków.

      Usuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger